Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

» Köprüler Ve Tünel İçin Öngörülemezlik İlkesi Devreye Sokulacak mı?

Köprüler Ve Tünel İçin Öngörülemezlik İlkesi Devreye Sokulacak mı?

Türk Borçlar Kanunu’nun 138. Maddesinde olağanüstü durumlarda sözleşmenin yeni koşullara göre uyarlanması gerekmektedir.
Paylas
Köprüler Ve Tünel İçin Öngörülemezlik İlkesi Devreye Sokulacak mı?
Güncel - 26 Mart 2020, Perşembe 20:35:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, halkın yaşamını tehdit eden Covid-19 virüsü nedeniyle Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprüleri ve Avrasya Tüneli için Emprevizyon diğer bir deyişle öngörülemezlik ilkesinin devreye alınıp alınmayacağı ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Köprülerden ve tünelden geçmeyen her aracın parası vatandaşın cebinden çıktığını hatırlatan CHP’li Ali Mahir Başarır, “ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 virüsü nedeniyle söz konusu tünel ve köprülerden geçen araç sayılarında yaklaşık yüzde 70 oranında azalma olmuştur. Bu durumda derhal Öngörülemezlik(Previzyon) ilkesinin uygulamaya konulması gerekmektedir” sözlerini dile getirdi.

Öngörülemezlik ilkesi ile ilgili Türk Borçlar Kanunu’nda bir düzenleme olduğunu belirten Ali Mahir Başarır, “Türk Borçlar Kanunu’nun 138. Maddesinde olağanüstü durumlarda sözleşmenin yeni koşullara göre uyarlanması gerekmektedir. Aynı maddenin ikinci fıkrasında emprevizyon ilkesinin yabancı para borçlarında da uygulanacağı açıkça düzenlenmiştir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde;

“Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprüleri ve Avrasya Tüneli için araç geçiş garantili anlaşmalar yapılmıştır. Geldiğimiz süreçte hem köprülerden hem de tünelden yeteri kadar araç geçmemiş ve geçmeyen her aracın parası halkımızın omuzlarına yüklenmiştir.

Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 2019 yılı 1 Ocak-30 Haziran tarihleri için yeterli araç geçmediği için anlaşma gereği İşletmeci İçtaş İnşaat–Astaldi (ICA) konsorsiyumuna hazineden 1 milyar 450 milyon TL ödenmiştir. İkinci 6 aylık süreç içinde yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL ödeneceği beklenmektedir.

Osmangazi Köprüsü için de 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında 2 milyar 500 milyon TL’nin üzerinde para ödeneceği beklenmektedir.

Normal süreçte dahi yeteri kadar araç geçmeyen söz konusu tünel ve köprülerden, Covid-19 virüs salgını nedeniyle  araç geçişlerinde  yaklaşık yüzde 70 oranında azalma vardır. Bu durumda 2020 yılı için hazineye dolayısıyla da vatandaşlarımızın omuzlarına daha fazla yük bindirilecektir.

Ülkemizde ve dünyada insanların yaşamını tehdit eden ve öngörülemeyen Covid-19 virüsü olağan dışı bir durum yaratmıştır. Geldiğimiz bu süreçte emprevizyon ilkesini yani , diğer bir deyişle öngörülemezlik ilkesini devreye sokmak zorunluluk haline gelmiştir. 

Emprevizyon ilkesi, sözleşme kurulduğu sırada öngörülemeyen ve öngörülmesi beklenmeyen olağanüstü durumların ortaya çıkması halinde, sözleşmesel ilişkilerde  edimlerin yerine getirilmesi kuralının istisnasıdır. Borçlar Kanunu’muzun 138. Maddesinde de konuya ilişkin;

“MADDE 138- Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve sözleşmenin yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını saklı tutarak ifa etmiş olursa borçlu, hâkimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı takdirde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Sürekli edimli sözleşmelerde borçlu, kural olarak dönme hakkının yerine fesih hakkını kullanır.

Bu madde hükmü yabancı para borçlarında da uygulanır." İfadeleri yer almaktadır.

Maddenin ikinci fıkrasında, emprevizyon ilkesinin yabancı para borçlarında da uygulanacağı açıkça düzenlenmekle, dövizle borçlananların da bu haktan yararlanabileceği anlaşılmaktadır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi;

  1. Halkımızın çıkarlarını korumak adına Emprevizyon yani öngörülemezlik ilkesi devreye sokularak Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ile Avrasya Tüneli için ilgili işletmelerle yapılan sözleşme askıya alınacak mıdır?
  2. Sözleşmelerin askıya alınması düşünülmüyorsa, Borçlar Kanunu’nda belirtildiği gibi sözleşmelerin yeni koşullara göre uyarlanması yapılacak mıdır? Yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Yapılmayacaksa gerekçeleri nelerdir?

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir