Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

» Bu Yaz Tatilini Nerede Geçirelim?

Bu Yaz Tatilini Nerede Geçirelim?

Türk öğrencilerimizin de okullarında öğrenim gördüğü Batı Avrupa ülkelerinde, ülke ve eyaletleri arasında farklılıklar göstermiş olsa da, okullar yaz tatiline girmeye başladılar. Bizim de yaşadıǧımız Almanya´nın kuzey eyaleti olan Schleswig Holstein eyaletinde de okullar geçtiǧimiz hafta sonu yaz tatiline girdiler
Paylas
Bu Yaz Tatilini Nerede Geçirelim?
Sağlık - 25 Haziran 2013, Salı 19:50:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

     Sınıfını geçen öğrenci de, sınıfında kalan öğrenci de tatili haketmiştir.

 

     Özellikle yaz tatilleri öğrencilerimizin en doğal haklarıdır. Son yıllarda öğrencilerimize ve de velilerine hitaben yazdığımız okul yaz öncesi yazımızı, bazı deǧişiklikler yaparak , yinelemeye çalışıyorum.
 

     6 hafta olan yaz tatillerinin sadece yan yatıp, zamanı boşa geçirmek için olmadığını, her tatilin, hem eğlenme hem de öğrenme süreci olabileceğini tekrar hatırlatmak için, bu yazıyı öğrencilerimizin ve de aile bireylerinin bilgilerine tekrar sunmakta yarar görüyorum.

 

     Sınıfını geçen öğrencinin sevinmesi ve öğrencinin ödüllendirilmesi oldukça doğal. Sınıfını geçemeyen öğrencinin ise cezalandırılması da bir o kadar yanlıştır.

 

     Sınıfda kalan öğrenci, tek başına sınıfta  kalmamıştır. Bunda tüm aile bireylerinin payı vardır. İlk karne alındığında, öğrencinin başarısız olduğu dersleri ile aile yeterince ilgilenmiş midir?  İyi karne de, kötü karne de tüm aileye aittir.

 

     Veli ve diğer aile bireyleri bu konuda kendilerini de sorgulamalıdırlar.

Bu nedenle sınıfta kalan öğrenci cezalandırılamaz. Aksi halde veli ve aile kendilerini cezalandırmış olurlar.

 

     Sınıfta kalan öğrenci tak tıkır boş değildir. Ailesi, sınıfta kalan çocuğunun  gelecek ders yılı sınıfının en iyi öğrencisi olacağına inanmalıdır. 

 

     2´ nci yarı yıl karnesinden (son karne) önce, bu yaz tatilini nasıl ve nerede geçireceğiz diye düşünülür. Bazı öğrencilerimiz tatillerini aileleri ile birlikte Almanya´ da,  veya tatilin bir bölümünü  başka  bir ülkede geçireceklerdir.

Öğrencilerimizin arasında Türkiye´ de tatilini geçirecek olanlar da vardır.

 

     Tatil nerede geçirilirse geçirilsin, hem dinlenme hem de bir öğrenme sürecidir. Hep yan yatmak olmaz. Çünkü insan, yaşamın her bölümünde ve şartlar nasıl olursa olsun,  istemese de bir şeyler öğrenmektedir.

 

     Yaz tatilini, Avrupa´da yaşadığı ülkede geçirmek isteyen, yahut ta ailesinin her yıl Türkiye´de tatil yapmaya maddi olanakları elvermediği için, yaz tatilini yaşadığı şehir, bölge ve ülkede geçirecek öğrencilerimizde vardır.  Bu ögrenci ve velilerine tavsiyemiz, şehir yönetimlerine bağlı gençlik dairelerin veya bazı resmiyet kazanmış

 

kurum ve grupların “Ferienpass / Tatil Pasaportu”  adında bastırdıkları broşür

veya kitapçıklarda, gençlerin yaz tatili boyunca hangi kültür ve eğlence dolu etkinliklerden nasıl yararlanabilecekleri anlatılır.

 

Almanya´da yaşayanlar bu broşür veya kitapçıkları, gençlik dairelerinden ve de bankalardan temin edebilir. Diğer Batı Avrupa ülkelerinde de bu tür olanakların olduğuna inanıyorum.

 

     Türkiye´ ye bu yıl yaz tatiline gidip gitmemekte kararsız olan ailelerini çocuklarımız, Türkiye´ ye gitmek için etkilemelidirler. Kendileri Türkiye´de doğmamış olsalar bile, Türkiye´ de oturan ve özledikleri yakınlarını ziyaret etme ve orada dinlenme,  hem de Türkiye´ yi daha  iyi tanıma fırsatı bulabilecekleri için bu önemlidir. Aynı zamanda Türkiye turizmine katkı da sağlamış olurlar. 

 

     Yaz tatilini Türkiye´ de geçirecek öğrenci arkadaşlarımıza,  burada bazı küçük tavsiyelerde bulunalım. Türkiye´ nin hangi yöresinde tatilinizi geçirirseniz geçiriniz ama, dinlenme bölümünde sadece denizi, kumu ve sahilleri ziyaret edip, tanımakla kalmayınız.

 

     Gezip – gördüğünüz ve dinlendiğiniz yörelerde oldukça değerli tarihi eserler,  antik kentler, yeraltı şehirleri, ilginç göller, nehir ve şelaleler, mağaralar, dağlar, vadiler, kuş cenettleri, eski kiliseler, kümbetler, bakımlı güzel camiiler, medreseler (eski üniversiteler) ve müzeler de olacaktır. Zaman ayırıp, bu tarihi yerleri, doğa güzelliklerini her halde görmelisiniz.

 

   Yolu Ankara´ ya düşenler, Ankara´ daki „Anadolu Medeniyetler Müzesi“ ni her halde gezmelidirler. Çünkü bu müze, Anadolu´ da yaşamış tüm medeniyetler ve kurulmuş devletler  hakkında  önemli  bilgiler vermektedir.

 

     Bu müze, 1921 yılında kurulmuştur. Bu tarih size önemli bir şeyleri de anlatıyor olmalı. Bu müze kurulduğu yıllarda, Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk halkı ile  Türkiye´nin Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Mücaadelesi´ ni vermekte idi.

 

     İşte, Atatürk böylesi bir dönemde zaman ayırıp, Anadolu Medeniyetler Müzesi´ nin kurulması ile bizzat ilgilenmiş ve bu müzeyi kurdurmuştur. Bu da Atatürk´ ün

sadece bir asker ve komutan olmadığını, aynı zamanda  geniş bir ufka sahip kültürlü ve tarih bilgisi ve de sevgisi yüksek  bir devlet adamı olduğunu da göstermektedir.

      Böylece Atatürk, bu müzeyi kurdurmakla bugün Türk ulusunun yaşadığı topraklarda,  kendilerinden önce yaşamış ulus ve kültürlere olan saygısını da kanıtlamıştır.

 

     Bu müzeyi gezip gören biri, Anadolu´ nun değişik yörelerinde geçmişte hangi medeniyetlerin ve devletlerin kurulmuş olduğunu önemli ölçüde öğrenebiliyor.

 

     Türkiye´ deki tarihi kazı yerlerinde kesintisiz devam eden kazılar, insanın 3-5 yıl önce gördüğü bir yerde tekrar görebileceği, meydana çıkarılmış yeni yerleşim alanları ve eserler bulabiliyor.

 

     Bunun dışında Türkiye´ de görülmeye değer oldukça güzel dağlar, nehirler, göller ve yaylalar da vardır. Türkiye´yi çok iyi tanımayan arkadaşlarımıza burada bazı küçük kopyalar da verelim: Örneğin; Edirne´ de 32x32 metre kubbesi, her birine farklı merdivenlerden çıkılan 3 şerefeli 4 minaresi ile UNESCO tarfindan dünya kültür mirasına alınmış Selimiye Camii,  Çanakkale´ de Abide, Şehitlik ve  Truva. Bergama,  Selcuk´ da Efes,  Trabzon´ da  Sümela Manastırı,  Cumhuriyetimiz´in kurulduǧu topraklar olan Afyonkarahisar sınırlarında bulunan Kocatepe´de ATATÜRK´ün eli çenesinde anıtı,  yine aynı yörede bulunan Frikya Vadisi, Doğubeyazıt´ ta İshak Paşa Sarayı.  Güneydoğu Anadolu´ da GAP, Şanlıurfa´da dini bir öyküsü de olan balıklar ve balıklı göl, Harran Ovası´ndaki ilginç bazı köy evleri, Antakya´ da St. Petri Kilisesi (dünyanın en eski kilisesi) ve Mozaik Müzesi,  Aksaray´ da Eğri Minare (dünyanın 2´ nci Piza Kulesi),   Antalya´ da Termessos, Aspendo.  Konya´ da Mevlâna Türbesi,  Denizli´ de Pamukkale, Safranbolu´ da Eski Türk Evleri,  Fethiye´ de Kaya Mezarları, Ankara´ da Atatürk´ün mezarı - Anıt kabir,  Anadolu Medeniyetler Müzesi ile Ankara Kalesi  görülmeye değer eserler arasındadır.

 

Kayseri´ de Erciyes Dağı´ na,  Bursa´ da  Uludağ´ a,  Kahta´ da Nemrut Dağı´ na  çıkmalı.  Yollarda halen görülmeye değer eski Hanlar da vardır. Bu hanlar,  o devrin 5 yıldızlı otelleri, meşhur kervansarayları idi. Ayvalık´da Şeytan Sofrası´nda gün batımında çay keyfi bir başkadır.

 

     Sadece  Istanbul´ da Topkapı Sarayı ve Müzesi´ nden,  Ayasofya Camii ve Müzesine kadar pek çok ve saymakla bitmeyecek görülmesi gereken güzel  yerler vardır.  Asya ile Avrupa´yı birleştiren İstanbul Boğazı´ndaki köprülerden yürüyerek karşıya geçmelisiniz. Boğaz suyuna yukarıdan bakmanın bir başka keyfi vardır.

Aslında bu  örnekler uzatılabilir.

     Türkiye´de bazı doğa harikaları vardır ki; insanı hayrete düşübebilirler.  Burhaniye ilçesini geçip Ayvalık istikametine doğru giderken, Gömeç kasabasında yol boyundaki bir park yeri veya kahvede kısa bir mola veriniz. Bir kahve önünde durmuş iseniz, kahveci, garson hemen size eliyle tam karşı tarafta bir yeri işaret edecektir. Sol tarafınızdaki Madra Dağı´na doğru dikkatlice bakınız. Dağın tam karşınızda kalan sırtlarında, aşağıda sol tarafta resmini göreceğiniz gibi, ATATÜRK´ün çizilmiş gibi bir resim tablosu veya yatan bir heykeli gibi, kaşı, burnu, çenesi ile tıpa tıp kendine benzeyen başı ve yüzü ile karşılaşacaksınız. O kahvelerde yaz günleri soğuk bir ayran içmenin keyfine doyum olmaz. Orada sıcak bir çay veya soǧuk bir ayran içerken, Atatürk´ün fotoğrafını da çekmeyi, sakın unutmayınız.

     Yaz tatilinizi geçireceğiniz yerlerden çekeceğiniz güzel ve ilginç fotoğraflardan bana da, aşağıda yazılı elekto posta adresime gönderebilirseniz, çok mu çok sevineceğim. Her yıl yaz tatili dönüşü öǧrencilerden aldıǧım güzel yurt görüntü fotoǧraflarını özenle ayrı bir dosyada saklıyor,  ben de Türkiye´mizin gidip göremediǧim yerleri o fotoǧraflardan da olsa görüyor ve öǧünç duyuyorum.

 

     Başka ülkelerde büyük kentlerin  çevresinde de, gidenlerin ilgisini çekecek önemli yerler tabii ki  vardır.  Paris´ e gidip de Eyfel Kulesi´ ne, Italya´nın Piza kentine gidip de eğri Piza kulesine, Berlin´de Bergama Müzesi´ni görmeden, Federal Parlmento binasının camdan kubbemsi katına çıkmadan dönmek olur mu hiç?

 

     Benim  Türkiye´ ye  yolum düştükçe,  değişik yerlerde 3-5 yıl önce görmüş olduğum pek çok tarihi ve doğal  yerleri tekrar gördüğümde:

 „Aaa! Bak burası yeni kazılıp açılmış”  veya  „Hayret!  Daha önce burası gözümden kaçmış“  dediğim ve hemen fotograf makineme sarıldığım çok olmuştur. 

 

     Ayrıca deniz, kum, tarihi eserler kadar tanıdığımız veya yeni tanışacağımız  insanlarla da ilgilenmemiz gerekir. Bu ilgi sadece hal ve hatır sormak, adres alıp  vermekle kalmamalıdır.

 

     Almanya´nın veya diğer ülkelerin ve de yaşadığımız sosyal, kültürel ve ekonomik durumları oradakilerle de kıyaslamalıyız. Bazı şeyler sizleri rahatsız ediyorsa, bunları gerekirse yetkililerle dahi uygun bir dille konuşmalıyız. Daha iyi olabileceği konusunda  açıklamalı önerilerde de bulunmalıyız. Düşüncelerimizi söylemeliyiz. Ama ve de  dinlemesini de bilmeliyiz. 

 

     Çünkü kültür ve medeniyetleri insanlar tarih boyunca, beraberlerinde kentten kente, ülkeden ülkeye ve de kıtadan kıtaya  taşımışlardır. Aynı şeyleri de biz, belkide farkına varmadan yapıyoruz. Hepimiz bir anlamda, yaşadığımız çoğrafyada birer elçi sayılırız. Bu, tarih boyunca hep böyle olmuştur. Bundan sonra da bunun böyle devam edeceğine inanıyorum. 

 

     Ama, Almanya´da veya  yaşadığınız diğer Batı Avrupa ülkelsinde her şey iyi de, Türkiye´de kötü demek de yanlıştır. Türkiye´de bazı şeyleri beğenip, yaşadığınız

Batı Avrupa ülkesinde bunu bulamayıp ve hatta  özlemini çektiğimiz pek çok güzel şeyler de var. Tatilimizi nerede geçirirsek geçirelim. Trafik kurallarına; araç kullanırken ve de yaya yürürken, yaşadığımız Batı Avrupa ülkesinde öğrendiğimiz gibi dikkatle uyalım.  

 

     Yaz tatilimizi nerede geçirirsek geçirelim, öğrencilerimizin öğrenimlerine yaz tatili sonunda tekrar bir okulda, bir çıraklık yerinde, bir hazırlık projesinde veya bir yüksek okulda devam edeceğini de unutmamamız gerekir.

 

     Tabii ki öğrencilerimizin arasında okulunu bitirmiş, mesleğini öğrenmiş, çalışma hayatına yeni atılacak arkadaşlarımız da vardır. Onlara da yeni meslek çalışma hayatlarında, üstün başarılar dileriz.

 

      Ama yine de biz, çoğunluğumuzun  okul ve öğrenim sorumluluğunun bu yaz tatili sonunda da tekrar başlayacağını biliyoruz.

 

     Yine de öğrenci arkadaşlarımızın, gelecek ders yılında derslerinde daha başarılı olmalarını, evlerine iyi notlarla bezenmiş karneler getirmelerini diler ve sorumluluklarını kendilerine tekrar hatırlatılmak isteriz.

 

     Tatilden dönünce de, gördüklerimizi, yaşadıklarmızı, yazıp not aldıklarımızı ve etkilenmiş olduğumuz olayları okulumuzda, sınıfımızda öğretmenlerimizle sınıf arkadaşlarımızla, gençlik derneklerinde, gençlik kahvelerinde, spor kulüplerinde ve semtlerimizde  arkadaşlarımızla ve de komşularımızla konuşmayı ihmal etmeyelim.

 

     Yukarıda da değindim gibi, kültür ve medeniyetleri insanlar hep beraberlerinde taşırlar. Birbirlerine aktarırlar ve birbirlerini etkilerler.  

 

     Bu bağlamda tüm öğrencilerimize  ve de sevgili aile bireylerine iyi, dinlendirici, sorunsuz, mutlu, bol güneşli bir yaz tatili diliyorum. 

 

 

Remzi UYSAL

TÜRGEM YK Başkanı

ve

Lübeck Kenti Yabancı Öğrenciler Eski Eğitim Danışmanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2441
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4919

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir