Haber Kritik
» Köy Okulları İçin Yetki Valilerde

Köy Okulları İçin Yetki Valilerde

Bakan Selçuk, “İlkokul 1-4 üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda 10’un altına düşmesi durumunda; ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri hâlinde, öğrenci sayısına bakılmaksızın valilikçe uygun görülmesi durumunda Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilir ” hükmü doğrultusunda köy okullarının açık kalması kolaylaştırılıp kapatılması zorlaştırılmıştır.”
Paylas
Köy Okulları İçin Yetki Valilerde
Konuk Yazarlar - 02 Mayıs 2021, Pazar 15:59:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürer: “Pandemi sonrası taşımalı eğitim en aza indirilsin”

 

KÖY OKULLARI İÇİN YETKİ VALİLERDE

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşımalı eğitim sorununu, Bakan Ziya Selçuk’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk, taşımalı eğitimin en yoğun olduğu illerin Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Samsun ve Hatay olduğunu açıkladı. 

 

 

TAŞIMALI EĞİTİMİN SORUNLARI NASIL AŞILACAK? 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi: 

“Ülkemizde son 3 eğitim öğretim yılı baz alındığında, taşımalı eğitim gören öğrencilerin eğitim öğretim yıllarına göre sayısal dağılımı ve en yoğun taşımalı eğitimin uygulandığı 5 il hangileridir?

Taşımalı eğitim uygulaması neticesinde yaşanan sorunların tespiti ve bu sorunların giderilmesi amacıyla ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

Son 3 eğitim öğretim yılı baz alındığında, taşma merkez ve taşman okul sayısının eğitim öğretim yıllarına göre sayısal dağılımı nasıldır?

Taşımalı eğitimin son bularak köy okullarının yeniden açılması hususunda bir çalışma yapılmakta mıdır?

2019 ve 2020 yılında öğrenci sayısı yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okulu var mıdır? Ülkemizde 18.201 köyün kaçında okul yoktur? Köyde görev yapan öğretmen ve köylerin sayısal dağılımı nasıldır?

Öğretmen lojmanı bulunan köy sayısı kaçtır?

Okul bulunmayan köylerin sayısal dağılımına bakıldığında en çok hangi ilimizde köy okulu yoktur?”

 

TAŞIMALI EĞİTİMDE İLK 5 İL 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Ziya Selçuk, son üç eğitim öğretim yılında öğrenci sayılarına göre taşımalı eğitimin en yoğun uygulandığı illerin; İlköğretimde; Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Samsun ve İstanbul, Ortaöğretimde; Diyarbakır, Van, Şanlıurfa, Hatay ve Samsun

Özel eğitimde; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya olarak sıralandığını belirtti. 

TAŞAMALI EĞİTİMİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARI 

Bakan Ziya Selçuk, taşımalı eğitimde çıkan sorunlarla ilgili açıklamasında, “Bakanlığımızca mevzuat düzenlemesi ile taşıma uygulamasına yönelik iyileştirme çalışmaları yapılmakta ve uygulamanın her aşamasında, gerekli hizmetin güvenli bir şekilde sağlanabilmesi açısından Taşımalı Eğitim Modülü'nde yapılan güncellemeler neticesinde, her geçen gün denetim mekanizmasının güçlendirilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu modülün Coğrafi Bilgi Sistemi'ne entegre çalışmaları ile merkezden kontrolün sınırlarının genişletilmesine devam edilmektedir” dedi. 

TEK TİP YEMEK İHALESİ 

Öğrenci taşıma uygulaması kapsamında taşıma ve yemek hizmet alım ihalelerine ilişkin tek tip şartname oluşturulduğunu belirten Bakan Selçuk, bu uygulamayla ülke genelinde uygulama birliğinin sağlanmasının amaçlandığını ifade etti. 

KÖY OKULLARINDA İNİSİYATİF VALİLERDE 

Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde 2020 yılının Kasım ayında değişiklik yapıldığını ifade eden Bakan Selçuk, “İlkokul 1-4 üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda 10’un altına düşmesi durumunda; ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri hâlinde, öğrenci sayısına bakılmaksızın valilikçe uygun görülmesi durumunda Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilir ” hükmü doğrultusunda köy okullarının açık kalması kolaylaştırılıp kapatılması zorlaştırılmıştır.” İfadelerini kullandı. 

GÜRER’DEN ÇAĞRI

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yönetmelik değişikliği ile taşımalı eğitime devam edilip edilmeyeceğinin, öğrenci sayılarına bakılmaksızın valiliklerin inisiyatifine bırakıldığını belirterek, bu konuda çağrıda bulundu. Gürer, “Taşımalı eğitim tüm illerimizde önemli bir sorundur. Bu konuda valilikler, kendi inisiyatiflerini kullanarak, bu sistemi sonlandıracak  çalışmalar yapmalıdır. Öncelikle sağlam kullanılabilir halde olup son yıllarda boş kalan ve harap hale gelen okulları kurtararak bu işe başlamalıdırlar. Pandemi döneminde okullar onarılıp önümüzdeki eğitim döneminde kapalı köy okulları açılmalıdır. Kırsalda okulların açılması ve lojmanların kullanılır kılınması, köylerde yaşamın yeniden güç bulmasının yolunu açacaktır ” dedi.

 OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir