Haber Kritik
» Eğitim Bir-Senden Sözleşmeli Öğretmenlere Müjde

Eğitim Bir-Senden Sözleşmeli Öğretmenlere Müjde

Sözleşmeli Öğretmenlerin 30 Günden Fazla Rapor Almaları Durumunda Sözleşmeleri Feshedilemeyecek
Paylas
Eğitim Bir-Senden   Sözleşmeli Öğretmenlere Müjde
Magazin - 15 Ocak 2011, Cumartesi 12:10:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim Bir-Sen'den yapılan Açıklama Şöyle

Genel bütçeye dâhil dairelerde, katma bütçeli idarelerde, döner sermayeli kuruluşlarda, belediyelerde, özel idarelerde ve kamu iktisadi teşebbüslerinde (sermayesinin yarısından fazlası yukarıda sayılan kuruluşlara ait olanlar dâhil) Özel Bütçeli idareler ile 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışında kalan kuruluşlarda sözleşme ile çalıştırılacak personel, 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ve 28.6.1978 tarihli ve 16330 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar çerçevesinde istihdam edilmektedirler.  

Söz konusu Esaslar'ın 10'uncu maddesinde, "Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilir. Hastalık sebebiyle, Sosyal Sigortalar Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik tazminatı ilgilinin ücretinden düşülür" hükmü, bu Esaslar paralelinde hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler ile imzalanan Hizmet Sözleşmesi'nin 11'inci maddesinde de yer almaktaydı.

Ancak sendikamızın açtığı dava üzerine, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 04/02/2010 tarihli ve 2009/921 sayılı kararıyla, Esaslar'ın 10'uncu maddesinde ve Hizmet Sözleşmesi'nin 11'inci maddesinde yer alan "30 günü geçmemek üzere" ibaresi ile bu hükme bağlı olarak tesis edilen sözleşmenin feshine dair işlemlerin yürürlüğünü durdurmuştu.

Bu gelişmeler üzerine; Sendika olarak hem Başbakanlığa, hem Maliye Bakanlığına, hem de Milli Eğitim Bakanlığı'na, yazı göndererek, yargı kararı doğrultusunda gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması konusunda talepte bulunmuştuk.

Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile yapmış olduğu görüşmeler sonucunda 29/12/2010 tarihli ve 77571 sayılı yazı ile tüm valiliklere bir açıklama yapmıştır.

Yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında 4/B kapsamında istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlerin bundan sonra sözleşmelerinin yargı kararı doğrultusunda feshedilemeyeceği, 30 günü aşan hastalık izinlerinde ise, sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında sadece iş göremezlik ödeneğine hak kazanacağı belirtilmiştir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir