Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

» DP M.Asım Enhoş Zorunlu eğitim 1+8+4 Şeklinde Olmalıdır

DP M.Asım Enhoş Zorunlu eğitim 1+8+4 Şeklinde Olmalıdır

Zorunlu Din dersleri ise Avrupa müktesebatı çerçevesinde seçmeli olmak zorundadır. Çocukların küçük yaşta Kur’an sevgisi ve dini bilgilerini öğrenmek istemesi ise ebeveynleri ilgilendirmektedir.
Paylas
DP M.Asım Enhoş Zorunlu eğitim 1+8+4 Şeklinde Olmalıdır
Yaşam - 07 Mart 2012, Çarşamba 11:58:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demokrat Parti (DP) Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı M.Asım Enhoş, TBMM’de görüşülmekte olan 4+4+4 eğitim sistemini eleştirdi.

Enhoş, “AKP Hükümeti’nin 4+4+4 olarak gündeme taşıdığı formül eğitim, bilim, psikoloji, sosyoloji biliminin verilerine dayanmamaktadır. 10 yaşında bir çocuğun kendi geleceği hakkında karar verebilmesi beklenemez.” dedi.

 

Asım Enhoş, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

“Ana sınıfı eğitimi zorunlu kılınmalı”

 

“Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,  Zorunlu Eğitimin, ilk kademenin 4 yıl, ikinci orta kademenin 4 yıl üçüncü Lise kademesinin de 4 yıl olmak üzere 12 yıl olacağını kamuoyuna duyurdu.

Bu durum Milli Eğitim Eski Bakanı Nimet Çubukçu’nun son Şura’da aldığı kararın aksine oldu. O Şura kararında ana sınıfı eğitimi zorunlu kılınmıştı. Son derece isabetli bir karardı. Bundan vazgeçmek bir yetersizlik olup gelişi güzel karar vermektir. Zorunlu eğitim 1 + 8 + 4 olmak üzere 13 yıl olmalıdır. Tek çözüm budur. Avrupa’daki pek çok ülke 13 yıl eğitim vermektedir.

AKP Hükümeti’nin 4 + 4 + 4 olarak gündeme taşıdığı formül, eğitim, bilim, psikoloji, sosyoloji biliminin verilerine dayanmamaktadır. 10 yaşında bir çocuğun kendi geleceği hakkında karar verebilmesi beklenemez. Açık Liseye devam ise öğretici ve kavratıcı değildir. Okul atmosferinden alınan karakter tecrübesi hiçbir sanal eğitimin yerini tutamaz.

 

“10 yaşındaki öğrencilere Kur’anı öğretmek istiyorlar”

 

AKP Hükümetinin 4+4+4’den beklentisi, öğrencileri 4 yıl sonra kendi tercihleriyle çok programlı liselere yönlendirmektir. Yada açık liselerin İmam Hatip bölümlerini tercih etmeleridir. Bu konudaki dayanakları 10 yaşındaki öğrencilere Kur’anı öğretmektir. Müezzin ve hatip olarak yönlendirmek daha kolay olacaktır düşüncesidir.

Şimdi 4 + 4 + 4 şeklinde bir yapılanma için 10 yıllık program süresine ve ayrı ayrı mimari özellikte binalara ihtiyaç vardır.

Ayrıca her ilköğretim okuluna bir anasınıfı binası yapılması gerekir.

Ancak herkesin İmam Hatipleri tercih edeceğini düşünmemelidir. Bazıları çıraklık için tamirhanelere gidecektir. Bu çocukların çocuk yaşta emeklerinin sömürülmesi, iş güvencelerinin olmaması, tamirhanelerde, tezgâhlarda esnafın her türlü istismarına açık tutulması demektir. 10 – 15 yaşlarında çocukluklarını yaşayamayan bu insanların ruh ve beden sağlıkları iyi olmayacağı açıktır.

Ayrıca kız çocukların okutulmayacağı, erken yaşta evlendirileceği düşünülürse, gelecek nesilleri yetiştirecek annelerin eğitim eksikliklerin geleceği oluşturmaktaki fonksiyonları azalacaktır. Hali hazırda kesintisiz 8 yıllık eğitim de tam rayına oturtulamamıştır.

 

“Yeterince İmam Hatip Lisesi vardır”

 

AKP, tüm meslek gruplarının, İmam Hatip Liselerinde alınan eğitimin verileceği bir sistemi düşünmektedir. Her meslek grubu dini süreçten geçerse, oluşturacağı aile sisteminde taraftar seçmen olabilecektir. Her alandaki din eğitiminde dindar adı altında katı, otoriter, baskı kuran, tartışmaya kapalı, yeniliklere kapalı, kinci, kavgacı,  gençler yetiştirmeyi hedeflersek gençleri kaybetmiş oluruz. Bu yapı geleneklerimize uymaz. Yeni getirilen bu sistem reform değil deformdur. Bir diğer ifade ile 8 yıllık kesintisiz eğitimden intikam almak demektir. Tarihsel birikimlerimiz bir oldu  bittiyi kabul etmez. Her ülkenin Eğitim ve siyaseti, kendi toplumunun özelliklerini taşır, asla ithal edilemez.

      İmam Hatip Lisesi ise yeterince vardır. Mezun olan İmam Hatip liselilerin % 20’si İlahiyat Fakültesini tercih etmektedirler. Müezzin ve hatip ihtiyacı Hizmet İçi Eğitim Kurslarında verilebilmektedir.

Çocukların küçük yaşta Kur’an sevgisi ve dini bilgilerini öğrenmek istemesi ise ebeveynleri ilgilendirmektedir. Zorunlu din dersleri ise Avrupa müktesebatı çerçevesinde seçmeli olmak zorundadır. 

      Karşılaştırmalı ana bilim ve diğer semavi dinlerin teolojisi bilinmelidir ki islamiyet çok iyi kavranabilsin.

Uzun yıllar ilköğretim ve lise dersleri müfredatları gözden geçirildiğinde, din bilgisi dersleri kültür çeşitliliği çerçevesinde Din Kültürü olarak verilme mecburiyetindedir. İlköğretimde verilen temel İslam dini bilgileri, ebeveynlerin evlerinde verecekleri, yada hafta sonu sivil toplum örgütlerinde isteğe bağlı katılımla ebeveynlerin yazılı rızasıyla uygulamalı şeklinde pekiştirilebilir.

     Okullarda verilen 1 saatlik dersle ne teori, ne uygulama yeterli olmaz. Lise I-II-III-IV sınıflarda 1 saat verilen dersler, öğretmen ve öğrenci için verimli değildir. Bunun yerine II. ve III. sınıflarda 2 şer saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi daha verimli ve isabetli olacaktır. “ 

     Bütün bu söylenenleri dikkate aldığımızda; Eğitim, bilimsel, sosyolojik, felsefi ve psikolojik ilkeler içinde araştırmalara dayanarak yapılmalı asla; İnanç temeli üstüne oturtulmamalıdır. İlkokul 1.sınıfa başlayan 60 aylık bir çocuğun parmak kasları ve eklemleri anatomikman henüz gelişmemiştir. Çocuk, kalem veya tebeşir tutmakta zorlanacaktır. Keza;  okulların fiziki şartları müsait değildir. Böyle bir uygulama felakete sebep olur.

      Her yıl ortalama 1.milyon 200 bin ila 1 milyon 400 bin çocuk okula yeni başlamaktadır. Başlama yaşı 60 aya indirildiğinde bu rakam 2.5 milyona yaklaşacaktır.  Bunu bu gün için, ne devlet okulları nede özel okullar karşılayacak durumda değildir. Aksi takdirde, sınıf mevcutları 60-70 öğrenciye çıkacaktır ki, işte facia burada başlayacaktır. Bunun için, bu kanun teklifi derhal yüce meclisin onayına sunmadan geri çekilmesidir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir