Haber Kritik
» Lider Doğmak, Yönetici Olmak

Lider Doğmak, Yönetici Olmak

İnsanlar yanlış yapabilirler , yalnız büyük insanlar yanlışlarını anlarlar
Paylas
Lider Doğmak, Yönetici Olmak
Yaşam - 28 Haziran 2020, Pazar 00:00:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsanlar yanlış yapabilirler , yalnız büyük insanlar yanlışlarını anlarlar.

Yönetici ,lider,başkan ünvanları bir çeşit sorumluluk ve mesuliyeti artıran kelimelerdir.Dilimizde bir deyim vardır.”Sana BAŞ  olamazsın demedim adam olamazsın” dedim diye.Bu eski zamanlarda söylenmiş ama tazeliğini hala koruyor.Siyasi yapılanmaların başkanları var.Sendikaların başkanları var.Bir çok Sivil Toplum Kuruluşunun başkanları var.Bu kuruluşlarda yetkili olduğun zaman bütün üyelerinin sorumluluğunu maddi manevi taşıyabilmelisin.Keser gibi her konuyu kendine yontmamalısın.Etrafımıza şöyle bir bakacak olursak,bazı olaylarda yöneticilerin tutum ve davranışlarını açık bir biçimde görebiliriz.

Kendi kendimize egemen olmayı öğreten yönetim, en iyi yönetimdir.
‘’Kurbağayı koltuğa oturtsan,o yine çamura atlar’’.

Hal böyle olunca çeşitli kesimlerde ki kurum ve kuruluşların yetkilileri neden beraber hareket etme sorumluluğunu taşımazlar. Bulundukları makamların hakkını veremeyen yöneticilere,ya olun ya da yok olun diyebilmelidir tebaa . Gereğini yapmak gelecek nesillere de iyi örnek olmayı sağlar.

Sorumluluğunu taşıyacağın fikrin adamı ol.Yöneticilerde ve her insanda olması gereken ölçüdür.Böyle yöneticileri başında bulunduran her toplum huzuru mutluluğu garantilemiş demektir.Her yönetici LİDER değildir.Tarih incelenecek olursa çok az sayıda lideri yazmıştır.Lider az yetişir.Her milletin tarihinde,zor günler yaşanırken LİDER çıkar. Liderlik güç ve aklın birleşimidir. Akıl olmazsa güç zalimcedir. Güç olmazsa akıl manasızdır, boştur. Erk ya da güç,diğer kişilerin davranışlarını etkilemede bireyin yeteneği demektir. “Güç” ve “yetki” kavramlarının birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Lider doğrudan veya dolaylı olarak diğer bireyleri belli düşüncelere, davranış ve tutumlara yönlendirmeye çalışır. Liderler diğer insanların peşinden gitmek istedikleri bireylerdir.

Önce doğruyu bilmek gerekir, doğru bilinirse yanlış da bilinir;Önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.Liderler, kendinden emin, sözüne güvenilir, hareketli, ileriyi gören ve etrafından haberdardırlar. Liderleri takip eden bireyler de rollerini kolaylaştıracak belli özelliklere sahiptir;Çünkü lider ve takipçiler arasındaki ilişki takipçiler liderin peşinden gitmek istedikleri sürece başarılı olur. Lideri ve takipçileri bir diğerine bağlayan etki süreci iletişimdir. Her sistem insan üzerine kurulmuştur .

 Yöneticilerin yönetimle ilgili görev ve sorumlulukları çok çeşitlidir.Bu görev ve sorumluluklar, yöneticilerin organizasyon içindeki insanlarla olduğu kadar organizasyonun dışındaki insanlarla da sürekli etkileşimini gerektirir. Yöneticiler bu etkileşimler sırasında bu insanlardan kaynaklanan problemlerin çözümünde karar verici rolündedirler. Bu kararlar genelde mantıktan daha çok duygusal ve oldukça siyasidir. Yönetmek, organizasyonun program ve konularının tam olarak işlediğinden emin olmak demektir.

Liderliğin, vizyon belirleme ve insanları motive etmekle doğrudan ilgisi vardır. İnsanlar yönetilmek değil yönlendirilmek isterler.Eğer birini yönetmek isterseniz, kendinizi yönetin. Bunun yolu da bunu iyi yaparak yönetmeyi bırakmak ve liderlik yapmaya hazırlanmaktan geçmektedir. İşin nasıl yapılacağını bilmek uzmanın, başkalarına nasıl yapacaklarını göstermek öğretmenin, başkalarının başardığından emin olmak yöneticilerin, başkalarını daha iyi çalışmak için esinlendirmek” ise liderin başarısıdır .

Elbette liderlik ve yöneticilik farklı kavramlardır. Bireyin lider olması için yönetici olmasına gerek yoktur ama lider olmayan birinin yönetici olması mümkün değildir.Lider ve yönetici özellikleri arasındaki farkla ilgili bazı ifadeler. Liderlikte bir hareket duygusu vardır. Liderler yeni bir düzen arayışına başlarlar. Keşfedilmemiş bölgeye girmeye cüret ederler ve yeni, tanıdık olmayan hedeflere doğru bize rehberlik ederler.

Liderler iletişim kurar “.”Yönetici idare eder; lider yenilik yapar. Yönetici bir kopyadır; Lider orijinal. Yönetici sürdürür; Lider geliştirir. Yönetici sistemlere ve yapıya odaklanır; Lider insanlara odaklanır. Yönetici kontrole bel bağlar; Lider güven ilham eder. Yönetici kısa vadeli bir bakış açısına sahiptir; Lider uzun vadeli perspektife sahiptir. Yönetici nasıl ve ne zaman diye sorar; Lider neden ve niçin diye. Yöneticinin gözü sonuçtadı;Liderin gözü ufuktadır. Yönetici taklit eder;Lider yaratır. Yönetici statükoyu (mevcut durum) kabul eder; Lider meydan okur. Yönetici klasik anlamda iyi bir askerdir;Lider kendine özgü bir şahsiyettir.Yöneticiler işleri doğru yaparlar; Liderler doğru işi yaparlar.

“Yönetici bir kuruma liderden daha sıkı bağlıdır. Aslında, liderin bir kurumu bile olmayabilir .“Yönetim önceden kanıtlanmış düzeylerle tutarlı performans düzeylerine ulaşmak için yetki ve etkinin uygulanmasıdır. Liderlik “nasıl olsa” olmayacak şeyin olmasını sağlamaktır. İyi “yönetilen” insanlar, iyi bir liderleri yoksa pekala başarı için gereken çabayı gösterme isteğine sahip olmayabilirler. Büyük liderler sıradan insanlardan olağanüstü sonuçlar alırlar.

Liderler mimardır. Yöneticilerse inşaatçı. Her ikisi de gereklidir, ama mimar olmadığında, inşa edilecek özel bir şey olmaz.

‘’Kitaplar, benim sevgili dostlarım, gerçek yol gösterenlerimdir. Çünkü ikiyüzlülük etmeden bana görevimi hatırlatırlar’’.
EMİR ŞENOL


OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir