Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

» Aktif Eğitim Sen:Ek Ders Ücretleri %100 Arttırılmalıdır

Aktif Eğitim Sen:Ek Ders Ücretleri %100 Arttırılmalıdır

Aktif Eğitimciler Sendikası öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %100 oranında artırılması için eylem başlattı. Tüm öğretmenlerden, ek ders ile ilgili haklı taleplerinin biran önce yerine getirilmesi için Aktif Eğitim-Sen tarafından hazırlanan talep yazısının e-posta yoluyla ilgili yerlere ulaştırılması istendi.
Paylas
Aktif Eğitim Sen:Ek Ders Ücretleri %100 Arttırılmalıdır
Sağlık - 16 Şubat 2016, Salı 12:03:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sendikadan yapılan açıklamada eğitim-öğretim sürecinin başarılı olmasını sağlayacak olanların öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları olduğu belirtildi ve öğretmenlerin hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamadıkları üzerinde duruldu.

 

 

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe yaptığı basın açıklamasında öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının mesleki motivasyonlarının yükselmesi, toplumdaki saygınlık ve mesleki verimliliklerinin arttırılması için özlük haklarında iyileştirilme yapılması gerektiğini belirtti. Öğretmenlerin ülke ve toplumumuzun geleceği adına önemli görevlerden birini ifa ettiğini belirten Bahçe, “Ne yazık ki maddi gelir ve özlük hakları konusunda adaletsiz uygulamalar yüzünden öğretmenlerimiz mağdur oluyor. Ülkemizde eğitim alanında çalışanlar, OECD ülkelerindeki eğitim çalışanlarına göre daha fazla çalışmalarına rağmen onlardan daha düşük ücret almaktadırlar.

 

OECD’nin “Bir Bakışta Eğitim Raporu 2013”e göre Türkiye‘deki öğretmenler, diğer ülkelerdeki öğretmenlere göre çok daha fazla çalışmaktadır. Ülkemizde öğretmenin yıllık zorunlu çalışma süresi 1816 saat iken, OECD ülkelerinde, bu süre ortalama 1675 saattir. Türkiye’de öğretmenler,OECD ortalamasından her yıl yaklaşık 141 saat daha fazla çalışmaktadır. Türkiye’de görev yapan bir öğretmen hem maaş olarak dünya ortalamasının çok gerisinde maaş almakta bununla birlikte çalışma saatleri açısından da oldukça fazla çalıştırılmaktadır. Çalışmaya karşı olmak, hele gelişmekte olan bir ülkenin daha fazla çalışmasının önüne geçmek tabi ki doğru değildir fakat eşit işe eşit ücret bir devlet politikası ise öğretmenlerin bu emek ve gayretleri karşılığını bulmalı, onlara yapılacak ücret iyileştirmeleri ile bir nebze olsun yapılan haksızlıklar telafi edilmeye çalışılmalıdır.” Dedi.

Dünyada ve Türkiye’de öğretmenlerin yaz tatili süreleri ile öğretmen maaşları hakkında da bilgiler veren Bahçe açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“OECD ülkelerinin çalışma saatleri ve yıllık tatil süreleri göz önüne alındığında ülkemizde öğretmenlerin çok çalışıp az tatil yaptıkları rahatlıkla görülecektir. Yani öğretmen haftada 3 gün çalışıp geri kalan sürede yatmamaktadır. Dünyanın gelişmiş birçok ülkesinden daha fazla çalışmakta, daha az tatil yapmaktadır.

Dünya Bankası 2012 OECD ülkeleri raporuna göre Türkiye’de bir ilkokulu öğretmeni 13.368 Dolar, Lise öğretmeni ise13.882 dolar yıllık maaş alıyor. OECD Ülkeleri arasında en az maaş alan ülke olarak son sırada yerini alan Türkiye dolar kuru üzerinden 2012 yılından bu yana hiç zam yapmasa bugün 3.00 TL civarında olan Dolar bazında ilkokul öğretmenine 40.000 TL, lise öğretmenine 42.000 TL yıllık maaş vermesi gerekiyor. 2016 yılında yeni başlayan 9/1 öğretmenin maaşı yaklaşık 2.455,00 TL’dir. Yıllık olarak ise toplam 29.460 TL maaş almaktadır. Doların 3.00 TL cirarında seyrettiğini düşündüğümüzde bir öğretmenin dolar karşılığı maaşı yıllık 9.820 dolara tekabül etmektedir.

Bu da gösteriyor ki yıllar hiç durmadan öğretmen maaşını eritiyor, sadece 2012 yılından bu yana yapılan bütün zamlar ve ek ödemeler de eklenerek öğretmen maaşları yaklaşık %30 oranında erimiş görülmekte, öğretmenin alım gücü her geçen yıl düşmektedir.

Bir dünya devleti olan güzel ülkemizin emektar öğretmenlerine bu ücretler yakışmamaktadır. Yıllardan beri süregelen öğretmen maaşlarındaki erime, ek derse yapılacak %100’lük artışla bile tam olarak giderilemeyecektir. 

Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin ÇELİK’in önerisini yerine getirdiği için hükümete ne kadar teşekkür etsek azdır! Hüseyin ÇELİK 2005 yılında ek ders 10 Lira olacak demişti. Yıl 2016 ek ders ancak 11 yılda 10 lira oldu.

2005 yılında bir milli eğitim bakanının ek dersin 3,5 TL’den 10 TL’ye çıkarılması gerektiğini söylediği ve bunu gerekçeli olarak Maliye Bakanlığına sunduğu düşünüldüğünde, aradan geçen 11 yılda ülkemizin ne denli büyüdüğü, ekonomisinin ne kadar iyi olduğu, kişi başına düşen milli gelirin ne kadar arttığı her ortamda dillendirilirken bizim ek derse sayın eski bakanımız gibi %250 değil sadece %100 zam istememiz gayet normal değil midir?”

Aktif Eğitimciler Sendikasının Ek Ders İle İlgili Önerisi:

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 176. maddesindeki gösterge rakamları yükseltilerek, ek ders ücretleri günün şartlarına uygun hale getirilmelidir. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesindeki gösterge rakamlarının gündüz için 280, gece ve hafta sonu için 300 olarak değiştirilmelidir.

 

Ek dersler ile ilgili düzenleme yapılırken toplam ek dersleri için yüksek lisans yapanlara %25, doktora yapanlara %40 ek dersleri zamlı ödenmelidir. Daha önceleri verilen bu hakkın yeniden tesis edilmesi gerekmesi için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesine “öğretmenlerin ek ders ücretleri yüksek lisans yapanlar için %25, doktora yapanlar için %40 artırımlı ödenir” ifadesi eklenmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir