Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2477

Toplam Oy:4917

» Halife İnsan Olmak Zorundayız

Halife İnsan Olmak Zorundayız

Hani,Rabbin meleklere "Ben yeryüzünde bir halife var edeceğim-yaratacağım-" demişti; melekler-onlar-, "Orada bozgunculuk yapacak, kanlar akıtacak-kan dökecek- birini mi var edeceksin-yaratacaksın- Oysa biz Seni överek yüceltiyor-hamd ederek- ve Seni devamlı takdis ediyoruz" dediler; Allah "Ben şüphesiz sizin bilmediklerinizi bilirim" dedi.”Bakara: 30
Paylas
Halife İnsan Olmak Zorundayız
Sağlık - 09 Aralık 2016, Cuma 19:08:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Ey Davud! Muhakkak ki biz seni yeryüzünde bir halife kıldık, insanlar arasında adâletle hükmet; keyf(in)e/hevaya tabi olma ki seni Allah yolundan sapıtmasın, çünkü Allah yolundan sapanlara, hesap gününü unutmaları sebebiyle, pek şiddetli bir azâb vardır.”Sâd: 26 

“Yarattığı her şeyi güzel yaratan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayan O'dur. Sonra da onun soyunu süzülmüş bir özden, değersiz bir sudan yaratmıştır. Sonra onu düzenli bir şekle sokup, içine kendi ruhundan üfürdü.”es-Secde: 7-9 

“Hani Rabbin meleklere demişti ki: "Ben çamurdan bir insan yaratmaktayım. Onu tesviye edip, düzeltip de ruhumdan ona üfledim mi derhal ona secdeye kapanın."es-Sa'd: 71-72 

SELEF:  Önceki.Bir görevde, bir makamda kendinden önce bulunmuş olan kimse, öncel, halef karşıtı.

HALEF: Birinin arkasından gelip onun yerini alan kimse.Seleften bir sonra ki kişi.

İnsan yer yüzünün halifesidir dostlar.Ey insanlar Halife gibi davranın, düşünün, yaşayın.İnsan olmanın,Yer yüzünün halifesi olmanın gereklerini yerine getir ey insan oğlu.Halifeliğini gerektiği gibi yapmazsan yanlıştasın.İhanettesin,İnkardasın.

Yukarıda İnsan için belirtilen Allah Kelamlarından bir kısmı.İnsanın kim olduğunu anlatan ayetler.SELEF ve HALEF tanımları da meydan da.Varın siz düşünün kim olduğunuzu ne olduğunuzu. Öyleyse bize bir görev düşüyor. Göreviniz olan Halifeliği gerektiği gibi yapın/yapalım.Mesul tutulduğumuz,tutulacağımız Kur-anı Kerimin ayetlerinin anlamlarını bir bir anlayarak bir kere okuyabilsek.Hem insan olduğumuzun hem de halifeliğimizin ehemmiyetlerini anlarız.Huzuru mutluluğu yakalamak istiyorsak,geleceğimizi sigortalamak istiyorsak OKUMAMIZ gerekir dostlar. Hem de kaynağından.

İnsan kimin HALİFESİ? Bu soruyu kendinize sordunuz mu.İnsanın yaradılışı hakkında bilgimiz var mı.İnsanı çamurdan yaratan,nasıl can vermiş.Bu konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsak ne yapacağız.OKUYACAĞIZ dostlar.Ne için? Yer yüzünün HALİFESİ İNSAN olmanın gereğini yerine getirmek için. Hedeflenen  İNSAN olmanın hikmetini anlamak ve HALİFE İNSAN olabilmek için.ALLAHIN emrini yerine getirmek için.Allah’a KULLUK yapmak için.

Allah yoktan var eder,İnsan var olanı bulur şekillendirir.Neyle yapar bunu.AKIL ile. Nasıl. Okuyarak. Çamurdan yaratılana CAN-RUH verildi ise insanda bir takım özellikler var demektir. Aklını doğru kullanırsa mükafat elde eder.Yanlış kullanırsa da bedelini öder. İrade kendisine aittir. Bunu Yaratılana, YARADAN söylüyor.

Dostlar bizler eğer insan olmamızın şuuruna varamadıysak vay halimize.Allahın 99 isminin olduğunu biliriz de anlamlarını öğrenmek,okumak bir türlü aklımıza gelmez.Herhangi beşeri düşünceye mensup insanların her biri bu kapsamdadır.Bilhassa Müslümanlar.Yurdumuzda kiliseler açılmakta.Hükümetimiz tarafından Kiliseler,Sinegoglar restore edilmekte.Müslüman kesimde bir kısmı kızmakta bir kısmı ne olduğunu bilmeden itiraz etmekte.Ne hikmetse Dinimiz ile ilgili her hangi bir konuyu öğrenmek için okuma araştırma yoluna gitmemekteyiz. Kimseyi suçlama.Suçtan kurtul.Kimsenin bir şey olmasını isteme Kendin OL.

Esmâ-ül hüsna, Allahü teâlânın güzel isimleri demektir. Allahü teâlânın  99  güzel  ismi vardır.Bu güzel isimlerden bazılarını sizler paylaşmak istiyorum.İnsanın ne olduğunu bilmesi açısından. İsimlerin hepsini sıralamak istemiyorum. Birini bir diğerinden ayırmak gibi bir düşüncem zaten olamaz. Konumuza en uygun olanlarından, AKLIMIZI FAZLA ZORLAMAYAN birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Güzel İNSAN olmak.Allahın HALİFESİ olmak ile ilgili olanlardan.

Er-Rahmân: Dünyada bütün mahlûkata merhamet eden, şefkat gösteren, ihsan eden.El-Mü’min: Güven veren, emin kılan, koruyan, iman nurunu veren. El-Hâlık: Yaratan, yoktan var eden. Varlıkların geçireceği halleri takdir eden. Es-Sabûr: Ceza vermede, acele etmeyen.Er-Reşîd: İrşada muhtaç olmayan, doğru yolu gösteren.El-Mugnî: Müstağni kılan. İhtiyaç gideren, zengin eden. El-Muksit: Mazlumların hakkını alan, adaletle hükmeden, her işi birbirine uygun yapan.Er-Raûf: Çok merhametli, pek şefkatli.El-Afüvv: Affı çok olan, günahları mağfiret eden.El-Berr: İyilik ve ihsanı bol olan.Et-Tevvâb: Tevbeleri kabul edip, günahları bağışlayan.El-Veliyy: Müslümanların dostu, onları sevip yardım eden.El-Vekîl: Kulların işlerini bitiren. Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran.El-Vedûd: İyiliği seven, iyilik edene ihsan eden.Sevgiye layık olan.El-Vâsi: Rahmet ve kudret sahibi, ilmi ile her şeyi ihata eden. El-Bâsıt: Dilediğinin rızkını genişleten,ruhları veren.

Bu özellikleri iyi okuyup anlamaya çalışalım.Mümkün olduğu bir gün 99 ismin de anlamlarını okuyalım.Sadece insan-halife olmanın anlamlarını düşünelim.Çamurdan yaratılana ruh-can verildiğini anlamaya çalışalım. Mükemmel insan olmanın gereklerini yapmak için. Sen iyilik tohumları saç dostum! Bırak nerde çimlenirse çimlensin. Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir. Yaşarken de, öldükten sonra da iyi anılmak istiyorsan dürüst ol.Allaha emanet ol.

 

Emir ŞENOL

Eğitimci

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2477

Toplam Oy:4917

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir