Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2506
MİLLET İTTİFAKI
2498

Toplam Oy:5004

» Hesapsız Yapılaşma ölüm Getiriyor

Hesapsız Yapılaşma ölüm Getiriyor

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşmada, Türkiye’nin sel ve deprem gerçeğine değinerek bu doğal afetlerin oluşturduğu zararın en aza indirilmesi için neler yapılası gerektiğini bir kez daha dile getirdi
Paylas
Hesapsız Yapılaşma ölüm Getiriyor
Ekonomi - 13 Temmuz 2020, Pazartesi 00:35:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşmada, Türkiye’nin sel ve deprem gerçeğine değinerek bu doğal afetlerin oluşturduğu zararın en aza indirilmesi için neler yapılası gerektiğini bir kez daha dile getirdi.

Sözlerine Türkiye’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğunu hatırlatarak başlayan Nuhoğlu, daha önce yaşanan depremlerle ilgili bilgiler aktardı. “14 Haziran'da Bingöl Karlıova'da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremden sonra 23 Haziran'da Çankırı Çerkeş'te 4,2; 25 Haziran'da Van Özalp'ta 5,4; 26 Haziran'da Manisa Akhisar'da 5,3 ve 28 Haziran'da Muğla Marmaris'te 5,2 büyüklüğünde toplam 5 deprem meydana gelmiş, bu depremlerde can ve mal kayıpları olmuştur” diyen Nuhoğlu, can ve mal kayıplarının en aza indirilmesine çözüm olarak mühendislik eğitiminin kalitesinin iyileştirmek, bilime güvenmek ve İnşaat Mühendisleri Odasını sorumluluklarını genişletip mühendislere yetki ve sorumluluk yüklenmesini önerdi.

HESAPIZ YAPILAŞMA, ÖLÜM GETİRİYOR!

Benzer şekilde Türkiye’de sel felaketlerinin de yaşandığını belirten Nuhoğlu; “Yakın tarihlerde birçok yerde sel olayları olmuş, 21 Haziran'da Bursa Kestel ve 24 Haziran'da İstanbul Esenyurt'ta can ve mal kayıpları meydana gelmiştir. Ülkemiz bir deprem ülkesi olup özellikle Bingöl ve Çankırı depremlerinin de olduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı her an 7 ve daha üzeri deprem üretebilecek potansiyele sahiptir. Bu hattın Hatay'a kadar devam eden kolu ile Van çevresi ve Ege'nin tamamı Akdeniz'e kadar deprem üretmeye hazır bölgelerdir. Deprem, zamanı önceden belli olmamasına rağmen nerelerde olabileceği ve hangi tedbirlerin alınabileceği can ve mal kayıplarının en aza indirilebileceği belli olan bir doğa olayıdır. Sel de büyük ölçüde hesapsız kitapsız yapılaşmadan ve şehirleşme sorunlarından kaynaklanan kör dere yataklarını bile yapılaşmaya açan rantçı zihniyetlerin sonucudur.” diyerek hükümetin yaklaşımını eleştirdi.

FAKÜLTELERDE YETERLİ HOCA YOK

Felakete yol açan doğa olaylarında can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi önceden tedbir alınması ile mümkün olduğunu belirten Hayrettin Nuhoğlu; “Bunun bir tek yolu vardır; bu yol bilime inanmak ve mühendislere güvenmektir. Buradan ifade etmeliyim ki mühendislerin iyi yetişmeleri için eğitim altyapısının ve şartlarının geliştirilmesine çalışması gereken Hükûmet, tam tersine, onların meslek odalarıyla uğraşmakta ve etkisiz hâle getirmektedir. Ülkemizde 125 bini İnşaat Mühendisleri Odasına kayıtlı toplam 150 bin inşaat mühendisi bulunmakta; 91'i devlet, 42'si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 133 inşaat mühendisliği bölümünden her yıl 10 bin inşaat mühendisi daha bu sayıya eklenmektedir. Toplam nüfusumuza göre her 550 kişiye 1 inşaat mühendisi düşerken dünyanın birçok ülkesinde ortalama 1.250 kişiye 1 inşaat mühendisi düşmektedir. Üniversitelerin birçoğunda yeterli ve kaliteli mühendislik eğitimi verilememekte, mezun olan inşaat mühendisleri uygulamada yetersiz kalmakta ve çok sayıda mühendisse işsiz dolaşmaktadır. İnşaat mühendisliği bölümlerinde öğretim elemanı sıkıntısı bulunmaktadır; profesör ve doçentler sayıca çok azdır.” diyerek sözü eğitim sistemindeki çarpıklığa getirdi.


   2 MATEMATİK ÇÖZEN MÜHENDİS OLABİLİYOR!

  Mühendislik eğitimi verilirken temel bilgi ve beceri yanında, stajlarda uygulama eksiklikleri olduğunun altını çizen Nuhoğlu. esasen, hatalar zinciri okula girişte YKS'de başladığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ İnşaat mühendisliği bölümüne girmek için ilk 300 bine girmek başarı sıralaması olarak kabul edilmiştir. Bu ne demektir, biliyor musunuz? 2019 yerleştirme sonuçlarına göre en düşük net sayısı matematikte 40 soruda 2, fizikte 14 soruda eksi 0,5 ve kimyada 13 soruda eksi 1'dir. ÖSYM verilerine göre tıp fakültelerine 50 bininci sıradan öğrenci kabul edilmektedir; bu göre, bir tıp öğrencisi matematikte 27, fizikte 6,5 ve kimyada 7,2 doğru cevap vermiştir. Bu sonuçlar inşaat mühendisliği mesleğinin de, evlerinde güvenli şekilde oturması gereken halkın da hak ettiği bir durum değildir. Bu sebeple, inşaat mühendisliği için belirlenen en düşük 300.000'inci başarı sıralaması derhâl değiştirilmelidir. Ayrıca aynı üniversitenin inşaat mühendisliği bölümüne ilk sıradan giren öğrencinin başarı sıralamasıyla son sıradan girenin arasında 164 bin gibi büyük bir fark olduğu görülmektedir ki bu ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir. Buradan, YÖK ve Hükûmet yetkililerini sesleniyorum: Ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen; milletimizin can ve mal güvenliğinin sağlanması için inşaat mühendisliği mesleğine gereken önem verilmelidir. Çok sayıda iyi yetişmemiş inşaat mühendisine değil, iyi yetişmiş, yeterli sayıda inşaat mühendisine ihtiyaç vardır. Bunun için matematik, fizik ve kimya sorularından en az yarısını doğru cevaplandırmış, en düşük 50.000'inci sıradaki öğrencilerden seçilmesi ve de kontenjanların en az yarıya düşürülerek inşaat mühendisliği bölümlerine öğrenci alınması gereklidir.” dedi.

Nuhoğlu ayrıca fakültelerdeki mevcut eğitim kadrosunun, programların ve staj imkânlarının sağlanmasının çözüm ortağı olarak da İnşaat Mühendisleri Odasının muhatap alınmasının gerekli olduğunu ifade etti.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2506
MİLLET İTTİFAKI
2498

Toplam Oy:5004

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir