Haber Kritik
» Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadar Olacak?

Sorsam hepiniz;Bunu bilmeyecek ne var bir kimse en fazla iki defa seçilebilir ve her dönem için beş yıl olmak üzere toplam on yıl Cumhurbaşkanlığı yapabilir dersiniz.
Paylas
Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadar Olacak?
Siyaset - 15 Mart 2017, Çarşamba 19:48:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

   16 Nisan 2017 Tarihindeki halkoylamasında oylanacak olan yeni Anayasada Cumhurbaşkanının görev süresi ne kadardır ve  bir kimse kaç defa seçilebilir diye bir soru sorsam hepiniz;

-bunu bilmeyecek ne var bir kimse  en fazla iki defa seçilebilir ve her dönem için beş yıl olmak üzere toplam on yıl Cumhurbaşkanlığı yapabilir dersiniz.

   Bu cevabı vermekte haklısınız. Çünkü, yeni Anayasa değişikliği metninin 7.maddesinde ;

‘’2709 Sayılı Kanunun 101.maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Madde 101-Cumhurbaşkanı,kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından doğrudan halk tarafından seçilir.

Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki kez Cumhurbaşkanı seçilebilir’’ denilmektedir.

   Ancak, işin birde nedense  muhalefet tarafından nede hukukçular tarafından dillendirilmeyen bir başka tarafı daha var.

Aynı Anayasa metninin 11.maddesinde;

2709 sayılı Kanunun 116.maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘’TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi:

Madde 116-TBMM,üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

Bu halde TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Cumhurbaşkanının seçimleri yenilenmesine karar vermesi halinde, TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.

Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının göreve başlamasına kadar devam eder.’’ denilmektedir.

   Yani, bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapan kimsenin ikinci döneminde Meclisin  seçimleri yenileme kararı alması halinde o anda görevde bulunan Cumhurbaşkanı bu maddeye göre  ikinci görev dönemini doldurmamış kabul edilerek  tekrar aday olabilecek ve seçimi kazanırsa Cumhurbaşkanlığı görevine devam edebilecektir.

   Mesela, bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişi ikinci dönem yeniden seçildikten sonra  farz edelim ki beş yıllık sürenin dolmasına bir yıl yada altı ay kala meclis kendini fesh ederse görevdeki Cumhurbaşkanı tekrar aday olabilecektir.

   Biz bir kimsenin bir dönem seçildikten sonra ikinci döneminin bitmesine altı ay kala meclisin kendisini fesh etmesi halinde tekrar aday olup seçimleri tekrar kazandığını farz edelim bu durumda bu kimse 5+4,5+5=14,5 yıl Cumhurbaşkanlığı yapabilecektir. Bu durumla ilgili anayasal bir engel bulunmamaktadır. Her şey anayasaya uygundur.

   Olay bununla da bitmeyebilir. Aynı kişinin  yeni görev süresinin sonlarına yakın bir dönemde Meclisin yeniden kendini fesh ederek seçim kararı alması durumunda   görev süresi yine  dolmadığı için bu kişinin yeniden aday olma ve kazanırsa görevine devam etme ihtimali olabilir. Çünkü, hazırlanan anayasa değişikliğinde bu konuda aksine  yada bağlayıcı bir bulunmamaktadır. Yoruma açık bir durum olabilir.

   Hukukçu olmadığım için hukuk bilgisine güvendiğim hukukçu dostlarımdan aldığım bilgiler bu konudaki düşüncelerimi teyit eder niteliktedir.

   Yukarıda bahsettiğim hususa göre bir kere Cumhurbaşkanı seçilip ikinci kere tekrar seçilen ve partisi de mecliste çoğunlukta olan bir kişinin ömür boyu Cumhurbaşkanlığı yapma ihtimali mevcut olup anayasada bunu engelleyici bir hüküm bulunmamaktadır. Kaldı ki eğer Anayasa değişikliği kabul edilirse ardından seçim sisteminde yapılacak bir değişiklikle iki partili bir sisteme geçilerek, bir partinin çok güçlü bir şekilde parlamentoda temsil edilmesinin sağlanacağı daha şimdiden konuşulmaktadır. Zaten eğer başkanlık sistemine geçilecekse seçim sisteminin de iki partili hale getirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

   Anayasa değişikliği metnini hazırlayanların bu kadar önemli bir konuyu atlayabileceklerini sanmıyorum. Bu durum tam bir köylü kurnazlığıdır ve  anayasa değişikliğinin içinde bu şekilde gizlenmiştir.

   Eğer 16 Nisan’da ki Anayasa değişikliği oylamasında evet çıkarsa korkarım ki önümüzdeki yıllarda Türkiye’mizde   Hitlet, Mussolini, Saddam yada Esad benzeri politik figürlerler  ortaya çıkabilir.

ORHAN ŞEN

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir