Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2474

Toplam Oy:4914

» ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK

ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK - Prof.Dr. Ali Osman Engin

Paylas
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK
18 Mart 2019, Pazartesi 19:11:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale; Kâinata tam da bam telinden Denizler aşırı vurulmuş, Osmanlı coğrafyasında yaşayan; ALLAH’ ı bir, PEYGAMBER’i bir, KİTAB’ ı bir, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, DİNİ-İMANI, VATANI, MİLLETİ, BAYRAĞI, VAROLUŞ GAYESİ, DOSTU, DÜŞMANI bir, IRZ, NAMUS, ŞEREF anlayışı bir olan her farklı yapıyı içerisinde barındıran Türk – İslâm mührü olarak; Müslüman-Türk’ e cihanı baş eğdiren ve “Dur yolcu isteme benden makber, sana aguşunu açmış bekliyor PEYGAMBER”  dedirten, “Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlıydı” övgüsünün hak edildiği, hiçbir zaman, hiçbir koşulda yere düşmeyen ve düşürülemeyecek olan Hakka tutunularak ayağa kalkılan mübarek bir mekândır. Çünkü HAK hep ayaktadır, ancak ona tutunarak ayağa kalkılabilir.

 

Sevgili dostlar, aziz gönüldaşlarım, İbni Haldun’un deyimiyle; coğrafya kaderdir. O kaderin iyi okunması vazifedir. Orada aziz milletimizin geleceğine ışık tutacak şifreler ve kodlar vardır. Orada yaşanmış her bir yaşantı, tecrübe ve deneyimin oluk oluk akan mübarek şehit kanlarıyla gelecek nesilleri aydınlatmak ve her mevsimde yeşertilmesi için toprağın derinliklerine ekilmiştir. Yeni nesiller Çanakkale’nin ayrı ayrı her bir şehidin parmak izini desen olarak gövdesine saran, rengini asla solmayan ve yok olmayan şehit kanlarından alan, içerisinde Yüceler Yücesi ALLAH’ ın  çok özel; uyandıran, düşündüren, yol gösteren, dostu ve düşmanı tanıtan, ALLAH’ a kul olma temelinde özgürleştiren, Şanlı PEYGAMBERİMİZE ümmet kılan  çok özel nimet ve ikramları bulunan Çanakkale Çanağından beslenmelidir.

 

Bedir hadisesinin İslâm’ın varlık ve ALLAH korusun yokluk mücadelesi olduğu, kaybedilmesi durumunda değişmiş olması gerçekliği açıkça anlaşılabilen koşulların ne anlama geldiği iyi analiz edilmelidir. İşte o zaman Bedir hadisesinin İslâm’ın dönüm noktalarından birisi olduğu daha rahatlıkla idraklere düşecektir.

 

Çanakkale de aynı şekilde Hilalin Haça karşı varlık ve yokluk mücadelesinin yaşandığı bir olayın geçtiği yerdir. Eğer bu kutsal mücadele ALLAH korusun kazanılmamış olsa idi; şu an havasını teneffüs ettiğimiz, suyunu içtiğimiz, ekmeğini yediğimiz, çocuklarımızın güven ve huzur içerisinde koşup oynadıkları, ırzımızı ve namusumuzu koruduğumuz bir devletimizin olmamış olacağı ve hiçbir zaman da olamayacağı kabul edilmelidir. İşte onun için bu Cihadı yapan milletin mensubu şehit ve gaziler Bedrin Aslanları kadar şanlıdır.

 

Çanakkale sadece o an için bire bir somut olarak yaşanan durumlar açısından değerlendirilemeyecek kadar derin mana ve geleceğe dönük mesajlarıyla da mutlaka fark edilmesi gereken madde ötesi  manevi bir yönlendirme ve yöneltme potansiyelini asla ölüler olmayan şehitleriyle taşımaktadır. Onlar açısından sorun yoktur. Sorun bizim onları lâyıkıyla anlama ve yorumlama sorunudur. Şu nokta hiç unutulmamalıdır ki; ancak Çanakkale lâyıkıyla anlaşılıp değerlendirildiği düzeyde geleceğe yeniden ve asla silinemeyecek olan damgalar ve mühürler vurulacaktır.

 

Çanakkale yaşanılmış olay boyutuyla dramatik bir tarih ve Türk İslâm aleminin kıyamete kadar her durumda ufkunu aydınlatan eğitici ve ilahi bir senaryodur. Çanakkale insanlığın varlık alemine yerleştikten sonra yaşadığı hak ve batıl mücadelesinin uygun yöntem ve stratejilerle ölçümlenebilen ve değerlendirilebilen emsalsiz bir tablosudur. Ortaya çıkan her yeni durum ve olay karşısında bu ölçme ve değerlendirmelere dayalı olarak elde edilecek veriler giderek her geçen gün daha da berraklaşarak  olası tüm sorunların panzehiri olacak kadar gizem ve sırlara da sahiptir.

 

Çanakkale bire bir yaşanan somut olaylardan yola çıkılarak ulaşılan ve yüzü hep geleceğe dönük olgu boyutuyla tam bir sosyolojik ve psikolojik konu alanıdır. Şu ana kadar bu konuda yazılan ve çizilenlerde çoğunlukla bu manzaranın olay boyutuyla ilgilenilmiştir. Elbette ki olay boyutuyla da yaşanılmış dramlar, imkânsızlıkların aşılması noktasında verilen mücadeleler, bir milletin kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle verilen iman ve tevhit mücadelesi ve alınması gereken derslerle doludur.

 

Örneğin daha hayatlarının ilk baharını yaşayan lise ikinci sınıf öğrencilerinin bile vatan, iman ve millet savunması söz konusu olduğunda canlarını cananlarına tercih ederek ölüme güle oynaya gidip şahadet şerbetini içmelerini tarif edecek kavram bulmakta zorlanıyorum.  

 

Kendilerinden bir ön sırada olanların süngü takıp düşmana hücuma geçip hemen oracıkta şehit düştüklerini göre göre, arkada süngü takıp hazır bekleyenlerin hiç tereddüt etmeden meydana fırlamaları, akıl sınırlarını zorlayan bir hak ve hakikatlere teslimiyetin ifadesidir. Onlar mevzu vatan, din, namus ve değerler olunca gerisinin teferruat olduğunu çok iyi biliyorlardı.

 

Rahmetli dedem Erzurum’ dan işte o onur mücadelesine katılmak için askeri birliğiyle yaya olarak Çanakkale’ye giderken, hiç dönüp geri bakmamıştı. 5-6 ay sonra Çanakkale’ ye vardıktan sonra ileri karakol komutanlığı yapıyordu. Kaderi İlahinin bir tecellisi olarak o kış çok sert olduğundan, ileri karakolların hiç birisine erzak takviyesi yapılamamıştı. İleri karakollarda görev yapan askerlerin hemen hemen hepsi açlık ve soğuktan şehit olmuşlardı.

 

Bahar geldiğinde paşalar ileri karakolları dolaşırken tek bir dedemin karakolunun hayatta kalmayı başarmış olduğunu görürler. Paşa dedeme yaklaşır ve ona sarılır. Ağlamaya başlarlar. Ancak dedemin sağ kolunda ağır bir düşman şarapneli yarası vardır. Paşa dedemin yarasını öper ve gaziliğini müjdeler. Daha sonra karakolu nasıl hayatta tuttuğunu öğrenmek ister. Rahmetli dedem; mevcut erzakı çok kanaatli kullandığını ve artık onunda bittiğinde son çare olarak askerlerinin kardan ıslanıp yumuşayan potinlerinin kösele olan altlarını kazıtarak yedirdiğini söyler.

 

Paşa dedeme görevini yaptığını ve artık geri gidip yarasını tedavi ettirmesini söyler. Ancak o muhteşem insan; askerlerine bakarak bunu yapamayacağını ve yarasından dolayı eli tetik çekemese de, diliyle birliğine komuta edebileceğini belirtir. Müthiş bir duygu seli hakimdir ve komutan zorla da olsa dedemi ikna eder ve tedavi için geri gönderir. Ancak Dedem yarasını tedavi ettirir ettirmez ailesine ve çocuklarına değil, birliğine döner ve yola çıktığı onur ve namus mücadelesine devam eder.

 

Çanakkale insan gücünün matematiksel hesaplarla yetmediği ağırlıktaki top mermisini haznesine yerleştirme de olağanüstü güç sahibinin devrede olduğu bir insanlık destanıdır. İşte tam bu noktada mutlak güç ve irade sahibinin kusursuz iman sahibi yüz binlerce Mehmetçiğe tevhidi çiğnetmeme yolunda şahadet şerbetini içirmesinin sırları sadece o muhteşem mücadelenin derinliğini açıklayamayız. O sırları anlamanın yolu yaşananların geleceği aydınlatan olgu boyutlarında aranmalıdır.

Çanakkale de bedenleriyle aşılmaz kaleler tahkim ederek hilâli haça çiğnetmeyen o kahramanlar diyor ki;

 

“-Biz bu iman mücadelesine giderken bizi yolumuzdan geri çevirecek hiçbir şeyi aklımıza getirmedik.Biliyorduk ki eğer mevzu vatan savunmasıysa, gerisi sadece teferruattır. Biz bu imanla çıktığımız yolun Hak yolu olduğunun bilincindeydik. Bizim de hayallerimiz vardı. O hayaller; kendi ruh, düşünce, duygu ve bedenlerimiz ve engin bir tarih bilinciyle kurguladığımız hayallerdi. Onların hepsinin rüyalarını görmeyi ve gerçekleştirmeyi sizlere bıraktık. Biz sadece dini İslâm’ın ve vatanımızın kurtulması hayalini ruhumuza işleyerek muharebe meydanlarında destanlaştırarak gerçekleştirmeye koyulduk. İnandık ve eminiz ki başardık. Tevhidi çiğnetmedik. Sanmayın ki bizler sadece o günlerde kaldık. Hayır hayır biz sizlerle beraberiz ve gelecekteyiz. Çanakkale’den çıktığımız o kutlu yolda bundan sonrası için sizin yolunuzu aydınlatmaya devam ediyoruz.

 

Çanakkale’de vatan sevgisi gergef gergef sonsuzluğa işlenmiştir.Siz gençler bu tablodan vatan sevgisinin derinliklerini yeniden keşfedebilirsiniz. Dost ve düşman algınızı daha sağlıklı ve objektif kriterlere oturtmak için de Çanakkale bütün zamanları kuşatan muhteşem bir tablodur.Çanakkale millet olarak tarafımızın ve safımızın koordinatlarını da vermektedir. Çanakkale aynı zamanda birlik ve beraberliğin ölümsüz bir göstergesidir. Çanakkale işte bu ruh bütünlüğünün, vatan ve bayrak sevdasının, iman ortaklığının, dünya ve ahiret kardeşliğinin sembolüdür. 

 

Siz yeni kuşakların geleceğe dönük öngörü ve stratejilerinizin ana kaynağı ve temel belirleyicisi olacak kodlar burada saklıdır.Onları bulup çıkarmak ve Çanakkale Çanağından beslenerek yolunuzu aydınlatmak sizlere kalmıştır.Alınması gereken dersler alınmadığı  zaman bu milleti bekleyen sorunlar daha  da derinlik kazanarak ortaya çıkamaya başlayacaktır. Buna hazır olmak zorundasınız. Yüzleşmek zorunda kaldığınız ve kalacağınız vahim olaylar; bedir hadisesini, Çanakkale’yi, balkanları ve Sarıkamış’ı hatırlatmalıdır.Çünkü bu tarihi olayları kronolojik olarak sıraladığınızda, ders alınıp gereği yapılmayan her birisinden sonra diğerini yaşadığınızı göreceksiniz.

 

Eğer bu umursamazlık devam ederse başkalarıyla  da yeniden yüzleşeceğinizi sakın unutmayın. İşte Ortadoğu, Filistin, Doğu Türkistan, Miammar,  Balkanlar, Afganistan ve  daha binlercesi. En son Yeni Zelanda da ki kalleş saldırı!.. Hangi birini sayayım!.. Ey büyük Türk Milleti ve geleceğimiz olan Türk gençliği hafızanı yenile, özüne dön, dost ve düşmanı tanı, onlar seni çok iyi tanıyor. Hilal ve haçın mücadelesi hiç hız kesmeden devam ediyor. Tüm İslâm aleminin yegâne kurtuluş ümidi olduğunu unutma!.. Ataların tarihte bu mücadelede gözünü kırpmadan İslâm Sancağını yere düşürmedi. Sende bundan asla geri duramazsın. Varlık nedenin işte bu şuurlu mücadele aşkıdır. Aşkına sahip çık, korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancağımız. Sönmeden yurdumuzun üstünde tüten en son ocağımız. Ey insanlık düşmanı katil haçlı sürüleri basmayı hayal ettiğiniz yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşüneceksin altında binlerce kefensiz yatanı!.. O kefensiz yatanlar ki Çanakkale’ de senin atalarının haçlı hayallerini kursaklarının dibine gömdüler. Bu patırtı ve gürültülerin oralardan geldiğini biliyoruz. Ama boşa heveslenmeyin. Çünkü artık siz içerde biz dışardayız. Kılıçlar kınından çıktı, sizi çıkış kapısının dışında bekliyoruz. Vakit hesap verme vaktidir. Yaşadığımız musibetlerden dersimizi iyi aldık ve kahpe oyunlarının öznesi ve nesnesiyle bire bir yaşanmaması için, hafızamızı tazelemek zorundayız.

 

Biliyoruz ki, ders alındığı zaman, hangi düşmanla ve onun hilesiyle karşılaşırsanız karşılaşın yeni destanlarla bu kutlu yürüyüşe devam edebilirsiniz. Bedirde şanlı Peygamberimiz vardı. Çanakkale’de o iman abideleri vardı. Sarıkamış’ta  bütün zamanlarda var olacak olan o bembeyaz karlar üzerine vurularak yeni kuşakların alması gereken derslerin mühürleri kazınmıştı. Çanakkale gün batımından batıya ve batıla dur diyen iman abidelerinin  haykırışı ise, Sarıkamış’ta gün doğumundan cenuba ve cünübe; “geri dur! Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, unutma altında binlerce kefensiz yatanı. Sen toprağın üstünde, bizlerde altında olsak da, çekilip giden sen, kalanlarsa bizleriz” diyen  kutsal mekanın adıdır. Çıkarılmayan dersler karşılaşılacak her yeni durumda sahip olacağınız imkân ve fırsatlardan mahrum olmanız anlamına gelecektir. Aman ha dikkatli olunuz. Birbirinize sahip çıkınız. Aranızdaki güven bunalımlarını mutlaka aşınız”.

 

Yeni Zelanda’da namaz kılan Müslümanları arkadan kalleşçe kurşunlayan şerefsizin daha önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretlerinin aynı zamanlara denk gelen bombalı saldırıların yeniden incelenmesi ve bu katilin ülkemizdeki bağlantıları mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. İnanıyorum ki ülkemizde o tarihlerde gerçekleştirilen ve yine masum canlara kast eden saldırıların planlayıcıları ve uygulayıcıları küresel ölçekte Türk İslâm düşmanlarının bizzat kendileri ve taşeronlarıdır. Bu katil sürüleri aynı merkezlerce yönetiliyorlar. Eğer o bağlantılara ulaşılabilir ise, çok ilginç ve hiç akla hayale gelmeyecek yatakçılara ve iş ortaklarına rastlanacağını düşünüyorum.

 

Sayın Devlet Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Dr. Devlet BAHÇELİ’ nin ağızlarından düşürmedikleri beka meselesinin ne anlama geldiğini ve en ufak bir açıklık bulunduğunda  bırakın dışarıyı ülkemizin içerisinde nelerin olacağını tahmin etmek zorundayız. O menfur saldırıya maruz kalarak şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Anlaşılan odur ki, dünyanın neresinde olursa olsun bütün Müslümanların beka meselesi vardır. Attığımız her adımda bunu hesap ederek yolumuza devam edebiliriz. Bütün Müslümanlar aralarındaki sorunları koşulsuz dondurmalı, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmelidirler. Aksi halde en düşük seviyede bile cana kast eden tehlikeler ensemizdedir. Gün ayrışma değil, birleşme günüdür. Birbirimizle helalleşerek hain düşman oyunlarını bozabiliriz. Ayrışma ve bölünmenin gerekçesi ne olursa olsun, sonuçta hain düşman oyunlarına sahne ve perde olacaktır. Kader cihetiyle suya girmişiz bir kere geri dönüşü yok, gemiler ateşe verilmiş, ya suyu geçeceğiz yada ALLAH korusun boğulup gideceğiz.

 

Suyu geçerken at değiştirme şansımız da yoktur.

 

 

ÇANAKKALE DİLE GELDİ

 

Çanakkale dile gel tazele tez zamanda şu kirlenen hafızaları

Umutla bekledik ya bunca yıl silip temizlemek için arızaları

Anlıyoruz şimdi işin daha da zor unutmuş insanlık farızları

Kader cihetinde görünen ve imanımın  en zirvedeki yerisin

 

Uyuturken şehitleri bağrında kaş çatıyorsun hep sinsi yad ellere

Ana kucağısın ya ayrım yapmıyorsun baktıkça uzak menzillere

Yerin hazır hafızalar doluyor başladın artık girmeye gönüllere

Coştun ya artık kükrüyorsun çünkü ihtimalden şüpheden berisin

.

 

Hep Bedirden aldık ya hızımızı Çanakkale’de bulduk özümüzü

Kırıldık döküldük ağladık ama daha söylemedik son sözümüzü

İçimize attık söndürmedik yüreğimizde yanan kendi közümüzü

Değişmez ki Bedir’in Çanakkale’nin ve Sarıkamış’ın ruh erisin

 

Gün gelir iş başa düşerse yeniden yerleri yerinden oynatırız

Zalimleri hainleri Hak adına yine cehennem dibini boylatırız

Acıları paylaşır sevinçte bir oluruz düğünü derneğe toylatırız

Yaratandan ötürü severiz birbirimizi biliriz ALLAH’ ın eserisin

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2474

Toplam Oy:4914

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir