Haber Kritik
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
105
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
32
Kemal Kılıçdaroğlu
103
Mansur Yavaş
125
Meral Akşener
105
Temel Karamollaoğlu
16
Abdullah Gül
7
Ahmet Davutoğlu
4
Ali Babacan
2

Toplam Oy:541

» Çanakkale Ümmetin Zaferi midir?

Çanakkale Ümmetin Zaferi midir?

18 Mart 2022 Cuma Hutbesinde nedense sadece Atatürk adı değil, Türk adı da geçmedi
Paylas
Çanakkale Ümmetin Zaferi midir?
Güncel - 25 Mart 2022, Cuma 11:29:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

18 Mart 2022 Cuma Hutbesinde nedense sadece Atatürk adı değil, Türk adı da geçmedi. Hutbede İslam, Müslüman ve Ümmet vurgusu öne çıktı. Zafer, adeta İslam Ordusunun ve Ümmet'in zaferi gibi lanse edildi. Hutbede geçen "Çanakkale, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, İslâm coğrafyasının her beldesinden imanı, gayesi ve duygusu bir olan müminlerin sıradağlar gibi omuz omuza vererek gösterdiği ümmet olma şuurudur."(1) şeklindeki cümle, hutbedeki havayı, daha doğrusu hutbseyi kaleme alan kafayı yansıtması bu açıdan oldukça önemliydi.

Bu yaklaşım, sadece Mehmetçiğe ve Türk Ordusu'na değil, bizatihi Türk Milleti'ne hakarettir! Çanakkale'deki şehit sayısı en baba rakamlarla 100 bin civarındadır. İster medyada bol bol paylaşılan ve illere göre Çanakkale şehitlerinin sayısını göste ve yaklaşık 60 bin şehidin bulunduğu tablolara bakın, isterseniz gidin Çanakkale'deki şehitlikte bulunan camdan mamul temsili mezar taşlarındaki yine yaklaşık 60 bin civarındaki isimlere ve karşılarındaki memleketlere bakın; doğum yeri olarak bugünkü Türkiye sınırları dışında kalan yerler gözüken şehitlerin sayısı 1500-2000 civarındadır. Daha fazla değil.

Toplam şehit sayısını yaklaşık 100 bin olarak kabul edersek, yukarıdaki orandan hareketle bu 100 bin şehitten yaklaşık 3000'inin, bugünkü Türkiye sınırları dışında kalan Türk topraklarından olduğu düşünülebilir.

Ancak gerek medyada bulunan tablolardan, gerekse Çanakkale Şehitliğindeki temsili mezar taşlarından da görüleceği üzere şu bir gerçektir ki; doğum yeri olarak bugünkü Türkiye sınırları dışında kalan yerler gözükenlerin ekseriyeti de, Kuzey Suriye, Kuzey Irak ve Balkanlar gibi Türk soylu nüfusun yoğunlukla yaşadığı yerlerdir.

Mesela Türkiye gazetesi tarafından 18 Mart 2017 günü yayınlanan bir tabloda, doğum yeri olarak Halep gözükenlerin sayısın 507, Dirzor (Deyrizor-Suriye) gözükenlerin sayısının 63, Kosova gözükenlerin sayısının 464 olması, bizde böyle bir kanaat uyandırmış bulunmaktadır(2).

Yani, iyice araştırılırsa gözükecektir ki; Çanakkale'de şehit olan ve sayıları en baba rakamla 100 bin civarında olan şehitlerin içinde etnik olarak Türk kökenli olmayanların sayısı birkaç yüzü bile bulmaz ve onların çoğunluğu da muhtemelen Arnavut veya Boşnaktır. Bu durumda Çanakkale Zaferi'ne "İslam'ın Zaferi" ve "Ümmetin Zaferi" demek, tarih bilimine de aykırıdır.

Ayrıca unutulmasın ki; Çanakkale'de, işgal güçlerinin arasında Mehmetçiğe karşı savaşan Müslüman askerler de vardı. Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Derneği Başkanı Kenan Çelik, "Birinci Dünya Savaşı'na farklı cephelerde yaklaşık 750 bin Hintli katıldı. Bunlardan 350 bini Müslümandı. Hint birliklerinden iki tabur, 1915 yılındaki Çanakkale Kara Savaşları'na bizzat katıldı. Bunlarn Pencap'tan gelen Müslümanlardı"(3) diyor.

Ayrıca birçok yayında, Çanakkale'de Fransız birliklerinin arasında, Fransa'nın Afrika'daki sömürgelerinden getirilen Müslüman askerlerin de bulunduğu belirtilmektedir(4). Öyle ki; "Milli Şair" olarak bilinmesinin yanında "İslamcı" kimliği ile de öne çıkan Merhum Mehmet Akif Ersoy, ünlü "Çanakkale Şehitlerine" isimli şiirinde, dinlerini belirtmeksizin Afrikalı ve Uzak Doğulu askerlerin durumunu "Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela" mısraıyla dile getirmektedir.

Bu durumda, Çanakkale Zaferi'ne "Ümmetin Zaferi" demek, bu millete yapılmış büyük haksızlık olacaktır. Bize kalırsa, ne Sarıkamış hezimetinin ezikliğinden, nede Çanakkale Zaferi'nin şanından ümmete hisse ayırmak isabetli değildir. Hezimet de, şan ve şeref de aziz Türk Milleti'ne aittir.

Prof. Dr. Türkan Saylan'dan da Ergenekoncu yaratılan bir zamanda ve kumpasların mimarı terör örgütünün yayın organı Zaman gazetesinde yazılan yazıları(5) dikkate aldığımızda; eğer biraz daha yaşama şansı olsaydı "ERGENEKONCU" yaftasıyla kodese tıkılacağı konusunda hiçbir şüphe bulunmayan Merhum Turgut Özakman, “DİRİLİŞ” isimli belgesel romanında, Arap Alayı'nın Çanakkale'deki durumunu şöyle anlatmaktadır:

“... 57. Alay 180 yükseltili tepeyi, 27. Alay da Kırmızı Sırt’ın büyük bölümünü geri aldı. Ama sol kanattan haber gelmiyordu. Buraya yollanan 77. Arap Alayının, 27. Alayın soldaki taburuyla birlikte düşmanı denize doğru sıkıştırıyor olması gerekmekteydi. Anzakların denize süpürülmesini bu baskı sağlayacaktı. M. Kemal cepheyi siper siper denetleyip askerinin ateş altındaki durumunu inceleyerek, gün doğarken Kocadere’ye gelecek, çok üzücü, çok şaşırtıcı bir olayla karşılaşacaktı. Çanakkale’de bir daha yaşanmayacak bir olayla...

Gün ağarıyordu... Telefon bağlanmadan, 77. Alayın 1. Tabur Komutanı Binbaşı Hacı Mehmet Emin Bey geldi. Gözleri ağlamış gibi kıpkırmızıydı.

-“Efendim” dedi, “... Utanç içindeyim. Ne yazık ki, alayımız çil yavrusu gibi dağılarak savaş alanından kaçmıştır...”

- “Ne diyorsunuz?”

-“... Alay komutanını bulamadım. Sizin buraya geldiğinizi duyunca bilgi sunmak için koşup geldim.”

Mustafa Kemal bu dürüst askeri Trablus’ta sömürgeci İtalyanlarla savaştıkları günlerden tanıyordu. Yanında kol komutanlığı yapmıştı. Gece sol yandan neden bilgi gelmediği, Anzakların niçin denize sürülemediği anlaşıldı. Savaş alanından kaçmak, bağışlanabilir suç değildi. Hacı Mehmet Emin Bey’e, “Alayı Kocadere’nin batısında toplayınız...” dedi, “...Yine kaçan olursa vurunuz!”

...

Arap askerlerinin bazı halleri, tavırları, alışkanlıkları, tümende bulunan Türk askerlerini şaşırta gelmişti... Ama en çok da bu adamların çoğunun silah arkadaşlarını ateş altında bırakıp kaçmalarına şaştılar. Bambaşka bir milletin ve çok farklı bir toprağın çocukları olduklarını yaşaya yaşaya her gün biraz daha iyi ve derinden anlamaktaydılar”(6)

ÖMER SAĞLAM

_______________

1- https://www.diyanethaber.com.tr/diyanet-hutbeler/18-mart-2022-cuma-hutbesi-h22688.html,

2- https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/456859.aspx

3- "Çanakkale'de İngilizlerin Safında Hintli Müslümanlar da Savaştı" başlıklı ve 18.04.2016 tarihli haberden özetlenerek aktarılmıştır. https://www.haberler.com/guncel/canakkale-de-ingilizlerin-safinda-hintli-8366290-haberi/

4- https://www.dunyabulteni.net/guncel/canakkale-de-savasan-senegalliler-musluman-mezarligina-tasinsin-h439605.html & https://www.dunyabulteni.net/guncel/canakkale-de-savasan-senegalliler-musluman-mezarligina-tasinsin-h439605.html & https://www.dha.com.tr/gundem/senegalli-askerlerin-mezarlari-musluman-mezarligina-tasinsin-1632681

5- Bkz. Şahin Alpay "Şu Çılgın Türkler Ergenekon Edebiyatı" başlıklı yazısı https://www.haksozhaber.net/cilgin-turkler-ergenekon-edebiyati-13277yy.htm & https://forum.memurlar.net/konu/647866/

6- Turgut Özakman, Diriliş, Bilgi Yayınevi, 13. Basım, Ankara-2008, s. 282-283, 296-297.OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
105
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
32
Kemal Kılıçdaroğlu
103
Mansur Yavaş
125
Meral Akşener
105
Temel Karamollaoğlu
16
Abdullah Gül
7
Ahmet Davutoğlu
4
Ali Babacan
2

Toplam Oy:541

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir