Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

» 11 Milyon Emekliye Son Çağrı

11 Milyon Emekliye Son Çağrı

11 milyona yaklaşan emekli, malul ve diğer hak sahipleri açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyor
Paylas
11 Milyon Emekliye Son Çağrı
Sağlık - 26 Mart 2014, Çarşamba 11:31:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP genel Başkan yardımcısı Umut Oran’dan Emekliye son çağrı

MUTLAKA SANDIĞA GİDİN

Emekliler AKP’nin biletini sandıkta kesmelidir.

AKP’nin 11 yıldır uyguladığı ekonomi politikalarının mağduru kesimlerin başında emekliler geliyor. 11 yılın sonunda sayıları 11 milyona yaklaşan emekli, açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyor. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturan emekliler, eşleri ve çalışmayan çocukları ile birlikte düşünüldüğünde çok daha büyük bir toplumsal kesim. Bazı illerde her 4 kişiden biri emekli. Türkiye’de dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.130, yoksulluk sınırı ise 3.682lira. Buna karşılık en büyük kesimi oluşturan SSK’lılarda en düşük emekli aylığı 957 lira, ortalama aylık ise 1.000 lira civarında... Durum Bağ-Kur’lu tarım ve esnaf emeklilerinde çok daha da vahim. Memur emeklileri ise açlık sınırını zar zor yakalayabiliyor. Yıllardır dillendirilen“Memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik” iddiasına karşılık, emeklininsefaleti ortada... 30 Mart seçimleri AKP iktidarından kurtulmadan ilk önemli dönüm noktası olacaktır.Emekliler mutlaka sandığa gitmeli; yıllardır kendilerini insanca yaşama koşullarından mahrum eden AKP’nin biletini sandıkta kesmelidir.Emeklilerin yüzünü CHP güldürür. Emekliler insana yaraşır yaşam koşullarına CHP ile kavuşacak.

AKP, on bir yılıaşan iktidar döneminde, ekonomide başarılı olduğu algısı yaratarak halkıkandırdı, “İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” diye diye aldığı oylarla iktidarını sürdürdü. Oysa bu sürede AKP, ülkenin tüm köklü kuruluşları ve varlıklarını “özelleştirme” adı altında yabancılaştırırken, tarımı, esnafıbitirdi; sanayiyi, KOBİ’leri zor durumda bıraktı, işsizliği büyüttü, vatandaşıağır borç yükü altına soktu, işçiyi, memuru, sendikal mücadeleyi sindirdi; gelir dağılımını bozdu. AKP iktidarının nimetlerinden yararlanan bir avuç yandaştüredi zengin sınıf ortaya çıkarken, geniş halk kitleleri giderek yoksullaştı.

AKP’nin 11 yılıaşkın süredir uyguladığı yağma ve talana, yolsuzluk ve rüşvete, kendi küpünü doldurmaya dayalı, “rantçı” ekonomi politikalarından mağdur olan kesimlerin başında, sayıları orta büyüklükte bir ülke nüfusuna denk gelen emeklileroluşturuyor. 2013 sonu itibariyle toplam sayıları 11 milyona yaklaşan emekli, malul ve diğer hak sahipleri açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyor.

Emekli sayısı(Kişi)

Yaşlılık

7.288.033

Malullük

112.494

Vazife malulü

6.921

Ölen Sigortalıların Hak sahipleri

3.056.875

Sürekli İşgöremezlik Geliri Alan.

61.557

S.İ Ölüm Geliri Alan Hak sahibi

81.383

TOPLAM

10.607.263

SSK

6.260.444

Bağ-Kur

2.422.898

Emekli Sandığı

1.923.921

Kaynak: SGK

Bazı illerde dört kişiden biri emekli…

Emekliler, malul, iş görmezlik geliri alanlar ile ölen emeklilerin hak sahiplerinin toplam sayısı2013 sonu itibariyle 10 milyon 607 bin 263’e ulaşıyor. Bunların 6 milyon 260 bin 444’ü SSK’lı, 2 milyon 422 bin 898’i Bağ-Kur’lu, 1 milyon 923 bin 921’i ise Emekli Sandığı’na bağlı. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturan emekliler, eşleri ve çalışmayan çocukları ile birlikte düşünüldüğünde çok daha büyük bir toplumsal kesimi oluşturuyorlar.

Bazı illerde her 4 kişiden birinin emekli olduğu görülüyor. Emeklilerin toplam nüfusa oran Zonguldak’ta yüzde 24.7 ile en yüksek düzeye ulaşıyor. Bunu yüzde 23.1’le Bartın, yüzde 22.8’le Sinop, yüzde 21.6 ile Karabük, yüzde 20.7 ile Kırklareli ve Balıkesir izliyor. Eskişehir, Edirne, Çanakkale ve İzmir’de de nüfusun yüzde 20’sini emekliler oluşturuyor.

Emekli açlık sınırında….

Türk-İş’in araştırmasına göre Türkiye’de dört kişilik ailenin açlık sınırı; yani karnınıdoyurabilmesi için yapması gereken asgari aylık harcama tutarı 1.130lira. Bu ailenin giyim, ulaşım, kira gibi diğer ihtiyaçları ile birlikte bir aylık geçim için yapması gereken aylık asgari harcamayı ifade eden yoksulluk sınırı ise tam 3.682 lira…

Buna karşılık en büyük kesimi oluşturan SSK’lılarda en düşük emekli aylığı 957 lira, ortalama aylık ise 1.000 lira civarında...

Durum Bağ-Kur’lu tarım ve esnaf emeklilerinde çok daha vahim. Memur emeklileri ise açlık sınırınıancak yakalayabiliyor.

Türkiye’de yaygın işsizlik olgusu da dikkate alındığında, emekli ailesinin dramı daha net biçimde ortaya çıkıyor. Bu ülkede; aile reisi emekli, eşi ev hanımı ve iki çocuğu da işsiz olan çok sayıda aile bulunuyor. Böyle bir ailenin aylık geliri bir aylık geçim için gerekli tutarı bırakın, karnını doyurmaya yetmiyor.

Emeklilerin büyük bölümü düşük düzeylerde aylık alıyor. Ortalama SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı da açlık sınırının altında kalıyor. Yıllardır dillendirilen “Memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik” iddiasına karşılık, emeklinin sefaleti ortada...

Emekli aylıkları(TL)

En düşük

SSK

956,9

Bağ-Kur (Tarım)

570,6

Bağ-Kur (Esnaf)

781,8

Emekli Sandığı

1.230,0

Ortalama

SSK

1.002,8

Bağ-Kur (Tarım)

682,4

Bağ-Kur (Esnaf)

1.043,5

Emekli Sandığı

1.529,0

Emekliler eşitlik istiyor…

AKP taşeron işçilik uygulamasını ve sendikasızlaştırmayı yaygınlaştırırken, bir yandan da vesayet sendikacılığını ortaya çıkardı. Kendi kurdurduğu yandaş-türedi sendika marifetiyle memurlarla göstermelik toplu sözleşme yapan hükümet, memur emeklilerinin aylıklarını da bu kapsamda belirliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise bu hakka bile sahip değil, artışlar konusunda hiçbir yaptırımda bulanamıyor, talepleri dikkate alınmıyor, hükümet artış oranlarını gönlüne göre belirliyor. Memur emeklisine ayrı, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ayrı zam yapılıyor. Bu açıdan emekliler arasında bir eşitsizlik yaşanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de memur emeklileri gibi maaş zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesini istiyor.

Emekliler mutlaka sandığa gitmelidir…

Ekonomide sahte başarı öyküleri pompalayarakİstikrar sürsün Türkiye büyüsündiye yıllarca halkı kandırıp oy alan; milyonlarca emekliyi açlık sınırına mahkûm ederken kendi kesesini dolduran, hırsızlık, yağma, talan, yolsuzluk ve rüşvet batağını gizlemeye çalışan AKP kaçınılmaz sonuna yaklaşıyor.

Yıllarca çalışıp bu ülkeye hizmet etmiş yurttaşlarımızın emekliliklerinde huzurlu ve geçim derdi tasası çekmeden yaşamak en doğal haklarıdır. Yoksulluk pençesindeki milyonlarca emeklimiz, onurlu bir yaşamı hak ediyor. Onların onurlu ve insanca yaşayabilmeleri için gerekli bir gelir düzeyine kavuşmaları lazımdır. Emeklilerin sağlık ve bakım hizmetlerinden daha fazla ve kolayca yararlanmasıgerekir. Bu sosyal devlet anlayışının bir gereğidir.

Türkiye’nin 12 yılını çalan AKP’nin mağdur ettiği kesimlerin başında, sayıları 12 milyona yaklaşan emekliler geliyor.

30 Mart seçimleri AKP iktidarından kurtulmadan ilk önemli etap olacaktır.

Emekliler mutlaka sandığa gitmelidir.

Emekliler, yıllardır kendilerini insanca yaşam koşullarından mahrum eden AKP’nin biletini sandıkta kesmelidir.

Emeklilerin yüzünü CHP güldürür.

CHP gelecek emekliler rahat edecek.

Emekliler CHP ile insana yaraşır yaşam koşullarına erişecek.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir