» MHP'DEN ÖDÜL AÇIKLAMASI

MHP'DEN ÖDÜL AÇIKLAMASI

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'dan ABD'nin PKK Terör Örgütü Yöneticilerinin Yakalanması ile ilgili ödül koyulmasına açıklama
Paylas
MHP'DEN ÖDÜL AÇIKLAMASI
Sizden Gelenler - 08 Kasım 2018, Perşembe 20:05:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD 'adalet için ödül' programı kapsamında PKK üst düzey yöneticileri Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koymuştur.

PKK ile YPG’nin birbirinden ayrılacağı, YPG’nin Suriye örgütü haline getirileceği, sonra da YPG’nin diğer gruplar içinde eritilerek tedavülden kaldırılacağı iddiaları dillendirilmektedir.

ABD’nin Türkiye’yi meşgul ederek stratejik amaçlarını gerçekleştirmek, Suriye’nin kuzeyinde terör devleti tesis etmek için her yol ve yönteme müracaat ettiği aşikârdır. PKK, YPG’den nasıl ayrılacaktır? Dahası PKK, PKK’dan nasıl ayrıştırılacaktır?

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, dün yaptığı açıklamada “PKK ile YPG’yi birbirinden ayrı gördükleri, PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettikleri ama YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmedikleri” yönünde bir beyanda bulunmuştur. YPG’yi bugüne kadar hiçbir dönemde terör örgütü olarak kabul etmediklerini belirten Jeffrey, Türkiye’nin bu konudaki endişelerini anladıklarını ifade etmiştir. Bu çerçevede yine Jeffrey, Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) yaptıkları silah yardımında da titiz davrandıklarını ve yalnızca hafif silahlar verdiklerine dikkat çekmiştir. 

Herşeyden önce şu hususa dikkat çekmek gerekmektedir ki James Jeffrey, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi’dir. Kendisi sıradan bir kişi değildir. Resmî görevlidir ve Suriye konusunda özel olarak ABD tarafından yetkilendirilmiş bir diplomattır. Bu sebeple yaptığı açıklamalar, sadece kendi şahsı adına değil aynı zamanda ABD adına da yapılmaktadır. Dolayısıyla yalnızca kendisi değil daha da önemlisi ABD de bu açıklamalarla resmen bağlıdır.

Jeffrey’in bu açıklamaları, uluslararası hukukun en önemli konularından biri olan terörizm sorunuyla doğrudan ilgilidir. Zira terörizmin muhtelif türleri vardır ve bunlardan biri de “devlet destekli terörizm” kavramıdır. Bu kavram, terörizme çok yönlü bir desteği kapsamaktadır. Bir devletin kendi ülkesinde veya diğer bir devlet ülkesinde terörist faaliyetleri desteklemesi, teşvik-yardım-himaye-kontrol etmesi, doğrudan veya dolaylı siyasî destek vermesi, maddî kaynak-lojistik destek sağlaması, doğrudan kendi kamu görevlilerini kullanması ve/veya gayrıresmî şahısları görevlendirmesi, kendi ülke topraklarının kullanılmasına izin vermesi, terörist faaliyetleri engellememesi gibi muhtelif yönleri vardır.

ABD’nin Mart 2011’den beri devam eden Suriye sorununda, başından itibaren kendisine ana paydaş olarak belirlediği PYD/YPG, bilindiği üzere bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye koludur. Bu, gizli-saklı bir bilgi olmayıp bütün açık kaynaklardan elde edilebilecek ve PKK ile PYD/YPG’nin temsilcisi sıfatıyla açıklamalar yapan kişilerce defalarca tekrarlanmış bir gerçekliktir. Uluslararası toplumdaki genel eğilim de aynı yöndedir. Zira PKK’nın “dört parçalı Kürdistan” veya diğer adıyla “Büyük Kürdistan” hedefi sebebiyle dört devlete yani Türkiye, Irak, İran ve Suriye’ye yönelik örgütlenmesi bilinmektedir. Dolayısıyla PKK ile PYD/YPG arasında ayrım yapmak, mümkün olmadığı gibi yerleşik kabullerle de açık bir çelişki içermektedir.

Bu tablo karşısında ABD açıkça, PYD/YPG’yi, yukarıda örneklendirdiğimiz hemen her türüyle desteklemekte ve bunu da açıkça ilan etmektedir. Bu durumda ABD, “devlet destekli terörizm kavramı”nın tam da tarif edildiği şekliyle hakkını vermektedir! Bu konuda o kadar kayıtsız ve cüretkârdır ki bırakın inkâr etmeyi, verdiği desteği arttırmakta ve perçinlemektedir. Nitekim yine ABD yetkililerinin ve diğer açık kaynakların verilerine göre bugüne kadar ABD, 20.000 civarında tır ve 3.000’den fazla kargo uçağıyla PYD/YPG’ye lojistik destek vermiştir. Öte yandan ABD, kendi kamu görevlilerini de PYD/YPG terör örgütü elemanlarını eğitmek üzere görevlendirmiştir. Bu görevlendirmelerin bir kısmı da ABD’nin verdiği bazı ekipmanların kullanılmasına yönelik eğitimdir ki Jeffrey’in açıklamalarının aksine bunlar içinde ağır silahların konuşlandırılması ve teknik özelliklerinin öğretilmesi de vardır.

Bu bağlamda ABD’ye hatırlatmak isteriz ki uluslararası hukukta devletin sorumluluğu kapsamında, hukuka aykırı eylemler içinde olan devlet, hukuka aykırı fiili durdurma ve tekrarlamama yükümü altındadır. Bu yükümü yerine getirmeyip ihlâli sürdüren devlet, misilleme ve zararla karşılık gibi eylemlere muhatap olabilir. Dolayısıyla ABD, derhal bu desteğe son vermelidir. Aksi takdirde, PYD/YPG’nin eylemlerine maruz kalan devletler, başta Türkiye olmak üzere, misilleme ve zararla karşılık verme gibi önlemleri hayata geçirme hakkına sahiptir.

Soğuk Savaş’ın bitimiyle birlikte, daha önce nüfuz edemediği veya yeterince nemalanamadığı bütün bölgelere bir “kovboy” tavrıyla saldıran ABD, bu tutumuyla bölgeye huzur yerine istikrarsızlık, güvenlik yerine terörizm tohumları ekmektedir. Bu vurdumduymaz ve kayıtsız tavırlarıyla “Coni”, sadece kendi çıkarlarını öncelediği sürece uluslararası hukukun da itibarını yerle bir etmektedir. Bu ise uluslararası toplumun genel olarak sıkıntılarını azaltmayıp arttıracaktır. Uluslararası toplumun şerefli bir üyesi, bölgesinin etkin gücü ve en önemlisi uluslararası terörizmden mustarip devletlerin başında gelen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendisine yönelik böylesi açık bir saldırıya karşı koymakta tereddüt etmediğini defalarca göstermiştir. Bundan sonra da göstermekten çekinmeyecektir.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin birikimini taşıyan ve temsil eden bir devlettir. Gelenek sahibi her devlet gibi güçlü bir devlet aklı vardır. Bu devlet aklı, gerektiğinde devreye girer ve sadece, kendisine yönelen tehditlerin faillerini terbiye etmekle kalmaz; aynı zamanda bunların azmettiricilerini, destekleyicilerini, kışkırtıcılarını, yardım ve yataklık edenlerini de not eder. Elbette her aldığı notu saklar, yeri geldiğinde onlara müracaat eder ve gereğini yapar. Şaşmaz hüküm verici olan tarih, bunun örnekleriyle doludur. Anlamayana, anlamak istemeyene ve meraklısına hatırlatmak, bizim için keyifle yerine getirilecek bir görev olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir