Haber Kritik
» Çiftçi Borçları Artık Koşmuyor, Uçuyor

Çiftçi Borçları Artık Koşmuyor, Uçuyor

2020 yılı Temmuz ayına göre 2021 yılı Temmuz ayında çiftçilerin (Tarım-bitkisel ve hayvansal üretim), avcılık, ormancılık ve balıkçılık dahil) bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifleri gibi finans kuruluşlarına olan borçları %22 artışla 222 milyar TL’yi geçti.
Paylas
Çiftçi Borçları Artık Koşmuyor, Uçuyor
Güncel - 16 Eylül 2021, Perşembe 14:07:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2020 yılı Temmuz ayına göre 2021 yılı Temmuz ayında çiftçilerin (Tarım-bitkisel ve hayvansal üretim), avcılık, ormancılık ve balıkçılık dahil) bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifleri gibi finans kuruluşlarına olan borçları %22 artışla 222 milyar TL’yi geçti.

Bu miktarın yaklaşık 161 milyar TL’si bankalara;

Yaklaşık 11,5 milyar TL’si Tarım Kredi Kooperatifleri’ne;

Yaklaşık 50 milyar TL’si piyasadaki akaryakıt, gübre, tohum, ilaç vb. tarımsal girdi bayilerine olan borçlar.

Piyasaya olan borç tutarının pek çoğu aynî bedel karşılığı olan borçlar. Yani tarımsal girdinin parasının ödeneceği zamandaki fiyatı üzerinden yapılan borçlanmalardır.

Tarım sektörünün bankalara olan borçlarının tasnifi ise şöyle:

Bir önceki yılın aynı döneminde yaklaşık 37 milyar TL olan kısa vadeli borçlar, %12 artışla yaklaşık 41 milyar TL;

Yaklaşık 84,5 milyar TL olan orta vadeli borçlar, %25 artışla 105,5 milyar TL;

Yaklaşık 5,6 milyar TL olan kanuni takipteki borçlar %12 azalışla 4,9 milyar TL;

Buna Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki kanuni takipteki borçları da ilave edersek yaklaşık 6 milyar TL;

Yaklaşık 5,5 milyar TL olan Gayri Nakdi Krediler-borçları, %66 artışla yaklaşık 9,2 milyar TL’ye ulaştı.

Görüldüğü üzere çiftçilerin borçları her kalemde son sürat artarken, sadece kanuni takipteki borçları düşmüş.

Yani çiftçiler hep söylediğimiz gibi borçlarını can havliyle ödemeye ve finans-kredi piyasasının en güvenilir müşterileri olmaya devam ediyor.

Gayri nakdi krediler ile birlikte düşünüldüğünde; çiftçilerin bankalara olan borçlarının sadece %3,14’ü kadarının takipteki borçlardan oluştuğunu görüyoruz. Buna rağmen önceki yıllarda bu değerin %2’nin altında olduğunu da unutmamız gerekir.

Bir diğer dikkat çeken husus ise gayri nakdi kredilerde yani çiftlik mallarının (menkul-gayrimenkul) ipoteği karşılığı alınan kredilerdeki %66’lık artıştır. Bu durum çiftçilerin (artık) özellikle, gayrimenkul niteliğindeki işletme bina ve tesislerini ipoteğe verdiğini göstermesi açısından son derece önemli bir durumdur. Bu gelişme, hem işletmelerinin varlıklarının korunması açısından hem de çiftçilerin teminata verecek başka varlıklarının kalmadığını göstermesi açısından oldukça önemli ve riskli bir gelişmedir.

Kısa vadeli borçların sürekli artması, çiftçilerin hala kendi işletme sermayelerini yani üretime devam etmeleri için gerekli olan üretim girdilerini öz sermaye olarak karşılayamadıklarını yani borçlanarak üretime devam ettiklerini gösteriyor.

Kısacası çiftçi, sadece üretimi değil borcu borçla çeviriyor.

Borçla üretim yaptığı gibi eski borçlarına da takla attırarak ve her geçen gün daha fazla borçlanarak yaşamaya devam ediyor.

 

Bu durumun sürdürülebilir olmadığını ve süre sonra çiftçilerin de ödeme alışkanlıklarını kaybedeceklerini özellikle belirtmek istiyoruz.

İYİ Parti olarak bir kere daha belirtelim ki; çiftçilerin kanuni takip borçlarını derhal tasfiye edeceğiz ve takipleri kaldıracağız. İlk alındığı sözleşme koşulları üzerinden dosya, avukat ve icra parası almadan anapara üzerinden yapılandıracağız.

Bir yılı ödemesiz ertesi yıl sadece faiz ödemeli 5 eşit taksitle tahsil edeceğiz. Bunun karşılığında tek şartımız üretime devam etmeleri olacak.

Çiftçilerin kısa vadeli borçlarını ise 5 ila 7 yıl içinde tasfiye etmelerini sağlayacağız. Çiftçilerin ihtiyaç duydukları işletme sermayelerinin %25’inden fazlasını borçlanmalarının önüne geçip kendi sermayelerinin ceplerinde kalacağı “kazanç odaklı” bir üretim modelini kendilerine sunacağız.

16.09.2021

Ergin KAHVECİ

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı

Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan YardımcısıOKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir