» Süleyman Demirel Dönemi

Süleyman Demirel Dönemi - Abdullah Çağrı Elgün

Paylas
Süleyman Demirel Dönemi
27 Ekim 2019, Pazar 20:24:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1962 yılında, Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği ile siyasete başladı. 28 Kasım 1964’te Adalet Partisi Genel Başkanlığına seçilmesinin ardından, 1965’te Şubat-Ekim ayları arasında görev yapan Koalisyon Hükûmetinde, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev aldı.

10 Ekim 1965 Genel Seçimlerinde Isparta Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Adalet Partisi’nin tek başına iktidar olması üzerine Türkiye’nin 12. Başbakanı olarak hükûmeti kurdu. Süleyman DEMİREL 4 yıl süren bu hükûmetten sonra 1969, 1970, 1975, 1977 ve 1979 yıllarında 5 kez daha hükümet kurdu.

12 Eylül 1980’de gerçekleşen askerî müdahale ile görevden uzaklaştırıldı. Yedi yıl yasaklı olarak siyaset dışı kaldı. 6 Eylül 1987’de yapılan Halk Oylaması ile siyasî yasaklar kaldırılınca Süleyman DEMİREL 24 Eylül 1987’de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. 29 Kasım 1987’de yapılan Genel Seçimlerde Isparta Milletvekili olarak yeniden TBMM’ye girdi.

20 Ekim 1991’de yapılan Genel Seçimler sonrasında Doğru Yol Partisi ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin oluşturduğu 49. Hükûmet’te Başbakan olarak görev aldı.

16 Mayıs 1993’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Süleyman DEMİREL, 16 Mayıs 2000 günü, görev süresini tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı. (https://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanlarimiz/suleyman_DEMİREL/)

 

Barajlar Kıralı olarak da tanınan ve son günlerde kendisinden “Baba” diye bahsettiren Türk siyasî tarihine damgasını vuran kişidir. Döneminde gaz, yağ ve benzin konusundaki kıtlık sebebiyle, onun meşhur sözü: “Binaleyh, benzin vardı da biz mi içtik?..”, kamu arazisini İLKSAN’a (İlkokul Öğretmenleri Sendikası)vermesi üzerine sorulan bir soruya: “Verdimse ben verdim. Kime ne?..”  Olmuştur. Hayali ihracat, yolsuzluk bu dönemde de vardır; fakat Turgut ÖZAL Dönemi kadar çok, aşırı ve ayan beyan değildir.  

İstanbul Valilik Makamı için heveslenip sürtüşen iki Emniyet Müdürü ve iki Vali, karşılıklı olarak yaptıkları yolsuzlukları, bir bir ortaya dökmüşlerdi… DEMİREL yine aynı tecrübe ve pişkinlikle olayı örtbas ettmişti... Bunun üzerine bir gazete yazısında: “Allah'ın haram kıldığını helâl, helâl kıldığını haram sayanlar, Allah'ın dinine meydan okuyanlar, hakir ve zelil edilmedikçe ne karanlık biter ne de bataklık kurur. İzzet ve şerefi Allah'ın, Rasulü’nün ve Müminlerin yanında değil de üç kuruşluk çıkar için Kafirler’in yanında arayan zamanın “Samiri” kılıklı Hocaefendileri, Şeyhleri, Cemaat Liderleri ve bu anlayışları deşifre edilip tasfiye edilmedikçe, Allah üzerimizdeki nimetini değiştirmez.” (https://www.haksozhaber.net/okul/ozal-mafyasi-cokuyor-738yy.htm)

ABD, Süleyman DEMİREL Hükümetinden, haşhaş ekimi ve afyon üretiminin durdurulmasını istedi… Amerika Büyükelçisi, “Çiftçinin zararı için” beş milyon Dolar teklif etti. Bu talebin, çiftçiyi tatmin etmediği iddiasıyla, meydanlara çıkan DEMİREL tarafından, teklifin reddedilmesiyle, ABD-Türkiye ilişkileri gerildi. ABD tarafından ekonomik yaptırımlar başldı. IMF borç vermedi. Halk yoksullukla ve her konuda gaz, benzin, yiyecek ve içecek konusunda kıtlık ile mücadeleye başladı…

DEMİREL’in ilk iktidar dönemi, altyapı, enerji üretiminde patlama yollar, köprüler ve baraj kıralı ünvanını da almasıyla büyük yatırımlarla fevkalâde bir başarı olarak tarihe geçti. “DEMİREL, kendine has üslubu ve renkli kişiliğiyle, Türk siyasî tarihindeki yerini almıştır. GAP ve Boğaziçi Köprüsü başta olmak üzere, yaptırdığı çeşitli baraj ve tesislerle, Anadolu’nun kalkınmasına katkı sağlamıştır.” DEMİREL de Menderes’in mirasına konmuş, tam olmasa da Cemaatler ve liderlerine ışık yakmış, Cemaat, Tarikat Liderlerini arkasına almış; fakat döneminde birkaç kez Muhtıra ve İhtilâlden kurtulamamıştır.

20 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ABD’nin: “Kıbrıs’ta bizim verdiğimiz silahları kullanamazsınız!..” dediği için, ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Üssü’nü “Hükümet Kararı” aldırarak kapatabilen tek, cesur ve dirayetli, kendisine halk tarafından verilen “Baba” lakabını layıkı ile hak eden bir liderdir…

 (http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/barajlar-krali-vaat-sampiyonu-2075442)

Ciddi bir ideolojik kamplaşmaya maruz kalan Türkiye’de, 1974 affıyla hapisten çıkan suçlular, terör faaliyetlerine giriştiler. Bir yandan Türkiye’nin Sovyetler Birliği ile Entegrasyonunu savunan (DHKP-C) TKP-TİP-Kurtuluş, TKEP, TSİP, Devrimci Yol, ÖDP, SODAP, …vb.) sol örgütler, beri yanda, bunlara geçit vermemek iddiasındaki Milliyetçi (Türk Ocaklı, Ülkü Ocaklı, Ülkücü, Akıncı, Mücahit Kuruluşlar) sağ ve sol teşkilatlar, silahlı çatışma haline girdi. Üniversiteler, liseler, sendikalar, devlet daireleri, hatta sokaklar, fraksiyonlar arasında bölündü. Devletin yüksek makamlarında adamları vasıtasıyla Devletin bütün işleyişine ve adamlarına el atıp parmak soktular. Ülkenin birçok bölgesi bu gruplar tarafından “Kurtarılmış Bölge” ilan edilip parsellenerek hem girilemez hem de yönetilemez hale geldi…

(http://www.fikirkarargahi.com/turkiyede-faal-sol-orgutler-icin-anahtar-liste/); (https://www.yenisafak.com/gundem/hafizalardaki-28-subat-2424251); (https://www.haberturk.com/gundem/haber/1093637-suleyman-DEMİREL-benden-4-sey-istemeyin)

Çocukluk yıllarında çobanlık yaptığı için “Çoban Sülü”, 1950’li yıllardaki Devlet Su İşleri’ndeki çalışmaları için “Barajlar Kralı”, 1960’ların başlarında çalıştığı ABD’li Morrison Knudsen adlı mühendislik firması nedeniyle: “Morrison Süleyman”, 12 Eylül Darbesi sonrasında siyasî yasaklı olduğu dönemde “Bir Bilen” gibi geniş hoşgörüsüyle karşıladığı, esprilerini yaptığı, lâkapları da vardı. Çok büyük izler bırakmasa da halkın “Babası” olmayı hak etmiş bir kişi olarak, yerinde ve zamanında iktidardan çekilmeyi bilebilmiş yine tek lider olarak anılacaktır…

KAYNAKLAR:

1)         Diyanet ve Tarikatların Yıkım Belgeleri, Ziya ZELYUT. 15 Ağustos 2019

2)         Tarikat Kuşatmasındaki Türkiye (Halidî Cehennemi), Kaynak Yayınları-(Diyanet’in Tarikatlar Raporu)

3)         https://www.aydinlik.com.tr/turk-de-biziz-kurt-de-biziz-hepimiz-turk-milletiyiz

4)         http://www.milliyet.com.tr/osmanli-devleti-nin-kurucusu-kimdir--molatik-8716/

5)         https://www.turkocaklari.org.tr/yazar/nuri-gurgur/tarihin-isiginda-cemaatler-tarikatlar-ve-sorunlar-8931

6)         http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/1151/13521.pdf

7)         https://dergipark.org.tr/download/article-file/30513

8)         https://www.aksam.com.tr/yasam/timur-kimdir-timur-devleti-komutani-kimdir/haber-793177

9)         https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/ankara-savasi-767

10)      https://www.sabah.com.tr/kultur-sanat/2018/12/26/ankara-savasi-nedenleri-ve-sonuclari-nelerdir

11)      https://www.kaynakyayinlari.com/diyanet-in-gizli-tarikatlar-raporu-p364544.html

12)      https://www.haberler.com/ataturk-un-anzaklar-icin-soyledigi-sozlerin-10272928-haberi/

13)      https://www.mynet.com/merhum-turgut-ozal-ve-donemi-hakkinda-bilmeniz-gereken-10-bilgi-190101047004

14)     https://indigodergisi.com/2016/07/turkculuk-akiminin-tarihi-evrimi/

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
33

Toplam Oy:72

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir