Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

» Riskleri Fırsata Çevirmek

Riskleri Fırsata Çevirmek - Prof.Dr. Ali Osman Engin

Paylas
Riskleri Fırsata Çevirmek
24 Mart 2020, Salı 14:40:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sevgili en sevgili dostlar, hepinizi canı gönülden selamlıyorum ve aileniz ve tüm sevenlerinizle beraber huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum. Rabbim hepimizi canlı - cansız , kanlı – kansız, yanlı – yansız tüm virüslerden korusun. Hiçbir zaman gözle görülmeyecek kadar küçük olan korona virüsünden korunma şansımız her zaman vardır. Bütün mesele fedakâr ve cefakar hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarının uyarı ve telkinleri doğrultusunda yaşam alışkanlıklarımızı değiştirebilmektir. Ancak nicelik olarak insan sınıfına dahil edilen diğer virüsler gözümüzün içine girecek kadar iri olmalarına rağmen, biz onları kolay kolay fark edemeyiz. Çünkü bunların kılıktan kılığa girebilecekleri bir beden ve ruh teknolojileri vardır ve korona dan daha hızlı mutasyon geçirirler. Bir gün Ahmet, başka bir gün Fatma olurlar. Hatta daha da öteye gidip, aynı anda hem Fatma ve hem de Ahmet olabilirler. Hangi durumda hangisi olduğunu anlayana kadar iş işten geçmiş oluyor!..

Hani hep deriz ya, “dost odur ki dar günümde yar ola, geniş günde düşman bile yar olur”. Eğitim ve öğretim alanıyla ilgili olarak; en kalıcı öğrenmelerin daha fazla duyu organımızı ilave ederek, yaparak, yaşayarak ve aktif katılımcısı olarak edindiğimiz öğrenmelerdir. İşte yaman ve dar gün dostluğu da bunun gibidir. Toplumsal hafızaya işlenir. Yeri ve zamanı geldiğinde hatırlanır. Bu tür gerçek dostluklar ne parayla satılır ve nede parayla satın alınabilir. En kritik dönemlerde can suyu veren kadim dostların kolay kolay düşman olmayacağı gibi, tersi durumda olanlardan da dost seçilmesi hayati bir hata olacaktır. Elbette ki uzun veya kısa süreli de olsa çıkar ilişkileri ve menfaat paylaşımları bunun dışındadır. Sosyal medyada gördüğüm bir paylaşımda; Çin’den gelen tanı kitleri ve ilaç için para alınmadığı ve bedelinin geçmişte Mustafa Kemal ATATÜR tarafından ödenmiş olduğunun denildiği yazılıydı. Çok şaşırdım. Çünkü Mustafa Kemal ATATÜRK nezdinde Türk Milletinin bir yardımını unutmayan bir devlet ve milletin, ATATÜRK’ ün canından aziz bildiği, yıllar öncesinden bu günleri işaret ettiği ve Türk Yurtlarının bir gün bağımsızlıklarını kazanacaklarını ve ona göre stratejiler geliştirilmesi gereğini hep ortaya koymuştur. Dolayısıyla eğer öyle bir hatır olsa idi, sanırım Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza insanlık dışı muamele ve zulmü yapmazdı.

Ben tam bu durumu anlamaya çalışırken, sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA basın açıklaması yaparken böyle bir şeyin olmadığını ve parasının peşin olarak ödendiğini belirttiler. Durum böyle olunca, değerlendirmelerimde haklı olduğumu anladım. Bu noktada, kimin kimden başka bu manada dostunun olmadığı algısı gerçekten çok iyi değerlendirilmelidir. İşte bu bakış açısıyla yaşadığımız krizi fırsata çevirebiliriz. Sürece psikolojik açıdan bakıldığında; sosyal medya ve internet kanalıyla gerçek sosyal ilişkilerimizin ve hatta kendi ailemiz içerisinde bile aile ilişkilerinin çok sağlıklı olmadığı ve bu durumdan sürekli şikayetçi olduğumuz bir dönemde, aile bireyleri birbirlerinin farkına varmaya başladı. Şakası olmayan virüse bağlı olarak insanlar birbirlerini kaybettikleri zamanki durumun ne olabileceğini fark etmeye ve anlamaya başladı.

Bir diğer açıdan bakıldığında, küresel ölçekte gücü elinde tutanların ve adeta güç zehirlenmesi yaşayan toplumların ve bireylerin, aslında ne kadar zayıf ve korumasız olduklarını ortaya koymuştur. Sanıyorum artık küresel zalimler ve zorbalar mazlum ve kurban olarak seçtiklerine güç gösterileri yapamayacaklardır. Çünkü bu virüs, ister savaş, ister ticaret ve isterse barış olsun her türlü etkileşim ve iletişim yoluyla dolaşıma çıktığı ifade edilmektedir. Hiç kimse kendisinden ebedi emin değildir. Zalimler nasıl ki kurbanlarını seçtikten sonra kendileri gizli düşmanlar; kurban mağdur ve mazlumlar ise, birer açık hedef durumunda iseler, şimdi virüs karşısında zorbalar da aynı kaderi paylaşmaya başladı. Batılı bir meşhur pop şarkıcısı, besteleyip söylediği şarkısında bu virüsle ilgili olarak; “insanlığı eşitledi” şeklinde bir cümle kullandı.

Bu virüs aynı zamanda sağlık okuryazarlığı, sağlık sektöründeki açıklarımızı, sağlık eğitimindeki düzeyimizi de ortaya koymakta ve zayıf noktalarımızın farkına vararak, ileriye doğru çok daha önemli yatırım ve hamleleri İnşallah gerçekleştirebilmemizi sağlayacak. Bir başka ifadeyle musibetlerden nasihatler çıkarmalıyız. Bir musibet bin nasihatten daha etkilidir. Ancak musibetlerden gerekli dersler alınırsa, tarih olay boyutuyla tekrar etmez.

Ünlü toplum bilimci İbni Haldun’un mekanik toplum yapısı dediği bir toplum yapısının ortaya çıkmaya başladığı 21. yüzyılda, dünyanın her tarafında toplumlar ve bireyler kendilerini öz eleştiri çerçevesinde hesaba çekmeye başlamıştır. Bu hesabı doğru olarak verebilenler kurtulacak ve veremeyenlerin durumu pekte iç açıcı olmayacaktır. Bu gün korona virüsü insan hücrelerini bozup deforme ederek kendine bir yaşam alanı oluşturuyor. Bunu yaparken de kendini sürekli güncelliyor. Sanayi toplum yapısı çerçevesinde üretilen savaş, tarım, ulaşım ve diğer ürünlerin genel olarak ana unsuru demir, çelik, bakır, krom, plastik ve benzeri şeylerdir. Korkarım bu virüsün çok daha gelişmiş bir versiyonu olarak, bu madde ve elementlere musallat olup dokunur dokunmaz eriten ve hatta yiyen ultra ve mega virüsler olabilir.

Sevgili dostlar bunlar birer hayaldir değil mi? Ama bu gün karşımıza gelenlerin hepsi inanın geçmişin hayalleriydi. Bu noktada rahmetli Teyo Pehlivanı hatırlayın. Onun da benzer hayalleri vardı. Ama bu gün birçoğu gerçek oldu. Aslında mutlak gerçeğin ne olduğu da oldukça tartışmalıdır. Müspet bilimler adına durum bundan ibarettir. Gerçekten de hayalle gerçek bu kadar birbirleriyle ilişkili ve bağlantılıdır. Her gerçeğin dayandığı bir hayali ve her hayalinde ulaşacağı bir gerçeği vardır. İnsanın yapısı ve formatı bu teknolojiye sahiptir. Önemli olan da; işte bu muhteşem teknolojiyi kullanabilmek ve daha öteleri hayal edebilmektir. Ben şu anda bu illet virüsten millet ve tüm insanlık olarak kurtulmayı hayal ediyorum.

Sağlıklı günler diliyorum.

 

 

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
60
MİLLET İTTİFAKI
59

Toplam Oy:119

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir