Haber Kritik
» İstanbul Milli Eğitimde Depremler sürüyor

İstanbul Milli Eğitimde Depremler sürüyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne Eylül 2009 da ataması yapılan Dr. Muammer YILDIZ, eğitimin İstanbul`daki görünen yüzü olması bakımından önemliydi
Paylas
İstanbul Milli Eğitimde Depremler sürüyor
Magazin - 20 Şubat 2012, Pazartesi 13:05:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk geldiğinde akademik kariyeri ve proje adamı olarak MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığında Başkan Yardımcılığı görevinden gelmesi camia açısından önemle karşılanmıştı.

Ancak, gelişi muhteşem olan birinin, icraatları, personele bakışı, onları değerlendirirken adil olunmayışı, çalışma ekiplerini oluştururken deneyime ve tecrübeye önem vermemesi, ben yaptım, ben yaparım kimse karışamaz mantığı ile hareket etmesi İstanbul Milli Eğitimi kımıldayamaz hale getirerek felç etti. Bunun sonucunda hatalar arka arkaya gelmeye başladı. Atamalar yandaş sendikanın direktifleri doğrultusunda yapıldı. Hak, hukuk rast getire. İş o kadar ileriye vardırıldı ki, mahkemeler bile yanıltılmaya çalışıldı.

Kurum yöneticileri devlet-millet ve adalet üçgeninde şeffaf olması gerekirken, hemşeri takıntısı, senin adamın, benim adamım anlayışı, ya da söz verdiklerinin koruma altına alınması; çalışma ortamında dedikodulara meydan vermiş, ekiplerin koordineli çalışmasının önü kesilerek kopuk bir yönetim anlayışı ortaya çıkmıştır.

İdareciler (Müdür Yardımcısı - Şube Müdürü) birbirine selam vermekten korkar hale geldi. Yönetici kadrosundakiler, İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşemez oldu. Koordinatör Müdür Yardımcısına tüm yetkileri verilip, diğer yöneticiler muhatap bile alınmadı. Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri ile görüşmediği gibi, Şef, Memur, Hizmetli ile görüşülmesi gereken zorunlu hallerde bu personeli odasına bile aldırmadı. Benim muhatabım personel olamaz anlayışıyla kendini çok farklı yere koydu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki Bölümlere görevlendirme yaparken sadece Şerafettin TURAN ile Mukadder GÜRSOY`a yetki verdi. Personel Müdürü dururken memurun, hizmetlinin ve şefin yer değişikliğine dahi Şerafettin TURAN karar verdi. Kendi adamı ve hemşerisi olan memur ve şefleri istediği bölüme verdi, ya da istemediği personeli birkaç yer değişikliği ile bunalttı. Bakanlığın görevlendirmesini uygun görmediği, şiddetle reddettiği birini inatla MEBBİS projesinin koordinatör ve Şefi olarak aynı yere aldı-verdi.

Personel-Yönetici Atama bölümünün personeline nedense bir türlü dokunulamadı. Bir bölümde 3-4 tane sınavla atanmış Şef bulunurken, Lise mezunu bir Şef Vekilinin koca bölümü idare edişini anlamak mümkün değil. Bu Şef Vekilinin, Şerafettin TURAN Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atandığı için, Bölümlere personel dağılımından tutun, bölümlerin birleştirilmesine kadar her konuda etkili ve yetkili kılınması personel arasında büyük huzursuzluğa yol açtı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadrolu 59 Şef bulunduğu halde Özel Kalem Bölümü, İlk Yatırım Bölüm ve Personel Atama bölümlerinin Lise mezunu Şef vekilleri vasıtasıyla idare edilmeye çalışılması düşündürücüdür. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği birilerini korumak ve kollamak adına bu kadar çiğnenebilir. Pes doğrusu…

Bölümlerin yeni şekillenmiş haline bakıldığında, idarecilerin ve personelin dağılımı, Milli Eğitimin yeni düzenlenen KHK gereği yapısına uygun hale getirilme çalışmasında; teknik bir ekip kurulmadan, Personel Şef Vekili ile Tesis Müdürünün kararı ile yeni yapılanmaya gidilmesi anlaşılır bir durum değildir. Bu durum iş barışını tamamen bozmuştur. İdareci ve Yöneticilerin fikri ve önerileri alınmadan sadece ben yaptım oldu mantığı ile yerleşim planının oluşturulması, personelin dağılımının yapılması gerçekten düşündürücüdür. Bu üzerinde önemle durulması gereken önemli bir çarpıklıktır.

Milli Eğitim Müdürlüğünün C Blok binası Kumkapı`da iken, Sirkeci`ye Şerafettin TURAN ile Mukadder GÜRSOY`un kararıyla kiraya taşındığı iddia ediliyor.  Kira bedeli olarak her ay 35 Milyar ödendi ve 5 yıllığına 6 Trilyona anlaşıldı. Sirkeci`deki bina oturulacak gibi olmadığından dünyanın masrafı yapıldı. Şimdi de Sirkeci`de kiralanan bina boşaltılarak Kumkapı`daki binaya taşınılıyor. Yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde Sirkeci`de kiralanan yerden Kumkapı`daki binaya taşınmadan dolayı ortaya çıkan iş kaybını ve maddi zararı kim ödeyecek? Ortaya çıkan iş kaybı, ekonomik zarardan dolayı, Devletin maddi imkânlarının birilerine peşkeş çekildiğini düşünmeye sevk ediyor. Sayın Başbakanın Bakanlar Kurulu üyelerine söylediği  `Adaleti elden bırakmayın, bu Milletin her kuruşunda tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak bizim görevimizdir` anlayış ve felsefesi adeta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün semtine hiç uğramamış gözüküyor. Nitekim Koordinatör Müdür Yardımcılarına ve belirli personele özel araç tahsisi yapılarak servis hizmeti sunulması,  bugün Personeli taşıyan Servis Araçlarının bakım ve onarımı ile yakıtlarını karşılayacak para bulunmamasına yol açtı.

Kurumsal önceliği, ya da kamusal önceliği olan birimlere, idareci ve personel verilirken, liyakat, iş becerisi, kişilik ve ahlaki değerler ön plana çıkması gerekirken, hemşerisini veya birilerinin empoze ettiği kişilerin getirilmesi başarıyı değil başarısızlığı beraberinde getirmiştir. Kurumdaki Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri ile aylık mutat toplantılarını düzenli yapmayan bir kurum müdürü, ekipteki eksikleri göremez, zamanında kanayan yaraya neşter vuramaz, dolayısıyla aradaki uçurumlar her geçen gün büyür. Yaklaşık 30 aydır personeli ile bir araya gelmeyen, belli başlı personelin dışında çalışanını tanımayan bir kurum Müdürünün ekip çalışmasından uzaklaşmış olması kaçınılmazdır. Bu durumda performansa dayalı yönetim anlayışının olmadığı, sadece protokol adamı olmanın işe yaramadığı, çalışan bir ekibin olmayışı, işlerin sadece rutin olarak devamı, çalışanın huzursuz oluşu, ehil olana değil, torpilliye işin bırakılması, kurumun vizyonunu kaybetmesine neden olmaktadır.

Yönetici atamalarından idari dava sonuçlarının uygulanmasına, öğretmen görevlendirilmesinden personelin bölümlere dağılımına kadar büyük sorunların yaşandığı, dokunulduğunda binlerce çığlığın işitildiği bir yönetim anlayışı İstanbul`da eğitimin bittiğinin en önemli göstergesidir. Sayın Milli Eğitim Bakanı acilen İstanbul`a müdahale etmeli ve eğitime gönül verenler ile bir araya gelerek çözüm üretmelidir.

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir