Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2445
MİLLET İTTİFAKI
2486

Toplam Oy:4931

» Yeni Kerbelalar

Yeni Kerbelalar - Prof.Dr. Ramazan DEMİR

Paylas
Yeni Kerbelalar
08 Şubat 2020, Cumartesi 01:34:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaklaşık on dört asır geçti İslam'ın doğuşundan bu yana... O gündür bu gündür sürekli kan akıyor İslam olduğunu söyleyen toplumlarda... Din merkezli idare sistemiyle idare edilen toplumlarda adeta yeni Kerbelalar yaşanıyor. Bu konuda Ehlibeyt kuşağının önder Hz. Hüseyin, katledilmeden önce, halifeliği gasp eden Yezit hakkında kullandığı şu ifade ilginçtir: "Ümmete Yezit gibi biri halife olduysa ve ümmet de ona biat etmişse İslam'la vedalaşmanın vakti gelmiş demektir."

***

Bu ifadeler üzerinde derin düşünülünce bir gerçek ortaya çıkıyor. Din marketçiliği yaparak iktidara gelen bazı çirkin politikacılar, yarattıkları kâbus ortamında insanlar Kerbeladaki gibi kılıçtan geçirilmiyor ama ruhlarını tahrip ederek büyük vicdan katliamlarına sebep oluyorlar. Günümüz şartlarında insanların manevi değerlerini tahrip ederek "mutsuzluk Kerbelaları" yaşatılıyor.

Bunun temelinde İslam'ın menfaate endeksli hale getirilmesi vardır. Yezit gibiler halife olduğu gibi bugün de "modern Yezitler" türemeye başladı. Peygamber torunu Hüseyin'in ifadesi bunu hatırlatıyor. Çünkü İslam, Müslüman geçinenleri çoktan terk etti. Hangi Müslüman ülkede gerçek anlamda bir "İslam" dini yaşanıyor ki! İslam'ın, Müslümanları çoktan terk ettiğinin belgesi bugünkü durumdur. Gerçek böyle maalesef...

Kur'an'la indirilen din yerine uydurulan din var, dahası Tanrının vaaz ettiği kutsal söylemler yerine bazı şahısların doğru-yanlış uydurdukları söylemler ve bunları yayan cemaat ve tarikatlar var ortada!.. Artık tarikatçılık ve mezhepçilik var, gerçek İslam geri planlarda!

***

Bireysel düşünceme göre, Tanrı'nın kelamını anlayarak okumak ve anladığını uygulamak gerçek ibadettir. Ancak bu böyle olmuyor maalesef!

Tarikata mensup olmak, şeyhin dizinin dibinde pinekleyip el-etek öpmek, uzun sakal-kısa bıyık, takke, elde 99lık tespih gibi şekilsel değişimlere uğramak İslam sanılıyor. Bu hal sadece ülkemde değil, Türk soyunun olduğu başka ülkelerde de var!

Kuzey Kafkasya kültür gezimizde Karaçay Türklerin yurdunda, Çeçenistan'da camide karşılaştığım simsiyah giyimli, takkeli, siyah uzun sakallı fakat bıyıkları üç numara kesilmiş "militan" kılıklı şahıslarla konuştuğumda şu ifadeler beni ürküttü.

"Neden bu kadar uzun sakala karşın kısa bıyık?" dediğimde, "İslam böyle, sünnet böyle gerekiyor. Peygamber de böyle yapıyordu. Onu taklit etmek gerçek Müslümanlıktır" diyen insanlara rastladım. Kendisine: "Genç adam, İslam sakalda, bıyıkta, sarıkta, cüppede değil, akıldadır, yürektedir. Aklını ve yüreğini kullanarak inan!" dediğimde, İŞİD militanı benzeri kılıklı adamdan tehdit gibi bir bakış ve el hareketi inanılmaz derecede hayal kırıklığı yarattı bende.

***

Kur'an okumayı, ezberlemeyi Tanrı'ya yapılması gereken esas ibadet ile eşdeğer tutmak ne kadar doğru olduğunu düşünen her beyin irdeleyebilir. Bu husus ne kadar doğru, ne kadar yanlıştır? Genişçe, ehli olanlarca tartışılmalıdır.

Tanrı'ya inanç ve imanın derecesi kişinin aklı ölçüsü oranında değişebilir. Bir insanın Tanrı inancı, din algısı aklının erdiği kadardır. Tanrı ile kul arasındaki sözleşme olan inanç sistemi bireyin iradesiyle sınırlıdır. Az ya da çok ibadet edip etmemesi kişinin iradesiyle ilgilidir.

Dinde genel anlamda bilinen ibadet şekli daha çok şekilseldir, görsellik önden gelir, ibadetin ruhsal anlamlığı, bireyin beyni ve yüreğindeki niyet ve algılama ile ilişkilidir.

Ülkemde bireyin yaptığı ibadet dili Arapça olduğu için, yaptığı duanın da namazda okuduğu ayetin de ne anlama geldiğini bilmediği için aklı ve beyniyle onaylama şansı yoktur. Dilin ezberindeki dualar Arapça okunduğundan, düşünce boyutuyla anlayıp kalbi tasdik esasına dayanan samimi bir ibadet olmadığı için gerçek ibadet sayılacağından şüphe vardır. Zira İmam Azam Ebu Hanife ve İmam Maturidi anlamını bilerek ve anlayarak ibadeti şart koşmuşlardır. Arapça bilmeyenlerin mutlaka kendi ana dilinden ibadet etmeleri gerektiğini söylemişlerdir. Bunun için beynin anlamlandırdığı, kalbin onayladığı bir ibadet şekli (dua şekli) makbuldür.

***

Samimi Müslüman'a, gerçek anlamda ibadete bu gizemlik daha çok yakışır. Çünkü lisanı ve insanı yaradan Tanrı'dır.

Kulunun kendi lisanında ibadet etmesi duanın akıl ve yürek bileşkesinde gerçekleşmesini ister. Çünkü ona akıl vermiş düşünmeyi önermiştir.

Bunları söylerken de Kur'an'ın "nazil" lisanı olan Arapçaya karşı olmak anlamı çıkarılmamalıdır. Bireyin ibadetlerini Arapça ile yapması bir Arap için ya da anadili Arapça olan insanlar için daha doğal bir sonuç olamaz. Çünkü İslam'ı en iyi anlayıp açıklayan ve anadili Arapça olmayan insanların nasıl ibadet yapacaklarını anlatan Büyük İmam Ebu Hanife ve İmam Maturidi aynen bunu telkin ediyorlar.

Bireyin ibadetini ana dilde yapması kadar doğal bir durum olmayacağını özellikle telkin etmişlerdir. Arapça bilenin kendi lisanıyla ibadet yapması ne kadar doğal ve gerekliyse, anadili Farsça ya da Türkçe olanların da ibadetlerini Türkçe ve Farsça yapmaları o kadar doğaldır. Arapça ibadet yapan dualardaki sesin ve ahengin korunmasını istemesi, de son derece doğaldır. Bunu yadırgamamak gerekir. Fakat lisanı Arapça olmayan bir insanın böyle bir "ses" ve "ahengin" harmonisini algılaması ve duyumsaması mümkün değil. Ancak insanlar lisanlarının özelliklerine göre bir ahenk ve makam geliştirebilirler. Fas ülkesinde ezanın okunuşu düz kelime tekrarıdır, Türkiye'deki gibi vakte göre farklı makamda okuma usulü yoktur. Onlar kendilerine bunu uygun bulmuşlar. Çünkü orada resmi dil Fransızca, Berberice ve Arapça... Toplumun sosyal yapısına göre değişim yapılmış!

***

Kur'an'ın okunması Arapça dil fonetiğin kuralına göre okunması beklenir haklı olarak. Arapça yazıldığı için Arapçanın fonetiğin özüne uygun okunması da doğaldır. Fakat ana dili Türkçe olan bir Milletin de Arapça olan Kur'an'ın Türkçe anlamını bilmesi ve anlaşılır şekliyle ibadet etmesi her Türk'ün hakkıdır. Neden devlet tarafından bu sağlanmıyor?

 

R. Demir (020.02.2020)

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2445
MİLLET İTTİFAKI
2486

Toplam Oy:4931

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir