Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

» İYİ Partili Sezgin Çiftçi Sorunlarını Meclise Taşıdı

İYİ Partili Sezgin Çiftçi Sorunlarını Meclise Taşıdı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Çiftçilerin sorunlarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye EFE-8 Projesini ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a sordu.
Paylas
İYİ Partili Sezgin Çiftçi Sorunlarını Meclise Taşıdı
Güncel - 13 Mart 2020, Cuma 22:05:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezgin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde elektrik dağıtımını gerçekleştiren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) “elektrik borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle çiftçilerin elektriğini kestiğine yönelik uzun süredir çeşitli şikayetlerin geldiğini belirtti.

Sezgin önergesinde, “Bizzat gerçekleştirdiğim ziyaretlerde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’de çiftçilerin paylaştığı bilgilere göre DEDAŞ ayrıca, çiftçilerin borçlarına karşılık olarak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilerin Ziraat Bankası’ndaki Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) hesaplarına yatırılan destekleme primlerini de hesaplarda bloke ederek el koymaktadır. DEDAŞ’ın bu haksız uygulamasına karşı dava açan çiftçiler, DEDAŞ’ı haksız bulan mahkeme kararlarına rağmen kurum tarafından yasadışı uygulamalara devam edildiğini, sadece borcu olan çiftçilerin değil köylerde yaşayan diğer pek çok kişinin de elektriğinin kesildiğini belirtmektedir. Ayrıca mahkeme kararlarına rağmen elektrik kesintileri için köylere giden DEDAŞ yetkililerine kolluk kuvvetlerinin de eşlik ettiği, yasadışı olduğu düşünülen bu işlemlerde devlet kurumlarının da kullanıldığı öne sürülmektedir” açıklamasını yaparak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e şu soruları sordu:

 1. Çiftçilerin borçlarına karşılık DEDAŞ tarafından Ziraat Bankası’nda bulunan ÇKS hesaplarına yatan prim ödemelerine bloke koyulmakta mıdır?
 2. Çiftçilerin prim ödemelerinin yatırıldığı banka hesaplarına özel bir şirket tarafından bloke koyulmasının hukuki dayanağı nedir?
 3. Çiftçileri haklı bulan mahkeme kararlarına rağmen DEDAŞ’ın hukuk dışı elektrik kesme işlemlerine neden müsaade edilmektedir?
 4. DEDAŞ’ın köylerde elektrik kesme işlemlerine devletin kolluk kuvvetlerinin eşlik etmesinin gerekçesi nedir? Kolluk kuvvetleri, hukuktan kaynaklanan hakkını korumaya çalışan çiftçiler yerine neden hukuksuz işlem yapmaya çalışan bir özel şirketin tarafında yer almaktadır?
 5. Devlet kurumları, DEDAŞ üzerinden çiftçilere yönelik adeta korsanlık ve gasp uygulamalarına neden alet edilmektedir? DEDAŞ üzerinden kim ya da kimlerin çıkarları korunmaya çalışılmaktadır?

Aydın Adnan Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye, çiftçilere yapılan mazot ve gübre desteğinin, pamuk ekiminin yapıldığı Aydın, İzmir, Denizli, Manisa, Muğla, Adana, Şanlıurfa’ya verilmediğini belirterek gerekçelerini sordu.

Sezgin, Çiftçilere yönelik mazot ve gübre destekleri, 58 ilde 21 Şubat tarihinden itibaren ödenmeye başlandığını, ödemeler kapsamında peyzaj, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali, hububat, yem bitkisi, baklagiller, yumru bitkileri, sebze ve meyve, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstriyel bitkiler gibi alanlarda destek ödemeleri yapıldığını belirttiği önergesinde şu soruları sordu:

 1. Girdi maliyetlerinin mevcut enflasyon ve ekonomik kriz ortamında yüksek oranlarda artması nedeniyle zarara uğrayan ve uzun süredir bu desteklemeleri bekleyen pamuk üreticileri, neden bu ödemelerin kapsamı dışında tutulmuştur?
 2. Pamuk ekim alanlarının revize edilecek olmasından dolayı ödemelerin geciktirildiği kamuoyuna yansımıştır. Eğer gerekçe buysa, üreticilere konuyla ilgili neden bugüne kadar herhangi bir resmi bilgilendirme yapılmamıştır?
 3. Pamuk üreticilerine destek ödemelerinin ne zaman yapılması öngörülmektedir?

Aydın Adnan Sezgin, bir diğer soru önergesini ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un yanıtlanması istemiyle, EFE-8 Projesine verilen ÇED raporu hakkında sundu.

Aydın’ın Germencik ilçesinde yapılması planlanan EFE-8 jeotermal enerji santrali (JES) ile ilgili ÇED olumlu kararının, Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 2019/232 esas, 2019/920 karar sayılı, 02.12.2019 tarihli kararı ile iptal edildiğini belirten Sezgin, belirtilen mahkeme kararı kesinleşmeden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından aynı santral için yeniden ÇED süreci başlatıldığını, ÇED süreci kapsamında, 02.03.2020 tarihinde halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildiğini belirtti.

Sezgin, ayrıca Germencik ilçesi Kızılcagedik ve Çamköy mahalleleri mevkiinde yapılması planlanan Melih JES, Emir JES ve Nezihe-Beren JES projeleri ile ilgili olarak 27.07.2017 tarihinde verilen ÇED olumlu kararının, açılan dava üzerine Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 2017/889 esas, 2019/676 karar sayılı, 19.09.2019 tarihli kararıyla iptal edildiğini de hatırlattı.

Mahkemenin iptal kararına rağmen aynı koşullar, aynı yer, aynı proje, aynı doğal dokuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10.02.2020 tarihinde, herhangi bir halkın katılımı toplantısı bile gerçekleştirilmeden, yeniden ÇED olumlu kararı verilme işlemin iptali istemiyle Aydın 2.İdare Mahkemesi’nin 2020/250 sayılı dosyası ile 9.3.2020 tarihinde dava açıldığını da belirten Sezgin bu gerekçeler çerçevesinde şu soruları sordu:

 1. EFE-8 projesinde, 14 bilirkişinin verdiği rapora dayanarak verilen mahkeme kararında belirtilen kritik itirazlara rağmen, neden yeni bir ÇED süreci, hukuka aykırı olmasına rağmen başlatılmıştır?
 2. Melih, Emir ve Nezihe-Beren JES projelerinde, mahkemenin iptal kararına rağmen Bakanlığınız tarafından aynı koşullarda ÇED olumlu kararı verilmesinin sebebi nedir?
 3. EFE-8, Melih, Emir ve Nezihe-Beren JES projelerine ilişkin mahkeme kararlarında, tesislerin olumsuz çevresel etkilerinin olacağı, Aydın ilindeki canlı ve bitki çeşitliliği ile tarımsal potansiyel üzerinde yıkıcı etkileri olacağı belirtilmektedir. Bu olumsuz etkilere rağmen, söz konusu tesislerin kurulmasındaki ısrar ve Bakanlığınızın bu tesisleri, halkın iradesi ve itirazına rağmen sahiplenmesi neden kaynaklanmaktadır?
 4. Bakanlığınız tarafından, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) desteğiyle bir JES etki değerlendirme analizi gerçekleştirilmektedir. Bu projenin durumu nedir?
 5. EBRD projesi sona ermeden, yukarıda belirtilen ve diğer pek çok JES tesisinin kurulma sürecinin hızlandırılmasının sebebi nedir?

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir