Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2506
MİLLET İTTİFAKI
2498

Toplam Oy:5004

» Kimlik Araştırmasında Çarpıcı Sonuçlar

Kimlik Araştırmasında Çarpıcı Sonuçlar

Bir tarafta 36 etnik grup diyerek yaralar kaşınmış, millî birlik ve kardeşlik duyguları bozulmaya çalışılmış, diğer taraftan, Türk milliyetçiliği küçümsenerek ayaklar altına alınmıştır. Türk ve Türkiye adı resmî kurumlardan bile silinmeye başlanmıştır.
Paylas
Kimlik Araştırmasında Çarpıcı Sonuçlar
Ekonomi - 03 Temmuz 2020, Cuma 00:25:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM’de 2. Yargı Paketi görüşmelerine devam ederken Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulunun 8 Mayıs 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamaya çok sert tepki gösteren Hayrettin Nuhoğlu dün TBMM’de yaptığı konuşmasında Türklüğe düşmanca tavrından dolayı Cumhurbaşkanlığında oluşturulan Hukuk Politikaları Kurulunun Cumhurbaşkanlığı bünyesinde uzaklaştırılması talebini yineleyerek AKP hükümetlerinin 18 yıllık tutumunu ağır dille eleştirdi.

Hukuk kurulunun çok pervasızca, tezlerini Anayasa'ya aykırı ve yalan üzerine kurarak açıklama yaptığını ifade eden Hayrettin Nuhoğlu "Yapılan tüm araştırmalarda hiçbir kimlik grubu yüzde 50'den fazla bir sosyolojik güce sahip değildir." şeklinde ortaya atılan ifadenin kasıtlı olarak kullanıldığını belirterek 2014 yılında çözüm süreci kapsamında bir devlet üniversitesi tarafından yapılan "Türkiye'de kimlikler, Kürt sorunu ve Çözüm Süreci; kamuoyundaki algılar ve tutumlar." başlıklı araştırmasından çarpıcı örnekler verdi.

KİMLİK ARAŞTIRMASINDA ÇARPICI SONUÇLAR

Hayrettin Nuhoğlu araştırmanın üçüncü bölümü olan Türk kimliği, dili ve kültürü hakkında algılarla ilgili kısmına bakıldığında yüzde 85'i Türkçenin tek ana dilleri, yüzde 8'i ise ana dillerinden biri olduğunu ve buna göre Türkiye’nin yüzde 93' gibi bir oranla ana dilinin Türkçe olduğu ifade etti.

       Türk dili ve kültürü etnik dil ve kültürleriyle günlük hayatlarından nasıl kaynaştırdıklarının karşılaştırmasına da örnek veren Hayrettin Nuhoğlu yaklaşık yüzde 82'lik çok büyük bir çoğunluğun Türk dili ve kültürünün hayatlarında ya tek veya birinci sırada olduğunun belirtildiğini söyledi.

ATATÜRK’ÜN MİLLETLEŞME SÜRECİ

     Atatürk'ün sağlam sosyolojik temellere dayanarak, ortaya koyduğu milletleşme sürecinin mükemmel şekilde devam ettiğine dikkat çeken Hayrettin Nuhoğlu, “18 yılına yıllık AKP iktidarlarıyla birlikte çok ağır saldırılara maruz kalmasına rağmen, milletleşme süreci milletin feraseti ve irfanı sayesinde halâ sürmektedir” diyerek konuşmasını söyle sürdürdü;

     “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesine ve kurucu iradeye karşı amansız bir savaş açan Adalet ve Kalkınma Partili birçok kimse ve yandaş yazarlar Atatürk'e, arkadaşlarına ve Türklüğe hakaret etmişlerdir.

     Bir tarafta 36 etnik grup diyerek yaralar kaşınmış, millî birlik ve kardeşlik duyguları bozulmaya çalışılmış, diğer taraftan, Türk milliyetçiliği küçümsenerek ayaklar altına alınmıştır. Türk ve Türkiye adı resmî kurumlardan bile silinmeye başlanmıştır. AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk diyenler il başkanı ve milletvekili yapılmıştır.

     Son zamanlarda Türk ve Atatürk sözlerini duysak da samimi olup olmadıklarını henüz anlamadan Cumhurbaşkanlığı bünyesinden resmî bir kuruldan, hukuk kurulundan duyduğumuz açıklama, hiçbir şeyin değişmediğini, kafalarındaki yüzyıllık reklam arasının devam ettiğini, 2023'te sona ereceğini ve hedeflerine varacağını zannetmektedirler. Türk milletinin uyanık evlatları, Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği Türk gençliği her şeyin farkındadır. Daha altı ay önce İstanbul'da resmî birçok kişi ve kuruluşun katılımıyla o zamanki sıfatı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Güvenlik Kurulu üyesi olan sakallı, emekli generalin kurmayı hayal ettiği yeni devletin adını, dilini, başkentini, para birimini ve niyetlerini biz duyduk ve takip ettik ama cumhuriyet savcılarının takip edip etmediklerini henüz bilmiyoruz.

ANAYASA’YA BAĞLI KALMAK DEVLETİN GARANTİSİDİR

Anayasa'nın başlangıç ilkeleri, değiştirilmesi teklif bile edilemez olan ilk 3 maddesi, Anayasa'nın 81'inci maddesine göre bu kürsüden milletvekili olarak yaptığımız yemin ve aynı zamanda Cumhurbaşkanının gene bu kürsüden Anayasa'nın 103'üncü maddesine göre ettiği yemin, yasaklanan Andımız, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi hep Türklük üzerine kurulmuştur. Bundan aklı başında hiçbir Türk vatandaşı rahatsızlık duyamaz.” İşte burada ifade ettiğim "hiçbir Türk vatandaşı" derken bile etnik kökenine bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan, Anayasa'nın 66'ncı maddesindeki "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür." ifadesine vurgu yapmaktayım.

     Biz milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı, namusumuz ve şerefimiz üzerine yemin ediyoruz, Anayasa'dan ayrılmayacağımıza söz veriyoruz, bu yemini Türk milletinin önünde yapıyoruz; Cumhurbaşkanı, ayrıca tarih huzurunda olduğunu beyan ediyor. Anayasa'ya bağlı kalmak, bir namus ve şeref sözü olması kadar devletin varlığının da garantisidir. Başka türlü devlet kalıcı olamaz.

GENÇLİĞE HİTABEYE VURGU

Atatürk, 20 Ekim 1927 yılındaki Nutuk'unda Türk gençliğine hitap ederek mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegâne temeli, en kıymetli hazinesi olarak gösterdiği Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeyi 1'inci vazife olarak göstermiştir. Bu vazifeyi asla unutmayacağız. Hırpalanan ve kutuplaştırılan millî birlik ve beraberliğimiz, huzur ve güven içinde yaşama umudunu azaltmıştır. Kabul etseler de etmeseler de gerçek durum böyledir. Bu gerçeği bizim söylememiz kadar ülkeyi yönetenlerin de görme ve anlama mecburiyeti vardır. Yaptığımız ikazların anlaşılmasını bekliyor, Genel Kurulu ve Türk milletini selamlıyor, saygılar sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2506
MİLLET İTTİFAKI
2498

Toplam Oy:5004

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir