Haber Kritik
» İdealler azalınca çürüme artar!

İdealler azalınca çürüme artar!

Parti'de çalışan bir büro personelinin lüks araç içinde kokain çektiği o rezil görüntüler medyaya düşer düşmez konu siyasetle ilgilendirilerek yorumlar yapılmaya başlandı
Paylas
İdealler azalınca çürüme artar!
Ekonomi - 03 Nisan 2021, Cumartesi 19:17:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Parti'de çalışan bir büro personelinin lüks araç içinde kokain çektiği o rezil görüntüler medyaya düşer düşmez konu siyasetle ilgilendirilerek yorumlar yapılmaya başlandı. Daha önce de bir başka partide yaşanan taciz olayı nedeniyle benzer linç kampanyaları yürütülmüştü. Siyasiler yaşanan bu tür olaylar üzerinden “tencere dibin kabara seninki sende kara” modeli üzerinden birbirlerine vurmayı siyaset zannediyor.

Hâlbuki sorun bireysel olmaktan çok kitlesel, siyasal olmaktan daha çok da toplumsaldır. Elbette siyasi gücü zenginleşme, dokunulmazlık elde etme ve tahakküm kurma aracı olarak kullanmak çok tehlikelidir. İşin bu tarafının üzerine elbette gidilecek ve eleştirilecektir. Ancak işin siyasi tarafı her şeyi açıklamaya yetmiyor.

Günümüzde yaşanan idealsizlik, iddiasızlık, inançsızlık gençleri yeni arayışlara sevk etmektedir. Günümüz Türkiye’sinde ideallerin değil çıkarların karşılığı vardır. İnsanların büyük bir kısmı için çalışkanlığın yerini dalkavukluk, liyakatin yerini biat, ideallerin yerini de siyaset almıştır. Siyasi hizmetkârlık yoluyla köşe dönmek, köşe olmak çok kolaydır.

Uyuşturucu ve keyif verici madde kullanımının yaygınlığı, siyasi nüfuzun zenginleşme aracı olarak kullanılmasının neredeyse meşrulaştırılması, liyakatin biat ile yer değiştirmesi sonuçta her şeye aç ve acık gençlerin çoğalmasına neden oluyor. Yaşanan ahlak düşüklüğünün, yozlaşmanın, yabancılaşmanın ve soysuzlaşmanın başka nedenleri de vardır.

Sorunu siyasi parti temelinde değil ideal, iddia ve tez temelinde ele almak gerekir. Amacı olmayan nesiller anlam değil güç, para ve zevk peşinde koşarlar. Günümüz gençliğinin bu anlamda içselleştireceği bir ideali, gerçekleştirileceği bir hedefi, uğrunda prangalar eskiteceği bir emeli yoktur. Gençliğe bir ideal veremeyenler onların hedonizmin tuzağına düşmesinin de sorumlularıdır.

Gençlerin yaşadığı bu çağın başında “Tarihin Sonu”na, “İdeolojilerin Sonu”na, “İnancın Sonu”na ve “Ulus Devletin Sonu”na gelindiği ilan edilmişti. Elbette tarihin, inancın ya da ideolojinin sonu söz konusu değildir. Ancak bu değerlerin hem işlevleri hem de müşterileri azalmıştır. Geleneksel olarak fonksiyonları sınırlanan ahlaki, ilmi, dini, felsefi ve kültürel değerleri bıraktığı boşluk doldurulmamış. Onların yerini uyuşturucu, keyif verici ya da siyasi hırs almıştır. Türkiye’de yaşanan da bundan farklı değildir.

“Milliyetçi Türkiye” ya da “Bağımsız Türkiye” diyenlerin acımasız biçimde ezilmesi “sev genç” ve “çek genç” türü insanların çoğalmasına neden olmuştur. Gençlerin kısa yoldan serveti, şehveti, şöhreti ve rahatı ideal edinmelerinin nedeni budur.

İdeal sahibi olmak demek ahlaki ve insani değerler bağlamında dünyayı değiştirmek için imkânsızı talep etmek demektir. Bu da zorluğa, sıkıntıya, uykusuzluğa, yorgunluğa katlanmayı gerektirir. Bunun için de bir tez, iddia, itiraz, itham, proje, karşı duruş ve irade gereklidir.

Gençlerin idealleri için bunca sıkıntı, eziyet ve yorgunluk çekmek yerine siyasette “Türkiye seninle gurur duyuyor” dalkavukluğu genç adamı yeterince popüler ve güçlü yapabiliyor. Böylece gençlere idealleri gereği rahata kıymayı değil zevklerini artırmayı önerenler sonuçta hedonistlerin sayısını artırmışlardır.

Diğer yandan çağın zevk ve eğlence aygıtları ile yumuşatılan asabiye şuuru ve değer yargılarının dönüşmesi söz konusu olmuştur. Artık idealler değil para ve güç her değerin ölçüsü haline gelmiştir. Hâlbuki şahsiyet ile ideal, ideal ile de anlam bir bütündür. İdealist olmayan insan eksiktir, kusurludur daha da ilerisi hastadır. Hasta adamdan da her şey beklenir!

İdealler “uğrunda fedakârlık yapmaya değecek kadar büyük olan hedeflerdir. Bu anlamda da idealler ulaşılmak, ele geçirilmek için değil “uğrunda prangalar eksiltmek” için vardır. İdealleri kayanların istikametleri de kayar. İdealler azalınca çürüme artar.

Özcan YeniçeriOKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir