Haber Kritik
» Bu Herkese Örnek Olmalı Pi Okullarından Çocuk İstismarını Önlemede Örnek Hizmet

Bu Herkese Örnek Olmalı Pi Okullarından Çocuk İstismarını Önlemede Örnek Hizmet

Okul İçinde Ve Etrafında Öğrencilerini Her Türlü Taciz Ve Tehlikelerden Korumak İçin Bir Dizi Tedbirler Alan Eryaman Pi Okulları Yöneticileri Enver Toker, Erdem Ata, Kazım Berk, Nihan Erdoğan, Fatih Erbaz, İbrahim Ünal Ve Okul Müdürü Berna Peyker Kılıç, Ayrıca; Çocuk İstismarı Çeşitlerini Ve Aileler, Çocuklar İle Toplum Fertlerini Çocuk İstismarları Karşısında Takınacakları Tavırları Anlatan Ve Uzmanlara Hazırlatıp, Bastırdığı 30 Bin Kitapçığı, Ankara’daki Eğitim Kurumlarına, Öğrencilere Ve Vatandaşlara Dağıttılar
Paylas
Bu Herkese Örnek Olmalı Pi Okullarından Çocuk İstismarını Önlemede Örnek Hizmet
Siyaset - 26 Mayıs 2016, Perşembe 10:40:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son yıllarda çocuk istismarı ve ihmali giderek arttığına ve İngiltere'de haftada dört, ABD’de ise günde üç çocuk, çocuk istismarı ve ihmali nedeniyle öldüğüne, 4 yaş altında her bin çocuktan biri fiziksel istismara uğradığına, Çocuk istismarı oranı dünyada %1 ila % 10 arasında değişirken ülkemizde bu rakam %10 ila %53 arasında olduğuna ve duygusal istismarın %78; fiziksel istismarın %24; cinsel istismar ise % 9 oranında olduğu bulunduğuna, İstismara maruz kalan çocukların %70’i 2-10 yaş arasında olduğuna dikkat çeken Eryaman Pİ Okulları Müdürü Berna Peyker Kılıç, Çocuk istismarlarını önlemede; Eğitim Kurumlarının yanı sıra Ailelere, Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük görev düştüğünü vurguladı.

 

 

Eryaman Pİ Okulları olarak kendi iç bünyesinde ve Okul çevresinde öğrencilerini korumak için birçok etkin işlemleri işleve koyduklarını belirten Okul Müdürü Berna Kılıç; “Aileler, ülkemizde gündem haline gelen Eğitim Kurumlarında yaşanan istismarlar nedeniyle elbette ki psikolojik olarak tedirginlik yaşamaktalar. Bizlere güvenip, evlatlarını oklumuza gönderen velilerimizin içlerini rahatlatmak ve öğrencilerimizi birçok tehlike ve tacizlerden korumak için birçok gerekli noktalara taramalı kamera sistemleri kurduk. Ayrıca, okullarda oluşturulan kadın ve erkek tuvaletleri yanı sıra Öğretmen tuvaletleri yaptırımını okulumuzda kaldırdık. Yani, ayrıca Öğretmen tuvaletleri olmayacak, Öğretmen de öğrencilerimizin gittiği tuvaletlere gidecektir. Öğrenci, her an ‘içeri öğretmenimiz’ gelebilir psikolojisini yaşayıp, nahoş olaylara sebebiyet vermekten kaçınacağı gibi, büyükler de de aynı şekilde önleme psikolojisi yaşatılacaktır. Velilerimizin daha rahat olması adına aldığımız tedbirleri yerinde gösterip, bilgilendiriyoruz. Velilerimiz bu tedbirleri memnuniyetle karşıladı. Tek amacımız çocuklarımızı her türlü tehlikelerden korumak ve yaşanılabilecek tehlikeleri uzaklaştırmaktır” dedi

 

Eryaman Pİ Okulları yaptığı yazılı açıklamada, Çocuk İstismarlarını önlemede etkin yol gösterecek olan dağıtımını gerçekleştirdikleri Kitapçık içeriğinde, özetle şunlar vurgulandı.

 

“Cinsel İstismar, Fiziksel İstismar, Duygusal İstismar ve İhmal Çocuğu Nasıl Etkiler?

 

İhmal, duygusal, fiziksel istismar ve cinsel istismar çeşitleri; taciz, tecavüz, ensest, çocuğun ruhsal dünyasında tamiri imkansız yaralar açmakta, çocuğun gelişimi en üst düzeyde tamamlamasını, potansiyelini gerçekleştirmesini önlemektedir.

 

Çocuğun ruhsal dünyasında tamiri imkansız yaralar açmakta, çocuğun gelişimi en üst düzeyde tamamlamasını, potansiyelini gerçekleştirmesini önlemektedir.

 

Son yıllarda çocuk istismarı ve ihmali giderek artmaktadır. İngiltere'de haftada dört, ABD’de ise günde üç çocuk, çocuk istismarı ve ihmali nedeniyle ölmekte, 4 yaş altında her bin çocuktan biri fiziksel istismara uğramaktadır. Çocuk istismarı oranı dünyada %1 ila % 10 arasında değişirken ülkemizde bu rakam %10 ila %53 arasındadır ve duygusal istismar %78; fiziksel istismar %24; cinsel istismar ise % 9 oranında olduğu bulunmuştur. İstismara maruz kalan çocukların %70’i 2-10 yaş arasındadır.

 

Duygusal istismar tek başına görülebildiği gibi fiziksel ve cinsel istismarla birlikte de görülmektedir.

 

Duygusal istismarın izleri yaşam boyunca kendini gösterebilmektedir.

 

CİNSEL İSTİSMAR

 

Çocuklarda cinsel istismarın yaygınlığı ABD’de 1.3/1,000; Türkiye’ de ise %1,4’dür. Ülkemizde kadınların %20’sinin, tüm erkelerin % 7’sinin çocukluğunda en az bir kez cinsel istismara maruz kaldığı, kız çocuklarının erkek çocuklarına oranla 3 kat fazla cinsel istismara maruz kaldığı saptanmıştır.

 

Cinsel istismar, psiko-sosyal gelişimini tamamlamamış ve yaşı küçük olan bir çocuğun bir erişkin tarafından cinsel doyum için kullanılmasıdır. Cinsel istismar oral-genital, anal, genital veya oral temas ile olabileceği gibi, teşhircilik, röntgencilik ve çocuğu pornografide kullanmak şeklinde de olabilir.

 

Cinsel istismar toplumda sık rastlanan bir durum olmasına karşın, çoğunlukla gizli kalmakta, en çok yüzde 5-10'u ortaya çıkmaktadır.

 

Çocukların sessiz kalmasının nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 

- Kendilerinin inanılmayacaklarını düşünürler

 

- Başlarının belaya gireceğinden korkarlar

 

- İstismarcının tehdidinden korkarlar.

 

- İstismarcıyı korumak isteyebilirler, istismarcıyı sevebilir ama yaptıklarını sevmezler.(mağdurun ve ailesinin kötü algılanması olasılığı).

 

- Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler.

 

- Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler.

 

- Arkadaşları tarafından dışlanacağından korkabilirler. Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkabilirler.

 

- Büyükleriyle (otorite ifade edenlerle) cinsel konuları konuşmaktan utanabilirler,

 

- Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.

 

- İyi çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmamaları gerektiği söylenmiş olabilir.

 

Çocukluk çağı cinsel istismar çoğu zaman kimseye söylenmediği için birilerince fark edilinceye kadar çocuk tarafından saklanır ya da özellikle tanıdık biri tarafından istismara maruz kalan çocuk olayı bir oyun olarak algılayabilir zamanla bunun bir suç, kendi işlediği bir günah olduğunu düşünür, suçlu hisseder ve utanç duyar.

 

Cinsel istismar sonrası en sık görülen ruhsal rahatsızlıklar olarak travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, aşırı kaygı, panik, fobiler, unutkanlık, duyarsızlık, güven kaybı, benlik saygısında ciddi hasar, utanç, uykusuzluk, organik bir temeli olmayan dirençli ağrılar bayılma davranışı gibi sıralanabilir.

 

Sonuç olarak çocuk istismarı ve ihmali bir halk sağlığı sorunudur. Eğitimsiz ailelerin %40'ı çocuklarını istismar ederken, eğitim düzeyi yüksek ailelerde bu oran %17'dir. İstismar ve ihmal, eğitim seviyesi azaldıkça artış gösteren kavram olduğu için aile merkezli destek programlarına, eğitime verilen önemin ve bilincin artırılması, çocuğun topluma kazandırılması, konu ile ilgili gerekli ve aynı zamanda caydırıcı olacak nitelikte yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

 

Bunun yanı sıra cinsel istismarın bir cinsellik değil saldırganlık olduğu bilgisi yaygınlaştırılmalı, cinsel istismar konusunda toplumsal duyarlılık artırılmalı ve bu konu medya, görsel ve yazılı basında; çocuklardan cinsel haz almaya karşı çıkılmalıdır.

 

İstismara uğramış bir çocuğa yaklaşımda en önemli noktalardan birisi çocuğun daha fazla zarar görmesini önlemektir. Çevrenizdeki bir çocuğun istismara maruz kaldığından şüphe ettiğinizde gerekli yerlere başvurun ve bu istismara göz yummayın. Unutmayın bu olaylar hemen yanı başımızda olmakta ve göz yummak geleceğin ruh sağlığı bozuk bireylerinin hatta geleceğin çocuk istismarcılarının yetişmesine neden olmaktadır. Herkes bu konuda duyarlı ve uyanık olmalıdır.

 

Çevrenizdeki bir çocuğun istismarını önlemeniz dileğiyle"

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
36

Toplam Oy:75

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir