Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2445
MİLLET İTTİFAKI
2486

Toplam Oy:4931

» Okumayan Toplumlar Okuyan Toplumların Kölesi Olurlar

Okumayan Toplumlar Okuyan Toplumların Kölesi Olurlar - Muharrem Günay (SIDDIKOĞLU)

Paylas
Okumayan Toplumlar Okuyan Toplumların Kölesi Olurlar
15 Kasım 2019, Cuma 19:48:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyamızda her ne kadar sıcak savaşlar yaşanıyor olsa da asıl savaş bilim ve teknoloji alanında yaşanıyor. Başta ABD olmak üzere gelişmiş Batılı ülkeler yıllık bütçelerinin neredeyse yüzde dördünü ARGE ve eğitim çalışmalarına ayırıyorlar. Bizde ise bu oran yüzde birler düzeyinde. Yâni batılılar bizden daha çok okuyor ve bilimsel araştırma yapıyorlar. Doğal olarak ta bilim ve teknoloji savaşında/yarışında bizden çok ilerideler.
Bu gerçeği henüz cumhuriyetin kuruluşunda tespit eden Gâzi Mustafa Kemal Atatürk arkadaşlarına hitaben:
“Birbirimizi aldatmayalım, uygar dünya bizden çok ileridedir. Onlara yetişmek için çok çalışmalıyız”; Bir başka konuşmasında ise:
“Tek bir şeye ihtiyacımız var. O da çalışkan olmak” der. Evet! Dünde çok çalışmaya, okumaya, bilgi ve teknoloji üretmeye ihtiyacımız vardı. Bu günde. 2020’ye yaklaştığımız şu günlerde de bu işi çözmüş ve başarmış değiliz. Batılıların çok gerisinde ve hâlâ onlara muhtaç durumdayız. Halbuki mâzide böyle değildik, Batılı öğrenciler İspanya Endülüs’teki Kurtuba Üniversitelerinde, Nizâmiye, Bağdat, İstanbul Fâtih medreselerinde ilim tahsili yapıyorlardı. Çağa İbni Sina’lar, Câbirler, Fârâbiler damgasını vurmuştu. Bağdat, İstanbul gibi merkezler bilim merkezleri idi.
Alak suresinin ilk âyetleri "Oku'' diye başlıyor, “Oku” emri Allah’ın biz kullarına ilk emridir. Âyet-i Kerime'de okuma emredilirken neyin okunacağı belirtilmemiştir. Kişinin kendisi, içinde yaşadığı toplum, hatta insanlık için yararlı olacak bütün ilimlerin okunup öğrenilmesi bu emrin kapsamı içindedir.
Ancak okumaya başlarken, Allah'ın adını anarak O'ndan yardım dileyerek başlanılması emrediliyor. Besmele, her işimizin başında bir anahtar görevi görür. "Bismillâhi'r-Rahmani'r-Rahim" demeden, Allah'ın adını anmadan başlanılan her hangi bir işte başarıya erişilemeyeceği Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. Onun için okumaya bizi yaratan Allah’ın adı ile başlamak gerekir.
Okumak, bizi yaratan Rabbimizin adıyla okumak, aynı zamanda Allah’ın varlığını, birliğini bilerek ve tanıyarak, O’na iman ederek okumak demektir.
Derviş Yunus’un dediği gibi:
“Okumaktan mana ne
Kişi Hakkı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru emektir.”
Yunus Emre’nin de dediği gibi bilmek için okumak gerekir. Okuyan insanın da ilk önce kendi yaratanını bilmesi gerekir.
“Hz. Peygamber'e amellerin hangisinin daha üstün ve faziletli olduğu sorulduğunda, şöyle cevap verdi: 'Allah'ı bilmek'. Ne tür bir bilgiyi kastettiği sorulduğunda, yine 'Allah'ı bilmek' diye cevap verdi. Ashab 'Biz amelden soruyoruz, siz ise ilimden haber veriyorsunuz' diye itiraz edince, Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: 'Allah'ı bilerek yapılan amel ne kadar az olursa olsun insana fayda verir. Allah'ı bilmeksizin yapılan ameller ise, insana bir fayda sağlamaz'.” (İbn Abdilberr (Enes'den)
Okur-yazar olmayan bir Peygambere inen ilk âyetlerde okumaktan ve kalemle yazmaktan söz ediliyor, "O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.'' (Alak:4-5) deniliyor, kalem o gün olduğu gibi bugün de insan hayatında en etkili öğretim aracıdır.
BİLGİ ÜSTÜNLÜK VESİLESİDİR!
Hemen her konuda insanları bir tarağın dişleri gibi eşit gören yüce dinimiz bilim konusunda bu eşitliği bozar ve “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? “(Zümer: 9) ayeti ile bilenlerin bilmeyenlerden üstün olduğunu ilan eder. Nitekim Hz Peygamber (sas): "İlim tahsil etmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır" (İbn Mace, Mukaddime, 17) buyurmuştur.

Atalarımız ne güzel söylemiş “Yiğit düştüğü yerden kalkar…” Diye. Millet olarak bizde düştüğümüz yerden kalkmak ARGE çalışmalarına ve eğitim ve öğretime gereken önemi zorundayız. Unutmayalım ki, Okumayan bilgi ve teknoloji üretmeyen milletler, okuyan ve bilgi üreten milletlerin kölesi olurlar.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2445
MİLLET İTTİFAKI
2486

Toplam Oy:4931

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir