Haber Kritik
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

» Mademki Komutanlar Görevden Ayrıldı Gerekçeleri Açıklasınlar

Mademki Komutanlar Görevden Ayrıldı Gerekçeleri Açıklasınlar

CHP Genel Başkanvekili Emine Ülker Tarhan Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının istifası ile ilgili olarak:Mademki komutanlar görevden ayrıldı iktidara ve onlara düşen görev gerekçelerini açılamaktır dedi.
Paylas
Mademki Komutanlar Görevden Ayrıldı Gerekçeleri Açıklasınlar
Güncel - 30 Temmuz 2011, Cumartesi 16:35:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri, devlet kurumları arasındaki uyumdur… İktidarın görevi devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak ele geçirmek olmamalıdır." diyen Tarhan şunları söyledi;

"Özgürlükçü demokrasilerde kamusal kararların seçilmişler tarafından alınması esastır. Kuralların seçilmişler tarafından koyulması, yönetime seçilmişlerin hakim olması demokrasinin temel ilkesidir. Kendilerine verilen olanaklar ve yetkiler nedeniyle özel bir konumda bulunan askeri kuvvetler, polis, istihbarat birimleri gibi devlet kurumları sivil otoritenin kontrolünde olmalı, siviller tarafından denetlenmelidir.

CHP, halkın oyları ile seçilen parlamentonun ve hükümetin yetkilerinin, hukukun öngördüğü demokratik kural ve kurumlar dışında hiçbir güç tarafından fiilen sınırlandırılmasını kabul etmemiştir, etmeyecektir. CHP, bu anlayışla, silahlı kuvvetlerin siyasete karışmasına karşı çıkmaktadır.

CHP, günümüzde, Türkiye için kapsamlı ve tutarlı bir sivilleşme programı öneren tek büyük partidir. Silahlı kuvvetler üzerinde demokratik kontrolü kurmanın en önemli parçası, hiçbir karar alanının sivil yönetimin iradesinin dışında kalmamasıdır. Ordunun ne büyüklükte olması gerektiği, zorunlu askerliğin hangi şartlarda yapılacağı, askeri harcamaların büyüklüğü gibi konular siviller tarafından karara bağlanmalıdır. CHP, tüm anayasal siyasi hareketlere ilişkin olarak, bu tarz nitelendirmelerden uzak barışçıl bir dil kurmuştur. Mevcut iktidarın ise kendisine muhalif her hareketi "terör", "illegal" gibi kavramlarla ilişkilendirerek siyasi alanı militerleştirdiği, güvenlik dilini hakim kıldığı görünmektedir.

İktidara hakim olan bu zihniyet, tüm muhalif hareketleri güvenlik bürokrasisi için meşru hedefler haline getiren bir durum doğurmuştur. Sivilleşmeyi savunduğunu iddia edenler için bu durum, en hafif ifade ile bir tutarsızlıktır.

İçinde bulunduğumuz dönemde, CHP sivilleşmeyi savunan, AKP ise sivilleşme konusunda direnen parti konumundadır. AKP'nin bu direnişi, bu partinin geçmişte sivilleşme söylemi kullanmasının asıl nedeninin, sivillerin her halükarda güvenlik bürokrasisine hakim olması inancı değil, sadece güvenlik bürokrasisinin kendisinden yana olmamasından kaynaklanan bir kaygı olduğu görüşünü güçlendirmektedir.

Özgürlükçü demokrasi, iktidarın bağımsız ve tarafsız yargı tarafından denetimi, bir başka deyişle kuvvetler ayrılığı, olmazsa olmazdır. Ancak bu yolla çoğunluğu elinde bulunduran iktidarların insan haklarını kısıtlayıcı veya yok edici eğilimlerinin önüne geçilebilir.

Bu bağlamda:

  1. Hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi gibi kavramlar sivil yönetimlerde gerçek anlamını bulur. Bunun içindir ki sağlıklı işleyen bir sivil yönetim, yönetmesi gereken kurumlarla kriz çıkaran bir yönetim değildir ve olmamalıdır da… Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri de, devlet kurumları arasındaki uyumdur… İktidarın görevi devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak ele geçirmek olmamalıdır.
  2. Askerin kışlasında kalması ve yasalarla kendine verilen görevleri yapması esastır. Dolayısıyla askerin sıcak siyasetin içine çekilmesi hiçbir zaman doğru değildir ve savunulamaz. Ancak sabah akşam askeri kötülemek, iftira ederek onları itibarsızlaştırmak, saygınlığına gölge düşürmek ulusumuza hiçbir yarar sağlamaz. Bu tür çabalar orduyu sıcak siyasetin içine çeker… Buna ortam hazırlanmamalı ve izin verilmemeli.
  3. Demokrasi, iktidardaki sivil yönetimin her istediğini yaptığı bir düzen değildir. Demokrasi iktidar gücünün, yargı tarafından "hukukun üstünlüğü" ilkesi çerçevesinde denetlendiği rejimdir. Demokrasi "otokrasi"ye dönüşmemelidir
  4. Son olayda yargı bağımsızlığının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bitmeyen mahkemeler, infaza dönüşen tutuklamalar, ihlal edilen insan hakları, yargıya duyulan güveni derinden sarsar noktaya getirmiştir. Yargı artık milli irade adına değil, siyasal iktidarın iradesine göre karar veren bir kuruma dönüşmüştür… Unutulmamalıdır ki, her iktidarın temelinde meşruiyet bulunmalıdır. Meşruiyetin temel koşulu da vicdanlardaki adalet duygusudur. AKP iktidarında bu duygu aşınmıştır. İktidar yargıdan elini çekmelidir.
  5. Bir Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının ordudaki terfiler öncesinde görevlerinden istifa etmeleri, devlet kurumları arasında ciddi bir kopukluğun olduğunu göstermektedir. Mademki komutanlar görevlerinden ayrıldılar, onlara ve iktidara düşen görev, bu tutumlarının tüm gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmalarıdır. Bu tarafların varsa haklı gerekçelerini öğrenmemize ve hem de demokrasiye katkı sağlayacaktır.


OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir