Haber Kritik
» 8,5 Milyar Dolar rüşvet Türkiye'de Kimlere Dağıtıldı?

8,5 Milyar Dolar rüşvet Türkiye'de Kimlere Dağıtıldı?

8,5 milyar dolar rüşvet kimlere verilmiştir? Bu da paralelin işi midir?
Paylas
8,5 Milyar Dolar rüşvet Türkiye'de Kimlere Dağıtıldı?
Siyaset - 05 Mayıs 2016, Perşembe 20:14:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP genel Sekreteri Mustafa Kalaycı Rüşvet Ve Yolsuzluklar ÜZerine Konuştu

Görüştüğümüz maddede Türkiye'de yürütülen bir soruşturma veya kovuşturmanın yabancı devlet adli mercilerine devredilmesine ilişkin genel esaslar düzenlenmektedir.

Hemen Hükûmete sormak lazım: Buna göre, eğer talep edilirse Reza Zarrab'la ilgili, 17-25 Aralık 2013 döneminde ortaya dökülen rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili dosyaları ABD adli mercilerine devredecek misiniz? Tabii diyeceğiniz belli: "Söz konusu dosyalar kapandı."

Peki, İran'dan dosya istediniz mi? Zencani'nin, ortağı Reza Zarrab'la Türkiye'de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttıklarını mahkemede açıkladığı, 1.500 kilo altının İstanbul'da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını anlattığı haberleri basınımızda yer almıştır.

Bu iddialarla ilgili ne yapılmıştır? 8,5 milyar dolar rüşvet kimlere verilmiştir? Bu da paralelin işi midir?

YOLSUZLUKLARI ÖNLEMEK YERİNE, YOLSUZLUKLARIN ÖNÜ AÇILDI:

İHALE MEVZUATI DİKENSİZ GÜL BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İMAR DÜZENLEMELERİ İLE RANT PAYLAŞIMI KOLAYLAŞTIRILDI

DENETİM SİSTEMİ ETKİSİZLEŞTİRİLDİ

YOLSUZLUK CEZALARI HAFİFLETİLDİ

YOLSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDİLMESİNİN ÖNÜ KESİLDİ

AKP iktidarı dönemi yolsuzluk iddialarının ayyuka çıktığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde, yolsuzluklarla mücadele etmek yerine yolsuzlukların önünü açacak, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üstünü örtecek düzenlemeler yapılmıştır.

AKP iktidarı, ilk önce ihale mevzuatını değiştirmekle işe başlamıştır. Kamu ihalelerinin istenildiği gibi yönlendirilebilmesi için ihale mevzuatında çok sayıda değişiklik yapılmış, birçok işe istisna ve muafiyet getirilmiş ve ihale mevzuatı dikensiz gül bahçesine dönüştürülmüştür. Kamu ihale sisteminden kaçmak, ilana çıkılmayan ihalelerde ihale dokümanının sadece idare tarafından davet edilenlere yani istediği kişilere verilebilmesine yönelik düzenleme bile yapılmıştır.

Yolsuzluklara ortam sağlayan ikinci düzenleme alanı imar mevzuatı olmuştur. İmar düzenlemelerine ilişkin yetkilerin çeşitlendirilmesi suretiyle rant paylaşımı kolaylaştırılmış, imar lobileri tarafından vatandaşın elinden düşük fiyatlarla alınan yerler imar yetkisi kullanılarak kısa süreler içinde büyük rantların sağlandığı alanlara dönüştürülmüştür.

Yolsuzlukların önünü açan üçüncü düzenleme alanı, denetim sisteminin etkisizleştirilerek engel olmaktan çıkarılması olmuştur. Teftiş kurulları dönüştürülerek tesirsiz hâle getirilmiş, Sayıştayı da işlevsiz ve etkisiz hâle getirmek için peş peşe düzenlemelere girişilmiştir. Sayıştay üzerine yoğun bir iktidar baskısı uygulanmıştır. Nitekim, Sayıştay denetim raporları içeriği daraltılmış ve kamu zararına ilişkin tespitler çıkarılmış olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmektedir.

AKP'nin yaptığı dördüncü düzenleme alanı, yolsuzluk cezalarının hafifletilmesi olmuştur. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinde yapılan değişiklikle usulsüzlük ve yolsuzluk yapanlar kurtarılmış, ihaleye fesat karıştırma suçunun cezası azaltılmış, görevini ihmal ve kötüye kullananlara verilecek ceza indirilerek cezanın ertelenmesi ya da paraya çevrilebilmesinin önü açılmıştır.

AKP'nin yaptığı beşinci düzenleme alanı ise kamu zararına sebep veren uygulamaların ve yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesinin önünü kesmek, yargı kararlarını uygulamamak olmuştur. Kamu zararı oluşması nedeniyle özelleştirmelerin iptalini öngören mahkeme kararlarını Hükûmet uygulamamıştır. Bu konuda 6300 sayılı Kanun'la düzenleme yapılarak özelleştirme işlemlerine yönelik yargı kararları konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir, Bakanlar Kurulu da özelleştirme işlemlerini iptal eden yargı kararlarıyla ilgili geriye ve ileriye yönelik herhangi bir işlem tesis edilmemesini kabul etmiştir. 6300 sayılı Kanun'la yapılan düzenleme Anayasa Mahkemesinden dönmüş ancak kamu zararı oluşması nedeniyle yargı kararıyla iptal edilen özelleştirmelerle ilgili bugüne kadar bir işlem yapılmamıştır.

17-25 Aralık 2013 döneminde ortaya saçılan ve AKP Hükûmetinin bazı üyeleriyle çocuklarını da kapsayan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının örtbas edilmesi için TBMM sabahlara kadar çalıştırılmış, bu amaçla birçok kanunda düzenlemelere gidilmiştir.

Türkiye, hiçbir dönemde yolsuzluğu kendisi için bir hak ve imtiyaz gibi gören böyle bir iktidar tarafından yönetilmemiştir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
36

Toplam Oy:75

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir