» İmam-ı Azam Ebu Hanife

İmam-ı Azam Ebu Hanife

Mezhep İmamını tanımak,ölçülerini kurallarını bilmek hakkımızdır.O zaman Büyük İmamın hayatına kısaca bir göz atalım.Çektirilen çileleri ve çektirenleri öğrenelim. Ehlibeyte kimler ne çektirdi,bu acımasızların karşısında kim nasıl dik durdu.
Paylas
İmam-ı Azam Ebu Hanife
Sizden Gelenler - 15 Aralık 2017, Cuma 20:36:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük imamın birkaç sözü.Herkesin iyice düşünüp kendine çeki düzen verebilmesi düşüncesiyle.

“Eğer dünya ve ahrette Allah’ın velilerinden maksat bilginler değilse,Allah’ın velisi yok demektir.”

“Azmışlarla savaşını azmışlık ithamıyla yap,Kafirlik ithamıyla değil.”

“Öğrenmeye artık ihtiyacı kalmadığını sanan,kendi haline ağlasın.”

Emevi  hükümetinin en şiddetli ve en zalim idaresinin yaşandığı dönemde dünyaya gözlerini açmıştır.İmamı Azam tabiün devrinin yani sahabeden hemen sonraki kuşağın insanındır.Hicri 80 Miladi 699 yılında,Irak topraklarının en ünlü kentlerinden biri olan KUFE ‘de doğdu.Hicri 150,Miladi 767 yılında BAĞDAT’ta  öldü.Daha doğrusu Abbasi halifesi Mansur tarafından,bir rivayete göre,atıldığı hapishanede zehirlenerek öldürüldü.

İmamı Azam sağlığında birkaç sahabe ile görüştüğü bilinmektedir.Tarihçilerin ittifak ettiği “Enes Bin Malik”tir.Büyük İmamın Mevali’den olduğu yani Arap olmadığı kesindir.Tartışmalı olan ACEM veya TÜRK olup olmadığıdır.Dedelerinin yaşadığı bölgelere bakarsak (Belh,Nesa,Tirmiz,Enbar) TÜRK olduğuna hükmedebiliriz. İmamı Azam,orta boylu,güzel yüzlü,az konuşan ama konuştuğunda çok etkili ve beliğ  konuşan bir kişidir. Diyalektiği çok kuvvetlidir.Tartışmayı çok severdi.

Ebu Hanife’nin talebeleri onun nezareti altında ve bazen onun gözden geçirmesiyle onun sözlerini yazmışlardır.Baş öğrencisi Muhammed Bin Hasan’ın yazdığı “Zanir’ür-Rivaye “ külliyatı birinci derecede kaynaktır.Bu külliyat,el-asıl,ez-Ziyadat,el-camiu’l-Kebir,el-Camiu’s-Sağir,es-siyeru’s Sağir adlarıyla kitaplaştırılmıştır.Ebu Hanifenin en önemli öğrencilerinden biri olan Ebu Yusuf’un eserlerini de bu kategoriye dahil etmek gerekir.Ebu Hanife’nin içtihatlarında kullandığı hadisleri ihtiva eden ve “Müsnedu Ebi Hanife” diye anılan hadis mecmuası da öğrencileri tarafından derlenmiştir.

İmamı Azam; Emevi Halifelerinin,bilhassa Muaviye ve benzerleri dahil bütün sahabenin  masum sayılması görüşüne karşı çıkmış ve şöyle demiştir.”Peygamberler dışında hiç kimse masum değildir.Hiç kimse eleştiri üstü olamaz.Sahabe içinde en büyük saygıyı duyduğum,hakları için canımı verdiğim ALİ bile tartışma üstü tutulamaz,tutulursa bu şirk olur.”

Emevi azgınlığı Halife Osman devri ile başlamıştır. Emevi Arapçılığının  İslam’a tasallutu,İslam Tarihinin en acılı günleri, Emevi Halifeleri dönemidir.Emeviler insanlık tarihinden BEDİR Savaşının İntikamını almaktadırlar.Emevi soyunun kodamanları, özellikle Ebu Süfyan ve ailesi bu savaşa özel bir kin duymaktadır.Öyle zalimlikler yaptılar  ki  Peygamber evlatlarını bile katlettiler.Hz. Peygamber zamanında olmadığı halde birçok yanlış uygulamaları hayata geçirdiler.Menfaat ve çıkarlarına uygun Hadisler uydurdular.

Emevi halifelerinin İmamı Azama Ebu Hanife’ye işkenceler yaptığı şu sözleriyle de kesinlik kazanmaktadır.”Beni acılara gark eden yediğim kırbaçlar değil,gördüğüm işkenceler yüzünden annemin çektiği ıstıraptır.”Bir örnekte Muvaffak el-Mekki den;”İmamı Azam,saltanat erbabının işkencelerini ahret azabına tercih etti.”

Ebu Hanife,mezhep imamlarının tarihsel açıdan en kıdemli olanıdır.Tarihen ona en yakın mezhep olan Malikilik’in kurucusu İmam Malik’in ölümü hicri 179 , yani Ebu Hanife’den 29 yıl sonradır.İmam Malik’i ,İmam.Şafii izler ki  onun ölüm tarihi hicri 204’tür.İmam Ahmet bin Hanbel’in ise ölüm tarihi hicri 241 dir.

Hanefi mezhebinin yayılmasında Türklerin rollerini de kaydetmek gerekir.Mesela mezhebin Suriye’de yer bulması Hicri beş,Miladi on birinci yüzyılda SELÇUKLULAR sayesinde olmuştur.

Ebu Hanife’nin yazdıklarını okumadan hiç kimse fıkıhta derinlik kazanamaz.”İmam Şafii

“Hıyanet olarak hainlere yardakçı olmak yeter.”Hasan el-Basri

Türklerin tarih boyunca İslam inancıyla bütünleştiği,Kur’an-ı Kerim yolundan ayrılmadığı belgelerle ve bilgilerle de sabittir.Buna bir örnek;Çanakkale Şehitlerini ölümsüzleştiren, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy:”Ne büyüksün ki,kanın kurtarıyor tevhidi,Bedri’in arslanları ancak bu kadar şanlı idi.”

“Benim kitaplarıma dayanarak konuşan kişinin,neyi nereden aldığımı belirlemeden benim adıma fetva vermesi meşru değildir.”İmamı Azam

Kurtuluşu kendinde ve aklında ara.

Kaynak:Muhammed Ebu Zehra;Ebu Hanife

Ne Mutlu Türküm Diyene

Kaynak:Muhammed Ebu Zehra;Ebu Hanife

Gön.:EMİR ŞENOL

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
foto Galeri
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
http://www.evinizneisterse.com

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLARİçerik Yükleniyor...

FaceBook

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir