Haber Kritik
» Koray Aydın Orman Yangınlarını Meclise Taşıdı

Koray Aydın Orman Yangınlarını Meclise Taşıdı

İYİ Partili Koray Aydın, Bakan Pakdemirli'ye orman yangınlarını sordu
Paylas
Koray Aydın Orman Yangınlarını Meclise Taşıdı
Ekonomi - 05 Ağustos 2021, Perşembe 20:15:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İYİ Partili Koray Aydın, Bakan Pakdemirli'ye orman yangınlarını sordu.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, orman yangınlarıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye orman yangınlarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve söndürülmesi ile ilgili bir dizi soru yönelten Koray Aydın, şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizde meydana gelen orman yangınları, doğadan çevreye, tarımdan hayvancılığa, turizmden ekonomiye kadar bir çok alanda büyük zararlara yol açmaktadır. Millî servetimiz olan ormanlarımızın yangınlarda yok olmasını önlemek için gerekli tedbirleri almak, meydana gelen orman yangınlarına süratle müdahale etmek, kontrol altına almak, söndürmek ve böylece zararları en aza indirmek devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının görevidir.
      Bu çerçevede;
        Orman yangınlarına acil müdahale için Bakanlığınız envanterinde kaç yangın söndürme uçağı vardır? Bu uçakların her birinin su deposu kapasitesi ne kadardır?
      Yangın söndürme uçağı alımı için hazırlıklara başladığınıza dair açıklamalarınız oldu. Bakanlığınızca ne zaman ve kaç adet yangın söndürme uçağı alınacaktır? Su deposu kapasiteleri ve diğer belli başlı teknik özellikleri neler olacaktır?
        Son 10 yıl içinde hizmet alımı kapsamında açılan yangın söndürme ihalelerinde kaç firmaya, yıllar itibariyle ve toplamda kaç lira ödenmiştir?"
       Son günlerde yaşanan orman yangınlarıyla yeniden gündeme gelen Türk Hava Kurumu uçaklarıyla ilgili sorulara da yer veren Aydın, şunları kaydetti:
         Türk Hava Kurumu (THK) uçakları hangi sebepten dolayı açtığınız yangın söndürme ihalelerine girememektedir? İhalelerde su kapasitesi için belirlenen eşik değerin çok az altında kapasiteye sahip oldukları için THK uçaklarının ihalelere giremediklerine dair iddialar doğru mudur?
          Açıklamalarınızda THK uçaklarını 'hurda', 'antika', olarak nitelendirdiniz. Bu bilgilere nereden vakıf oldunuz? Elinizde bir teknik rapor var mıdır? Yaklaşık 2 yıl önce 2019 yılında Teknofest’te gösteri yapan THK uçaklarının 2 yıl içinde 'antika' olması mümkün müdür?
          Soru önergesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından daha önce geliştirmesi planlanan yangın söndürme itfaiye uçağı projesini de gündeme getiren İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, şu soruyu yöneltti:
          "Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uluslararası bilinen adıyla TAI mühendislerinin geliştirdiği yangın söndürme, itfaiye uçağı projesinin hükümetlerin ilgi gösterip harekete geçmemesi üzerine yapılamadığına dair haberler doğru mudur? Bakanlığınızın bu projeye ilişkin bir ilgisi ve girişimi olmuş mudur? Girişimi olduysa proje neden gerçekleşmedi?  Girişimi olmadıysa, gerekçesi nedir?"
          Koray Aydın, soru önergesinde orman alanlarının turizm yatırımlarına açılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanına yetki veren 7334 sayılı Kanunun uygulamasına ilişkin şu soruyu sordu:
          "28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7334 sayılı Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek. “yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabileceği hüküm altına alınmıştır. Yangından zarar gören ormanların bu hükümlere göre turizm yatırımlarına açılması söz konusu mudur? Değilse bu hüküm hangi ormanlık alanlar için geçerli olacaktır?"
         İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, soru önergesinde son olarak orman yangınlarıyla ilgili şu sorulara yer verdi:
         "Son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarında yıllar itibariyle ne kadar ormanlık alan zarar görmüştür? Bu alanların ne kadarında yeniden ağaçlandırma yapılmıştır?
           Son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarının yıllar itibariyle başlıca sebepleri nelerdir?
            Orman yangınlarına sebep olan kişilerin cezalarının artırılması ve caydırıcı olması için bir çalışmanız var mıdır?"

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın soru önergesinin tamamı şu şekilde:
       "Ülkemizde meydana gelen orman yangınları, doğadan çevreye, tarımdan hayvancılığa, turizmden ekonomiye kadar bir çok alanda büyük zararlara yol açmaktadır. Millî servetimiz olan ormanlarımızın yangınlarda yok olmasını önlemek için gerekli tedbirleri almak, meydana gelen orman yangınlarına süratle müdahale etmek, kontrol altına almak, söndürmek ve böylece zararları en aza indirmek devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının görevidir.
      Bu çerçevede;
1-     Orman yangınlarına acil müdahale için Bakanlığınız envanterinde kaç yangın söndürme uçağı vardır? Bu uçakların her birinin su deposu kapasitesi ne kadardır?
2-     Yangın söndürme uçağı alımı için hazırlıklara başladığınıza dair açıklamalarınız oldu. Bakanlığınızca ne zaman ve kaç adet yangın söndürme uçağı alınacaktır? Su deposu kapasiteleri ve diğer belli başlı teknik özellikleri neler olacaktır?
3-     Son 10 yıl içinde hizmet alımı kapsamında açılan yangın söndürme ihalelerinde kaç firmaya, yıllar itibariyle ve toplamda kaç lira ödenmiştir?
4-     Türk Hava Kurumu (THK) uçakları hangi sebepten dolayı açtığınız yangın söndürme ihalelerine girememektedir? İhalelerde su kapasitesi için belirlenen eşik değerin çok az altında kapasiteye sahip oldukları için THK uçaklarının ihalelere giremediklerine dair iddialar doğru mudur?
5-     Açıklamalarınızda THK uçaklarını hurda, antika olarak nitelendirdiniz. Bu bilgilere nereden vakıf oldunuz? Elinizde bir teknik rapor var mıdır? Yaklaşık 2 yıl önce 2019 yılında Teknofest’te gösteri yapan THK uçaklarının 2 yıl içinde antika olması mümkün müdür?
6-     Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uluslararası bilinen adıyla TAI mühendislerinin geliştirdiği yangın söndürme, itfaiye uçağı projesinin hükümetlerin ilgi gösterip harekete geçmemesi üzerine yapılamadığına dair haberler doğru mudur? Bakanlığınızın bu projeye ilişkin bir ilgisi ve girişimi olmuş mudur? Girişimi olduysa proje neden gerçekleşmedi?  Girişimi olmadıysa, gerekçesi nedir?
7-     28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7334 sayılı Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek. “yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabileceği hüküm altına alınmıştır. Yangından zarar gören ormanların bu hükümlere göre turizm yatırımlarına açılması söz konusu mudur? Değilse bu hüküm hangi ormanlık alanlar için geçerli olacaktır?
8-     Son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarında yıllar itibariyle ne kadar ormanlık alan zarar görmüştür? Bu alanların ne kadarında yeniden ağaçlandırma yapılmıştır?
9-     Son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarının yıllar itibariyle başlıca sebepleri nelerdir?
10-   Orman yangınlarına sebep olan kişilerin cezalarının artırılması ve caydırıcı olması için bir çalışmanız var mıdır? "OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir