Haber Kritik
» Filistin’i Taş Devrine Döndürmek!

Filistin’i Taş Devrine Döndürmek!

Ortadoğu’da yaşananlar İsrail-Filistin anlaşmazlığından daha çok tarih, coğrafya, din ve güç mücadelesiyle ilgilidir
Paylas
Filistin’i Taş Devrine Döndürmek!
Siyaset - 22 Mayıs 2021, Cumartesi 16:34:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu’da yaşananlar İsrail-Filistin anlaşmazlığından daha çok tarih, coğrafya, din ve güç mücadelesiyle ilgilidir. Sorunun Filistin/Kudüs üzerinden gündeme gelmesi asimetrik güç ilişkileri yüzündendir. Bugün Filistin topraklarının %78’i İsrail işgali altında bulunmaktadır. Filistin nüfusunun %60’tan fazlası mülteci yahut göçmen olarak farklı bölgelerde kamplarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Ortada öz yurdunda esir edilmiş bir halk vardır.

İsrail, işgal ve istila ettiği topraklarda kurduğu statünün devamı Filistin’in sürekli yıkımı ve tahrip edilmesine bağlı olduğunu düşünmektedir. Günümüzde İsrail’in Kudüs’e hâkim olabilmesi Filistin’in zayıf ve yaşanamaz bir ülke haline getirilmesiyle mümkündür.

Halkı Müslüman olan devlet yöneticilerinin zayıf karakterli, satın alınabilir nitelikli ve asabiye şuurundan yoksun olmaları İsrail’in işini kolaylaştırmaktadır. İsrail’in “İslam’a karşı İslam” stratejisi izleyebilmesinin yolu bu şartların oluşmasından geçmektedir.

İran’a karşı ABD’yle, Türkiye’ye karşı Yunanistan’la, Azerbaycan’a karşı Ermenistan’la, Filistin’e karşı İsrail’le işbirliği yapan Müslüman ülkeler bu stratejinin ürünüdür.

İsrail bölgedeki hâkimiyeti Filistin’in güçsüzlüğüne, yoksulluğuna, izole edilmesine ve yaşanamaz bir ülke olmasına bağlıdır. İsrail bu strateji gereği ABD’yi ve dünyadaki Musevi lobisini arkasına alarak belirli zaman aralıklarıyla Filistin’i fiziken çökertip “taş devrine döndürecek” bombalamalar yaparak güçten düşürmeye çalışmaktadır.

Son yirmi yıldır bir ya da iki yılda bir Filistin’i fiziken yıkmayı, yaşanamaz bir konuma getirmeyi ve taş devrine döndürmeyi esas alan İsrail bombardımanları söz konusudur. 2004 yılından bu yana Siyonistlerin gerçekleştirdiği sayısız yıkım operasyonlarından bir kaçı şunlardır: Gökkuşağı Operasyonu, Yaz Yağmuru Operasyonu, İsrail Blokajı, Sıcak Kış Operasyonu, Dökme Kurşun Operasyonu, Savunma Taşı Operasyonu, Koruyucu Hat Operasyonu vb.

Filistin insani yönden yaşanabilir bir yer haline gelir gelmez İsrail zaman geçirmeden kara, hava ve denizden yıkım için harekete geçmektedir. ABD ve batı ülkeleri İsrail yıkım yapma hakkını “güvenlik ihtiyacı ve meşru müdafaa’ olarak niteleyerek kayıtsız şartsız desteklemektedir. Son saldırıda olduğu gibi bir de İsrail’e silah yardımı yapmaktadır.

İsrail saldırılarında Hamas ya da savaşçılar tali hedeftir. İsrail’in asıl hedefi binalar, kanalizasyonlar, fabrikalar, atölyeler, okullar, hastaneler, camiler, yollar, elektrik şebekeleri, su kuyuları daha teknik ifadeyle Filistin’in alt yapısıdır. Filistin’de insanlardan daha çok insani yaşam hedef alınmaktadır. İsrail bu saldırılarla Filistin’i insanların yaşayamayacağı bir yer haline getirmeyi amaçlamaktadır.

İsrail acımasız bombardımanlarla Filistin kentlerini yıkıyor. Hastaneler, okullar ve binalar yerle yeksan ediyor. Böylece Filistin’de yaşamaya çalışanlar elektrik ve doğal gaz alamaz, beslenme yapamaz, temiz su bulamaz hale geliyor. Yaşam sürdürülebilir olmaktan çıkınca ölümler ve göçler artıyor. Filistinliler yıllar içinde bir şekilde alt yapıyı onarıp, binaları yapıp, sosyal hayatı canlandırdığında İsrail yeni bir yıkım saldırısına başlıyor. Böylece kısır bir döngü insani kriz içinde alabildiğine sürüp gidiyor.

Dahası İsrail, Filistin’e tamirat ve imar için yapı malzemesi sokmayı ya da ilaç temin etmeyi imkânsız ve tehlikeli hale getiriyor. Son saldırıda İsrail’in Hamas’tan ya da direnişçilerden daha çok sivilleri ve alt yapıyı hedef alması bu yüzdendir. İsrail son saldırısında yeteri kadar tahribat ve imha yapabilmesi için ABD’den iki üç gün daha süre istediği haberleri kamuoyuna yansımıştır. ABD’nin BM’nin Filistin gündemiyle toplanması ve ateşkes için çağrıda bulunmasını geciktirmek suretiyle İsrail’e tahribat ve imha için zaman kazandırmaya çalıştığı açıktır.

İsrail yeteri kadar insani yıkım yaptığı ve Filistin’i taş devrine çevirdiği an saldırı da sona ermektedir. Filistin’de olan biten savaş değil insani yıkımdır.

Özcan YeniçeriOKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir