Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

» Atıkların Ekonomiye Katılması İçin Kaç Tesise Lisans Verildi?

Atıkların Ekonomiye Katılması İçin Kaç Tesise Lisans Verildi?

2017 ve 2019 yılları arasında atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı kaç tesis açılmıştır? Ülkemizde atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı çalışan tesislerde kaç işçi istihdam edilmektedir?
Paylas
Atıkların Ekonomiye Katılması İçin Kaç Tesise Lisans Verildi?
Konuk Yazarlar - 27 Ekim 2019, Pazar 20:05:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in atıkların ekonomiye kazandırılması ve geri dönüşümünün sağlanması amacıyla ve kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin yöneltmiş olduğu yazılı soru önergelerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2017 ve 2019 yılları arasında atık geri kazanımı yapan toplam 1413 tesis ile atık bertarafı yapan 86 tesise çevre izin ve lisans belgesi düzenlendiğini bildirdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde sanayileşme, nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı olarak atık üretiminin artması sonucunda gerek çevrenin korunması gerekse atıkların ekonomiye kazandırılması hususunda ilgili bakanlığın çalışmaları ve projeleri nelerdir? 2017 ve 2019 yılları arasında atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı kaç tesis açılmıştır? Ülkemizde atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı çalışan tesislerde kaç işçi istihdam edilmektedir?” şeklindeki sorularını yöneltti

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in  önergesine verdiği yanıtta Bakan Kurum şu ifadelere yer verdi:

“Atıkların kaynak olarak kullanılabilmesi ve ekonomiye kazandırılabilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülmekte olup bu amaç doğrultusunda atıkların yan ürün veya alternatif hammadde olarak kullanımına yönelik gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır.

Endüstriyel atıkların geri kazanımı ve hammadde olarak kullanılmasıyla atık bertaraf maliyetleri azaltılmakta, düzenli depolamaya gönderilen atık miktarı düşürülmekte, bertaraf tesislerinin kullanım ömrü uzatılmakta ve doğal kaynaklara ikame olarak atıkların kullanılmasıyla doğal kaynaklar korunmaktadır.

Oluşan atıkların etkin bir şekilde yönetilerek bertaraf tesislerine gönderilmesi yerine atık hiyerarşisine uygun olarak mümkün olduğunca proseste yeniden kullanılması, farklı sektörlerde hammadde olarak kullanılması ve geri kazanımının yapılması ile ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır.

Mevzuat kapsamında çeşitli sektörlerden kaynaklanan atıklara ürün/yan ürün onayı verilerek hammadde olarak kullanılması sağlanmaktadır. Sanayi atıklarının farklı sektörlerde "alternatif hammadde" olarak kullanılması amacıyla tesislere alternatif hammadde kullanım onayı verilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren çimento, kireç vb. fabrikalarında Bakanlığımızdan alınan izin/lisanslar kapsamında, atıklar ek yakıt veya alternatif hammadde olarak kullanılmaktadır.

Çevrenin korunması ve atıkların ekonomiye kazandırılması hususuna ilişkin olarak Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Projesi ve KAP (Katı Atık Programı) Projesi yürütülmektedir.

2017 ve 2019 yılları arasında atık geri kazanımı yapan toplam 1413 tesis ile atık bertarafı yapan 86 tesise çevre izin ve lisans belgesi düzenlenmiştir.

Bakanlığımızda atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amacıyla tesislerde kaç işçinin çalıştığına dair veri bulunmamaktadır” dedi.

“KANALİZASYON OLMAYAN YERDE ATIK SU BEDELİ”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin ise, “Kanalizasyon bulunmayan yerlerde alınan atık su bedellerinin yerel mahkeme tarafından yasal olmadığı ve alınamayacağı kararı verildi. Halen kanalizasyon bulunmayan yerlerde belediyelerce, vatandaşlardan atık su bedeli tahsilatı devam etmekte midir? Varsa hangi Belediyeler bu işlemi devam ettirmektedir” şeklindeki sorularını yöneltti,.

Bakan Kurum, kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin soruya verdiği yanıtta:

“Yerleşim yerlerinde kentsel atık suların toplanması, bertaraf hizmetlerinin tarifelendirilmesi ve atık su bedelinin yansıtılması ile ilgili uygulamalar; 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 11’nci maddesi ve bu kanuna dayanılarak çıkartılan "Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin" 11. ve 17. maddeleri çerçevesinde yürütülmekte olup, söz konusu mevzuat gereğince belediyelerin, atık su altyapı, yatırımı, yaptıkları yerlerdeki atık su kaynaklarından atık su bedeli almaları gerekmektedir” şeklinde yanıt verdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, atık su bedelinin kanalizasyon olmayan yerlerde hala alınmaya devam ettiğini belirterek, “Bakan açıklaması bu bedelin atık su yatırımı halinde olabileceğini, mahkeme kararının da bu yönde olduğuna dikkat çekiyor. Bu uygulamayı bu durumda kim talimatlandıracak? Herhalde bu işin düzelmesi için birilerinin talimatı gerekiyor. O da bakanlık olmalı ”dedi.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir