Haber Kritik
» Eğitim Bir-Sen Kime Ve Neye Hizmet Ediyor

Eğitim Bir-Sen Kime Ve Neye Hizmet Ediyor

Eğitim Bir Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Kararları yayınlandı. Bu kararlarda 6 ve 11. Maddeler dikkat çekicidir
Paylas
Eğitim Bir-Sen Kime Ve Neye Hizmet Ediyor
Magazin - 21 Şubat 2012, Salı 12:14:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Madde 6- Bazı demokratik hak ve bireysel özgürlüklerin kullanılamaması bölücü terör örgütüne propaganda ve hareket alanı oluşturmaktadır. Devlet; Kürt sorununda anadilde savunma hakkı, anadilin öğretilmesi ve yerleşim yerlerinin geçmişten gelen isimlerinin iade edilmesi gibi konularda somut adımlar atmalı, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi`ni kararlılıkla sürdürmelidir.

Eğitim Bir Sen Başkanlar Kurulu, bölücü örgütün propaganda ve hareket alanını daraltmak için `ana dilde savunma hakkı` talep etmektedir. Bilindiği üzere PKK terör örgütü ve KCK Diyarbakır`da görülen dava da aynı taleple günlerce eylemler yapmış, ülkeyi karıştırmak için her türlü yolu denemiştir. Eğitim Bir Sen Başkanlar Kurulu kararının bu yönüyle PKK ve KCK ile örtüşmesi anlamlıdır.

`Ana dilde savunma hakkı` verilmesi tüm kamusal alanda anadilin kullanılması sonucunu getirecek ve iki dilli bir devletin ilk adımını oluşturacak son derece tehlikeli bir uygulama olacaktır. Kaldı ki; bunun tam aksine AİHM kararları bulunmaktadır. Tüm gelişmiş dünyada kamusal alanda devlet dilinin kullanılması öngörülmektedir. Bu durumun aksine bir tek AİHM kararı gösterilemez.

Bir eğitim sendikasının, ülkemizde Türkçe dışında bir dili kamusal alanda hâkim kılmak ne anlama gelmektedir? Böyle bir talebin uygulanması halinde açıkça Türkiye`de iki dilli bir devletin oluşacağını düşünmemesi sorumlu sendikacılık anlayışı ile ne derece bağdaşabilir? Dünyanın gelişmiş ülkelerinde olmayan ve bu konuda açılan davalara karşı tam tersi AİHM  kararları ortada iken, Türkiye`ye böyle bir uygulamayı reva görmek ve sendikanın Başkanlar Kurulu Kararı olarak bu konuyu öne çıkarmak, kime ve neye hizmet etmektedir? Terör örgütünün propaganda gücünü azaltmak, hareket alanının daraltmak gibi, akla zarar bir gerekçe öne sürmek bu talebin gerekçesi olarak görülemez.

Özellikle terör örgütünün sözde temsilcilerinin `Bize özerklik yetmez, artık kendi kaderimizi kendimiz tayin etmeliyiz.` Açıklamasından sonra, yani bunların gerçek hedeflerinin bağımsız devlet kurmak olduğu resmen açıklandıktan sonra, bir anlamda egemenlik hakkı olarak kabul edilebilecek, kamusal alanda anadilin kullanılmasını teklif etmek, gaflet değilse, açık bir ihanettir.

Eğitim Bir Sen Başkanlar Kurulu bununla da yetinmiyor, yukarıdaki açıklamamızı doğrularcasına 6. Madde teklifleri ile ANDIMIZIN KALDIRILMASINI açıkça teklif ediyor ve terör örgütünün de çok memnun olduğu 19 Mayıs Bayram kutlamasını neredeyse kaldıran uygulamayı ve Milli Güvenlik Dersinin kaldırılmasından da memnuniyet duyduklarını ifade ediyorlar.

Madde 11- Milli Eğitim Bakanlığı`nın, 19 Mayıs törenlerinin stadyumlarda kutlanılmaması ve Milli Güvenlik Bilgisi derslerinin kaldırılması gibi, eğitimde sivilleşmeye yönelik attığı adımları olumlu buluyor; Bakanlığın, öğrenci andını kaldırmasını, eğitimdeki militarist yaklaşım ve ritüelleri ayıklamasını; müfredatı değerler eğitimi odaklı olacak şekilde yeniden düzenlemesini istiyoruz.

Bu tekliflerden ANDIMIZIN KALDIRILMASI teklifini ayrıca değerlendirmek gerekmektedir. Bu teklifi kimler ortaya koymuştu? Mazlum Der, Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen. Ruh üçüzü olan bu üçlü yapı ANDIMIZ KONUSUNDA aynı şeyleri yıllardır söylemektedirler. Eğitim Bir Sen Genel Merkezi ANDIMIZ KALDIRILSIN teklifini daha önceleri bu kadar açık savunamamaktaydı. Bilindiği üzere Eğitim Bir Sen Diyarbakır, Şanlı Urfa, Mardin, Şırnak, Van şubeleri yıllar önce yapmış oldukları Güney Doğu Anadolu Şube Başkanları Toplantısında da ANDIMIZ KALDIRILSIN teklifini getirmiş, İSTİKLAL MARŞI törenlerine de, çocuklar üşüyor gerekçesi ile karşı çıkmışlardı.

O tarihlerde Eğitim Bir Sen Genel Merkezi bu kararların arkasında duramamış, tepkilerden korkmuşlar ve gerçek düşüncelerini açıklayamamışlardı. Hatta o tarihlerde SKYTÜRK TV`ye telefon bağlantısı ile katılan Genel Başkanımız İsmail Koncuk`la, Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ANDIMIZ KALDIRILMALI MI konusunu tartışmış, Ahmet Gündoğdu, açıkça ANDIMIZ KALDIRILSIN deme cesaretini gösterememiştir.

Bugün gelinen noktada şartların oluştuğunu, kendilerinin yeterince güçlü olduklarına inanan ve milli değerlere karşı yapılan saygısızlıklara sessiz kalan toplumun istedikleri kıvama geldiği kanaatine varan Ahmet Gündoğdu ve ekibi artık pervasızca ANDIMIZ KALDIRILSIN diyebilmektedir. Türklük söz konusu olunca Mazlum Der, Eğitim Sen ile aynı çizgide buluşmaktan çekinmeyen Ahmet Gündoğdu ve Eğitim Bir Sen`in bu kadar Türklük karşıtı olması, Ne mutlu Türküm diyene! sözünden gocunması, Varlığım Türk varlığına armağan olsun! Türküm doğruyum çalışkanım sözünü  militarist bir yaklaşım ve ritüellerin kaldırılması olarak değerlendirmeleri, bu konuda Türk ve Türklük düşmanları ile aynı çizgide durduklarını çok açık ortaya koymaktadır. (Ritüel `ayin` anlamına gelmektedir. Bu ifade ile her sabah andımızı okuyan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz bunlara göre ayin, yani dini tören yapmaktalarmış. Allah izan versin.) 

Anayasa değişiklik sürecinde `BİZ MEMUR SEN OLARAK KÖR, RUHSUZ VE DİNSİZ BİR ANAYASA İSTİYORUZ.` diyecek kadar burnunun ucunu göremeyen, açıkça DİNSİZ BİR ANAYASA isteyen Ahmet Gündoğdu ve ekibi şimdi de `değerler eğitimi` istemektedir. Hangi değerlerin eğitimini istiyorsunuz. Türklükten gocunuyor, Türküm demeyi militarizm olarak görüyorsunuz. Kör, Ruhsuz ve Dinsiz Bir Anayasa istiyoruz diye bas bas bağırıyorsunuz. Hangi değerlerden bahsediyorsunuz? Elimizde olan her değeri militarizm bombardımanına tuttuktan sonra, değer mi bıraktınız ki, değerler eğitimi istiyorsunuz?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak Allah`tan bu zihniyet sahiplerine akıl, izan ve ruh sağlığı vermesini, bu zihniyeti hala görmeyen aymazlara da basiret niyaz ediyoruz. Yüce Allah milletimizi, çocuklarımızı her türlü marazlı anlayıştan ve iftiralardan korusun!

 

 Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
Süleyman Nafiz Ergünay - 21 Şubat 2012, Salı 16:56:44
Eğitim Bir-Sen kime ve neye hizmet ediyor, diye sormaya ve düşünmeye lüzum yok.Eğitim Bir-Sen sendikacılığı bırakmış,milli eğitimdeki daire başkanlığı,milli eğitim Müd.lüğü veya Milli eğitim Md.Yrd.lığı gibi makamları elde etmek için siyasetin içindedirler deseniz daha iyi olmazmı.Tabiiki ben böyle düşünüyorum,ama kendileri ne düşünür bilemem.
Begendim 0 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir