Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

» Ekonomide Bakan Enflasyonu Var

Ekonomide Bakan Enflasyonu Var

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ile Sermaye Piyasası Kurulu 2017 Bütçesi üzerine MHP Grubu adına söz alan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL; AKP Hükümetinin kişiye göre bakanlık uygulamasından dolayı ekonomi kurumlarının farklı bakanlara bağlı olduğunu belirterek, bunun sonucunda da ekonomi yönetiminde koordinasyon sağlanamadığını, gereksiz bürokratik engeller oluştuğunu söyledi
Paylas
Ekonomide Bakan Enflasyonu Var
Konuk Yazarlar - 09 Aralık 2016, Cuma 19:25:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP’nin önerdiği gibi ekonomik kurumların tek ve gerçek bir Ekonomi Bakanlığı altında birleşmesi gerektiğini vurguladı. Fiziksel mekân yapmakla uluslararası finans merkezi olmayacağını, bunu Fitch’in Türk bankalarıyla ilgili görünümünü negatife çevirmesiyle, kredi derecelendirme kuruluşlarının notumuzu düşürmesiyle daha açık bir şekilde görüldüğünü söyleyen Günal, TMSF’ye aktarılan şirketlerin yönetim kurullarına iktidar yandaşlarının değil, profesyonel ve uzman yöneticilerin atanması gerektiğini söyledi. “2023'te Lider Ülke Türkiye, sonra 2053’te Fetih'in 600'üncü yıl dönümünde süper güç olmak için önce ekonomide MHP’nin “Üreten Ekonomi” programını hayata geçirmeliyiz ve bir an önce yapısal önlemleri almalıyız.” dedi.

 

Günal’ın konuşmasından başlıklar şöyle;

 

Şahsa Göre Bakanlık Uygulamasından Vazgeçin!

 

Bütçesini konuştuğumuz SPK, BDDK, Hazine gibi ekonomi kurumları, AKP Hükümetinin kişiye göre Bakanlık uygulamasından dolayı farklı bakanlara bağlı ve dolayısıyla da ekonomi yönetiminde davul başka tokmak başka bakanda. Örneğin; Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısındaki bakan sayısı şöyle; Reformlardan yani Hazineden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın ekonomi ile ilgili sanayi kısmı iki; Ekonomi Bakanı üç; Gümrük ve Ticaret Bakanı dört; Kalkınma Bakanı beş; Maliye Bakanı altı. Hangisi ile ekonominin neresini konuşacağız? Artık bürokrasiyi fazlasıyla artıran şahsa göre bakanlık işini bitirmeniz lazım. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman yapıcı, yol gösterici bir anlayışla hareket ettik ve bütün birimleri kapsayan tek bir tane Ekonomi Bakanlığı kuralım dedik.

 

Fiziksel Mekanla UluslararasıFinans Merkezi Olmaz!

 

"İstanbul Finans Merkezine (İFM) BDDK, SPK'nın da binalarının temelini attık." dediniz ama üç tane kamu bankası ve sadece SPK, BDDK binaları yapmakla, fiziki mekân yapmakla finans merkezi olmaz. Bu gerçeği Fitch’in Türk bankalarıyla ilgili görünümü negatife çevirmesiyle AKP ekonomi yönetimi de görmüş oldu. Türkiye'de kaç tane banka var? Çoğu bankanın genel müdürlükleri Levent-Maslak hattında. Peki, onları İFM’ye getirebilecek misiniz? Kamu kurum ve bankalarını talimatınızla "Alın" dediniz, aldılar. Kaça mal oldu, arsaların değeri ne kadar, alındığında ne kadardı? Bu işin getirisi ne olacak? Oraya finans merkezi yaptık diye herkes gelecek mi? Ekonomik olarak güçlü olmazsanız sadece fiziki finans merkezi ile başarılı olma şansınız yok. En iyi finans merkezi olabilecek yerin Levent-Maslak hattı olduğunu söylemelerine rağmen dinlemediniz, İstinye Parktaki araziyi TOKİ'nin elinden nasıl zorla aldığımızı, sonrasında da Millî Eğitim Bakanlığına dolaylı olarak verildiğini biliyoruz. Orada güzel bir finans merkezi olacak yer varken, ne olduysa, kimlerin hayrınaysa, Ataşehir'e finans merkezi yapmaya kalktınız. Bütün finans kurumları, özel sektör Levent’teyken, Ataşehir sadece kamunun finans merkezi mi olacak? Böyle bir finans merkezi olur mu? Bunların altyapısını nasıl taşıyacaksınız?

 

TMSF 'ye Aktarılan Şirketleri Kimler Yönetiyor?

 

Geçtiğimiz dönemde de birçok banka aynı anda SPK'dan TMSF'ye devredildiği zaman Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulunda karar alınarak bir sıkıntı yaşanmıştı, Uzan'larla ilgili sıkıntıyı biliyorsunuz, birçok şirket onlara benzer şekilde devralınmıştı, o şirketleri devraldıktan sonra, kısa sürede tasfiyesi veya yeniden yapılandırılması devri gerçekleşmediği zaman, yönetimin profesyonel şekilde yapılması gerekiyor ve bir süre sonra Türkiye milyarlarca dolarlık tazminat ödemeye mahkûm kalabiliyor. FETÖ kapsamında ve daha önceden TMSF'ye alınmış olan şirketler var. Peki, bunların yönetim kurullarına kim giriyor; bu şirketlerin iştigal sahasıyla ilgili, faaliyet alanlarıyla ilgili deneyimleri nedir? Olağanüstü hâl şartlarında bazı kararlar alıyorsunuz ama bu şirketlerin profesyonel şekilde yönetilmesi lazım, daha sonra daha büyük zararlarla karşılaşabiliriz

 

Ekonomide Güçlü Olmak İçin Yönetimde Yeniden Yapılanma ve Yapısal Önlemler Gerçekleştirilmeli!

 

Ekonomide sorunların üstesinden, fiziki finans merkezi yaparak veya yapılan her eleştiriye "Bunlar bize düşman, bize kumpas kuruyor." diyerek gelemezsiniz. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlettir, Türk Milleti büyük bir millettir! Bu bölgede olduğumuz sürece de üzerimizde oyunlar oynamak isteyenler, hesaplar yapanlar olabilir ama biz güçlü olmak zorundayız. Güçlü ekonomi olmanın yolu nedir? Söylenenleri dikkate almayıp "Biz doğru biliriz." demek değildir. Güçlü olmanın yolu, ortak aklı kullanarak ülkemiz için gerekli olan yapısal önlemleri almak ve çok uzağına düşmüş olduğumuz 2023 hedeflerini öncelikle revize ederek, gerçekçi hedefleri hep beraber koymak, sonra da bu hedeflere ulaşmaya çalışmaktadır. Bunun için turizm gibi, enerji gibi öncelikli sektörlerde yapısal önlemleri almamız lazım, bakanlıkları yeniden yapılandırmamız lazım. Bütün bunları yaptıktan sonra, yapısal reformlarla desteklenmiş, yüksek ve sürdürülebilir bir büyümeyi, yüksek katma değerli, yüksek teknoloji tabanlı yeni bir büyüme anlayışını hâkim kılmamız lazım. Yaşadıklarımızdan ders çıkararak, inşallah, hep birlikte Milliyetçi Hareket Partisinin söylediği "üreten ekonomi" anlayışına geçer, önce 2023'te Yükselen Ülke Türkiye, sonra 2053’te Fetih'in 600'üncü yıl dönümünde süper güç oluruz.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir