Haber Kritik
» Her 100 Çocuktan 4.4'ü Çalışıyor

Her 100 Çocuktan 4.4'ü Çalışıyor

Ekonomik krizler, çocukları eğitimden alıp, çalışma hayatına sürüklüyor
Paylas
Her 100 Çocuktan 4.4'ü Çalışıyor
Konuk Yazarlar - 18 Nisan 2020, Cumartesi 19:49:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1990 yılında yüzde 41,8 olan çocuk nüfus oranının, 2019’da yüzde 27.5’e düştüğünü belirterek, “Ülkemizde çocuk nüfusu hızla düşerken, işçi çocuk sayısı da aynı oranda artıyor” dedi. 

Gürer, Çocuk İşgücü Araştırması verilerine göre, 5-17 yaş arasındaki her 100 çocuktan 4.4’ünün çalıştığı, bunların yüzde 34.3’ünün ise eğitime devam etmediğinin belirlendiğine dikkat çekerek, “Ekonomik sorunların büyüklüğü, çocukları eğitimden alarak, küçük yaşlardan itibaren çalışmaya zorluyor” diye konuştu.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  TÜİK tarafından açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Resmi verilere göre 2019 yılsonu itibariyle, Türkiye nüfusunun 83 milyon 154 bin 997 kişi iken bunun 22 milyon 876 bin 798'ini çocukların oluşturduğunun açıklandığını ifade eden Gürer, Birleşmiş Milletler tanımına göre; 0-17 yaş grubunu içeren çocuk nüfus, 1970 yılında Türkiye'de toplam nüfusun %48,5'ini oluştururken bu oran 1990 yılında %41,8 ve 2019 yılında %27,5 olduğunun belirlendiğine dikkat çekti. 

Çocuk İşgücü Araştırmasına göre, 2019 sonuçlarında; 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısının 720 bin kişi olarak gözlemlendiğini ifade eden Gürer, “Ekonomik faaliyette çalışan 5-17 yaş grubundaki çocukların aynı yaş grubundaki çocuklar içinde payını gösteren istihdam oranı ise yüzde 4,4 olarak belirlendi. Çalışan çocukların yüzde 79,7'sini 15-17 yaş grubundakiler oluştururken yüzde 15,9'unu 12-14 yaş grubundakiler, yüzde 4,4'ünü ise 5-11 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu” dedi. 

Çalışan çocukların sadece yüzde 65,7’sinin aynı zamanda eğitime devam edebildiğini, yüzde 34.3’ünün ise eğitimlerine devam edemediğinin belirlendiğini vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  “Araştırma sonuçlarına göre çalışan çocukların %30,8'i tarım, %23,7'si sanayi, %45,5'i ise hizmet sektöründe yer aldı. Yaş grubuna göre incelendiğinde; 5-14 yaş grubunda çalışan çocukların %64,1'inin tarım sektöründe, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise %51,0'ının hizmet sektöründe yer aldığı görüldü. Bu bağlamda çocukların eğitimi önemle alınması gereken bir durum “ dedi.

Gürer, yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre, çalışan çocukların %30,8'i tarım, %23,7'si sanayi, %45,5'i ise hizmet sektöründe yer aldığını ve yaş grubuna göre incelendiğinde; 5-14 yaş grubunda çalışan çocukların %64,1'inin tarım sektöründe, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise %51,0'ının hizmet sektöründe yer aldığının görüldüğünü ifade etti. 

ÇOCUK İŞÇİLİK ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de çocuk nüfusunun giderek azaldığının belirlendiği araştırma sonuçlarına göre yaptığı değerlendirmede, “1990 yılında yüzde 40’ların üzerinde olan çocuk oranımız, 2019’lara gelindiğinde yüzde 27’lere kadar düşmüş durumda. Bu veriler nüfusun  yaşlandığını, çocuk nüfus oranının sürekli azaldığını gösteriyor. Aynı araştırmada çocuk çalışan sayısının da artığına dikkat çekiyor. Çalışan çocukların eğitime devam etme oranında da büyük bir azalma var. 5-17 yaş gurubunda çalışan 720 bin çocuktan sadece yüzde 65’i aynı zamanda eğitime devam ediyor. Yüzde 34’Den fazlası eğitimlerine devam edemiyor” diye konuştu.

Gürer, bu verilerin Türkiye’de aynı zamanda ekonomik sorunların, çocukları çalışma hayatına yönlendirdiğinin de bir kanıtı olduğuna dikkat çekerek, “Geleceğimiz güvencesi olan çocuklarımızı, tarlada, inşaatta ya da hizmet sektöründe çalışırken değil, okul sıralarında eğitimlerini sürdürürken görmeliyiz. Çocuklarımızın eğitim hayatından kopmalarına neden olan olumsuzlukların sonlandırılması için her türlü tedbiri almalıyız” diye konuştu. 

 Gürer kayıt dışı çocuk işçiliğinde giderek arttığını belirterek TÜİK hesaplamaları dışında çocuk işçiliğin yaygınlaştığı ve on yaşına kadar çocuk işçiliğin düştüğünü belirtip küçük bedenlerde yetişkinlerin yapması gereken işlerde çalıştırılıyorlar. Ayrıca özellikle Suriyeli çocuklarda çalışma yaşamı içinde önemli bir yer tutar duruma eldiven. Kayıt dışı çocuk işçilik içinde ciddi mücadele edilmesi gereklidir. Çocuk işçilerin iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybetmeleri de Ayrıca dikkate değer bir sorundur” diye konuştu.OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir