Haber Kritik
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
105
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
119
Mansur Yavaş
185
Meral Akşener
110
Temel Karamollaoğlu
22
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:645

» Gürer: “Çiftçinin Traktörü Haciz Edilemesin”

Gürer: “Çiftçinin Traktörü Haciz Edilemesin”

CHP Niğde Milletvekili Gürer,  icra takibinde olan binlerce çiftçiye umutlandıran Kanun Teklifi verdi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta traktörler olmak üzere çiftçilerin üretim yapabilmelerini direkt etkileyecek üretim faktörlerinin borçları nedeniyle haczedilmemesi için Kanun Teklifi hazırladı
Paylas
Gürer: “Çiftçinin Traktörü Haciz Edilemesin”
Güncel - 12 Ekim 2021, Salı 19:57:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Niğde Milletvekili Gürer,  icra takibinde olan binlerce çiftçiye umutlandıran Kanun Teklifi verdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta traktörler olmak üzere çiftçilerin üretim yapabilmelerini direkt etkileyecek üretim faktörlerinin borçları nedeniyle haczedilmemesi için Kanun Teklifi hazırladı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde sayıları her geçen gün artan icralık durumdaki çiftçileri umutlandıran Kanun Teklifini, TBMM Başkanlığına sundu. 

ÇİFTÇİNİN KORKULU RÜYASI, TBMM GÜNDEMİNDE 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ürününü değerinde satamayan, arta girdi maliyetleri nedeniyle de zor günler geçiren çiftçilerin korkulu rüyası olan ‘haciz’ sorununu, hazırladığı Kanun Teklifiyle Meclis gündemine getirdi. 

GÜRER, HACİZLERİN DURDURULMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLADI 

Gürer’in hazırladığı Kanun Teklifine göre, çiftçilerin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz yolu kapatılacak. Gürer, Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkarılan kanun ile çiftçi mallarının haciz edilemeyeceği kayıt altına alınmasına karşın son yıllarında kanuna rağmen hacizler yapıldığını belirtip, bu bağlamda kanunda tanımı bulunmayan çiftçinin kullandığı ekipmanların da haciz edilememesi  için kanun teklifini TBMM başkanlığına sunduğunu ifade etti.

TARIM SEKTÖRÜNÜN ÜLKELERİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNE ETKİSİ 

2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçelerini sıralayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım sektörünün, ülkelerin gelişmişlik düzeyini doğrudan etkilediğini, ekonomik büyüme sürecine de pozitif katkı sağladığını belirtti. 

3 MİLYON 205 BİN HEKTAR TARIM ALANI KAYBOLDU 

Tarım sektörünün, ülkelerin dışa bağımlılığı konusunda önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Gürer, “Ülkemizde tarımsal üretimde yaşanan sorunlar her geçen gün artmakla beraber izlenen yanlış tarım politikaları, 2001 yılından 2020 yılına kadar geçen süreçte ülkemizde 3 milyon 205 bin hektar tarım alanı, 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanı, 130 bin hektar sebze bahçesi, 2 milyon 289 bin tahıl ve diğer bitkisel ürün ekim alanı ve 124 bin hektar bağ alanının kaybedilmesine neden olmuştur. Ayrıca ülkemizde, 2009 yılında tarım sektöründe çalışan aktif sigortalı sayısı 1 milyon 16 bin 692 iken bu sayı 2021 yılında 541 bin 346 kişiye kadar gerilemiş olup toplamda 475 bin 346 kişinin tarım sektöründe aktif sigortalı olarak çalışmayı bırakmıştır” açıklamasında bulundu. 

TARIM ALANLARI AZALIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, halen sürdürülen, ithalatı odak noktası olarak kabul eden tarım politikaları ve sektörün yabancı yatırımcılara açılması neticesinde önemli sorunların ortaya çıktığını da vurgulayarak, “ Ekilen tarım alanlarının azalması, çiftçilerin tarımdan uzaklaşması, tüm dünyada stratejik sektörler arasında görülen tarım sektörünün ülkemizde ciddi ölçüde kan kaybettiğini açık olarak göstermektedir” diye konuştu.

80 MİLYAR TL BORÇ 

Gürer, Kırsal alanlar ve köylerde bulunan nüfusun tarımdan uzaklaşmasının etkisiyle bu bölgelerde her geçen gün nüfus yoğunluklarının azaldığını, çiftçilerin bankaya olan borçlarının ise 147 milyar TL’yi bulurken, bankalar tarafından tarım kredisi takip hesaplarında izlenen stok müşteri sayısının 174 bin 280 olmasının, çiftçinin içinde bulunduğu durumu özetler nitelikte olduğunu kaydetti. 

TRAKTÖR VE EKİPMANLARA HACİZ KONULMAMALI 

Bankalar ve çiftçilerin borçlu olduğu kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanan faizleri ödeme zorluğu çeken üreticinin traktörü, tarlada üretimde kullanılan ekipmanı, inek, koyun ve tarlasının haczedildiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, hazırladığı Kanun Teklifinde “Çiftçinin, bu süreçte ayakta kalabilmesi için, üretimini sürdürmesinin önünde engeller kaldırılmalı ve çiftçinin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz yolu kapanmalıdır” ifadelerini kullandı.OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
105
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
119
Mansur Yavaş
185
Meral Akşener
110
Temel Karamollaoğlu
22
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:645

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir