Haber Kritik
» Andımız deyip geçmeyelim

Andımız deyip geçmeyelim

Danıştay 8. Dairesi 2018 yılında andımızla ilgili şu kararı vermişti: Öğrenci andı 1933'ten bu yana uygulanmaktadır, andımızda yer alan kavram ve ilkeler Anayasa'da anlamını bulan kavram ve ilkelerdir….
Paylas
Andımız deyip geçmeyelim
Ekonomi - 20 Mart 2021, Cumartesi 20:33:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay 8. Dairesi 2018 yılında andımızla ilgili şu kararı vermişti: Öğrenci andı 1933'ten bu yana uygulanmaktadır, andımızda yer alan kavram ve ilkeler Anayasa'da anlamını bulan kavram ve ilkelerdir…. Genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdirhakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir. denildi.

Danıştay 8. Dairesi bu gerekçelerle 2018’de “Andımız kaldırılamaz” kararını verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay'ın bu kararına, “Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir” diyerek hem uygulamaya sokmadı hem de kararın iptali için yargıya başvurdu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de "Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünün Danıştay tarafından iptal edilmesine tepki gösterdi.

Zamanın Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ da “Danıştay anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir” dedi.

Gelinen aşamada Danıştay üyeliklerine yeni atamalar yapıldı. Sonuçta Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yeni heyetiyle 8. Daire’nin öğrenci andı okunsun kararını iptal etti. Andımız artık okullarda okunmayacak ve buna ilave olarak devlet madalyalarındaki Atatürk kabartması da çıkarılacaktır.

Demek ki Danıştay’ın verdiği karar anttan ibaret değil. Bu karar gerçekte büyük bir projenin ilk aşamasıdır. Zannedildiği gibi masumane, ihtiyaçtan doğan ya da yasaların gereği olarak verilmiş bir karar da değildir. Yıllardır Türkiye’de malum mahfiller başta Türk, Atatürk, Andımız ve TC kavramları olmak üzere milli olan her şeye yönelik büyük bir kampanya yürütüyordu. Bu kadar onların devamıdır.

Andımıza yasak getiren karar tarihte Mustafa Sabri’yle somutlaşan Türk ve Atatürk kavramına yönelik bir saldırı niteliğindedir. “Türküm” demekle ilgili tartışmaların tarihi gerçekte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla başlamıştır. Mustafa Sabri işgalci Yunan ordusu yenilince Yunanistan’a sığınarak şu şiiri yazmıştı: “Ben de ayniyle ret edip Türk’ü/Attım üstümden en elim yükü/Tövbe yarabbi, tövbe Türklüğüme/Beni Türk milletinden addetme”.

Bu adam “Yalnız Müslüman ve insan olarak kalmak üzere, Türklükten şeref ve izzetimle istifa ediyorum Allah'ın huzurunda!” demişti. Benzer kafada olan bir başkası da İstiklal Marşı’nı yazan milli şair Mehmet Akif’e hakaret edip, “keşke Yunan galip gelseydi” cümlesini kurabilmiştir. Bu zihniyet anti Türk, anti Atatürk ve anti Türk Milleti zihniyetine sahiptir.

Nitekim iktidarın önde gelen bir yetkilisi ‘AKP ile hepimiz Türk olmaktan kurtulduk’ şeklinde bir açıklama bile yapmıştı.

Bu noktada tarih bir bütündür. Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarında bir yanda İttihat ve Terakki diğer yanda Hürriyet ve İtilaf fırkası vardı.

Kurtuluş Savaşı sırasında bir yanda İngiliz Muhibbileri, Kürdistan Teali, İslam Teali, Wilson Prensipleri Cemiyeti, Kuvayı İnzibatiye diğer yanda da Müdafai Hukuki Milliye ve Kuvayı Milliye vardı. Bu iki kesim arasındaki mücadele bugün de devam ediyor.

Demem o ki andımız konusundaki gelişmeler özü itibarıyla asırlık bir mücadelenin günümüze yansımasıdır.

Andımızdan kurtulmak isteyen zevat gerçekte Türkiye Cumhuriyeti devletinden rahatsızdır. Eğer malum zevat zaman içinde Türk’ü aşabilirlerse ardından açıkça Atatürk aşılmaya çalışılacaktır. Türkiye’yi eski Türkiye ve yeni Türkiye olarak bu yüzden ayrıştırılmaktadır.

Bu zihniyetin ideali başkenti İstanbul, resmi dili Arapça olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yeni bir devlet modelidir. O Devletin adı da ASRİKA İslam Devletler Birliğidir.

Andımız deyip geçmeyin!

Özcan YeniçeriOKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir