» MHP'Lİ YALÇIN'DAN ANKET TEPKİSİ

MHP'Lİ YALÇIN'DAN ANKET TEPKİSİ

MHP Genel başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın'dan Erken Seçim Anketleri İle İlgili açıklama
Paylas
MHP'Lİ YALÇIN'DAN ANKET TEPKİSİ
Ekonomi - 14 Haziran 2018, Perşembe 23:57:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’de toplumsal algı ve eğilimleri bilimsel verilerden hareket ederek belirlemesi gereken kamuoyu araştırma şirketleri, seçim tahminlerinde isabet bakımından oldukça başarısızdır.

Kamuoyu araştırma şirketleri arasında, yandaş veya muhalif gibi kabaca siyasi tasnifler yapılabilir. Kimi iktidarın, kimi muhalefetin huluskârıdır. Kimi paranın ve çıkarın peşinde, kimi de markalaşma ve şöhret derdindedir. Tarafsız araştırma şirketi, yok denecek kadar azdır.

Hâlbuki gerek ülkemizde gerekse dünyada kamuoyu yoklamalarında, anket çalışmalarında uygulanan bilimsel kriterler bellidir.

Burada temel esas; denek ve katman seçiminde tutarlılık, gerçekçilik ve isabet; çıkan sonuçların somut veriye dönüştürülmesinde de objektif olmaktır.

Kamuoyu araştırmalarında siyasi görüş ve temayül tespiti yapılmaya çalışılır ama tarafsızlık ilkesi esas alınır.

Herhangi bir siyasi görüş veya kanaatin, bir zümre veya menfaat grubunun lehine sonuç çıkarmaya çalışmak, anketlerde hile yapmaktan daha kötü neticeler verir.

Toplumsal algıyı etkileyip yönlendirmek için yapılan spekülatif ve sözde anket sonuçları, geçmişte de yaşandığı gibi, bugün de bundan medet umanları hayal kırıklığını uğratacaktır.

Anket sonucu açıklayarak destekledikleri parti veya adayın kazanç elde edeceğini zannedenler hep yanılmıştır.

Uluorta anket sonucu ve tahmin açıklayanlar, aslında millî iradeye saygısızlık etmekte, milletle alay etmektedir.

Sözümüz objektif, tarafsız ve bilimsel metotlarla işini yapan kamuoyu araştırma şirketlerine değildir.

Herkes kendini ve niyetini iyi bilir.

Bütün bunları neden dile getiriliyoruz, onu da açıklayalım.

Anketçilik yaygınlaştığı günden beri Türkiye’de bu işi yapan firmaların ekseriyeti siyasi ihale aldıkları için MHP’ye musallat olmuşlardır.

MHP, siyasi müessiriyeti, seçmeni etkileme potansiyeli, vaatleri, özgül ağırlığı ve hepsinden de önemlisi fikriyatı göz ardı edilerek kamuoyu yoklamalarında çoğunlukla aşağılarda gösterilmiştir.

Nadiren de olsa bazı hakkaniyet sahibi firma ve isimler ise Sezar’ın hakkını Sezar’a vermişler, MHP’nin siyasi potansiyelinin sandıktaki karşılığını nesnel seçim tahminleriyle teslim etmişlerdir.

Bugün de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle Milletvekili Genel Seçimleri dolayısıyla huylunun huyundan vazgeçmediği, malum anket şirketlerinin yine devreye girdiği görülmektedir.

Söz konusu kamuoyu araştırma şirketlerinin açıkladığı son anketlerde yine ideolojik kanaat ve dünyevi beklentilerle sosyolojik ve politik gerçeklerin birbirine karıştığı, afaki tahminlerin hidrojenle şişirilmiş balon gibi havalarda dolaştığı görülmektedir.

Cumhur İttifakının hakkını teslim eden bazı anket firmalarıysa MHP’nin seçimlerde kazanılacak başarıya katkılarını hiç yokmuş gibi veya en az gösterebilmek için şimdiden kılıf hazırlamaktadır.

Bu haramzadelerin, MHP’nin payını yok sayarak Cumhur İttifakının seçimlerde elde edeceği mukadder zafere sonradan uydurma birtakım gerekçe ve sebepler arayacakları gün gibi aşikârdır.

Unutulmamalıdır ki evvelki seçim süreçlerinde “MHP bitti, tükendi. Oyları azaldı. Sandık altında kaldı.” gibi gerçek dışı ama hakikat olması istenen ümit ve beklentilerle, dilek ve temennilerle hakkında tefsirişerifler sıralanan partimiz, bütün anketçileri sezgisi kıt kaleci gibi ters köşeye yatırmıştır.

MHP öyle bir siyasi fenomendir ki onun seçmen nezdindeki karşılığını sadece oy dağılımı, tercih ve temayül skalası üzerinden tespit etmek mümkün değildir.

MHP’nin millet nezdindeki karşılığı, sadece oy pusulalarında, sandığa atılan zarfların içinde değil; gönüllerde, vicdanlarda ve ümitlerdedir.

Ayrıca seçmenin nihai temayülü sandık başına gidinceye kadar kesin yargılarla ölçülüp biçilemez. Kim ne derse desin, hangi yazar ve yorumcu ne söylerse söylesin, Türk seçmeni temayülünü sandığa giderken netleştirir ve tarihî ferasetini millî iradeye kalbeder.

Türk milleti -2002 Kasım’ındaki Genel Seçimler istisna olmak üzere- hemen her seçimde MHP’siz bir parlamento istemediğini, oylarıyla izhar etmiş, partimize büyük bir teveccüh göstermiştir.

Siyasette egemen olduğu, özgül ağırlığını ortaya koyduğu hemen her seçim süreci sonucunda MHP, anket şirketlerini yalanlarcasına milletin teveccühünü kazanarak sandıktan çıkmayı başarmıştır.

Aziz milletimiz, MHP’nin 24 Haziran sonrasında teşekkül edecek yasama organı içinde güçlü bir grupla yer almasının ne anlama geldiğini kamuoyu araştırma şirketlerini manipüle edenlerden daha nesnel bir yaklaşımla bilmektedir.

Bu itibarla MHP aleyhinde algı oluşturma, oylarını az gösterme gayretleri beyhudedir.

MHP’yi sandıktan çıkamayacağını sananlar, bir kez daha mahcup olacaklar, partimiz bir kez daha aziz milletimizin ilgi ve sevgisine mazhar olarak güçlü bir grupla TBMM’de temsil edilmeye hak kazanacaktır.

Daima milletimizle iç içe olan ve halkın nabzını da iyi tutan MHP teşkilatları, seçimlerde Cumhur İttifakının kazanacağı zaferin en büyük mimarı olacaklardır.

Burada Cumhur İttifakına da bir parantez açmak istiyorum.

MHP ile Ak Parti arasında millî mutabakata dayalı Cumhur İttifakından rahatsız olan çevreler, ittifakın millet nezdinde karşılığının zayıf olduğunu öne sürmektedir. 

Ana muhalefeti destekleyen MHP ve Ak Parti karşıtı medyada, televizyon programlarında ve gazetelerde Cumhur İttifakı aleyhinde âdeta kampanyalar yürütülmektedir.

Tarafgir birkaç anket firmasının kuşku uyandıran ve güvenilmez verilerini de kullanan muhalif yorumcu ve sözcülerce, erken seçim sürecinde MHP-Ak Parti birlikteliğinin gider oy kaybettiği iddia edilmektedir.

CHP ve sözde millet ittifakında yer alan muhalefet cephesinin küçük partileri; kendilerini destekleyen anket şirketlerinin manipülatif ve spekülatif tahminlerinden yola çıkarak kamuoyuna, Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turda sonuçlanmayacağı ve ikinci tura kalacağı iddiasını pompalamaktadır.

Gerçekçi bir öngörüden çok, temelsiz bir beklentiyi yansıtan bu iddia; olmayacak duaya âmin demenin züğürt tesellisi, aç tavuğun kendini darı ambarında hayal etmesi, hanümansız berduşun kendini malikânede düşünmesi gibidir.

Cumhur İttifakı aleyhindeki değerlendirme ve yorumlar tamamen spekülatif ve yanıltıcıdır.

Aksine Cumhur İttifakı toplumda güçlü bir sinerji yaratmış ve terörle mücadele başta olmak üzere Türkiye’nin temel sorunlarının çözümüyle tam bağımsızlığın yeniden sağlanmasına giden yolun bu ittifakla açılacağına dair kanaatler toplumda giderek güçlenmiştir.

Doğruya yakın, insaflı, nesnel ve tarafsız anket çalışması yapan; geçmişte de seçim sonuçlarını diğerlerine göre daha isabetle tahmin eden bazı şirketlerin anket sonuçları da Cumhur İttifakının yarattığı sinerjinin seçim sandığına belirgin şekilde yansıyacağını ortaya koymaktadır.

Milletimiz, bol keseden vaatte bulunan, ne yapacağı ve ne getireceği belirsiz siyasetçilerle sandıkta kumar oynamak yerine, istikrarın ve “2023’te güçlü ve müreffeh ve lider Türkiye” yolunda atılan adımların devamı için Cumhur İttifakını tercih edecektir.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminin sonuçları da buna paralel şekillenecek ve yeni hükümet modelini ilk defa resmen uygulayacak kimse, Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan olacaktır.

Milletimiz tercihini, millî mutabakattan yana koyacak, macera heveslilerine kapıları kapatacaktır.

24 Haziran’da millî iradenin bütün sinsi oyunları bozduğu, kaos ve siyasi irtica sevdalılarının heveslerinin kursaklarında kaldığı görülecektir.

24 Haziran sonrası Türkiye aydınlık şafaklara uyanacak, yeni ufuklara doğru emin ve salim adımlarla ilerleyecektir.

MİLLET AKLI CUMHUR İTTİFAKIDIR. HİLALE YILDIZ OL TÜRKİYE…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir