Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
36297
MİLLET İTTİFAKI
36026

Toplam Oy:72323

» Eğitim Sistemimizdeki Yanlışlıklar-1

Eğitim Sistemimizdeki Yanlışlıklar-1 - Yılmaz KOÇ

Paylas
Eğitim Sistemimizdeki Yanlışlıklar-1
17 Eylül 2020, Perşembe 20:06:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Herkesin eğitimin son aşamasına kadar gidebilmesi ilkesiyle düzenlenmiş olan günümüz eğitim sisteminin, ülkemizi bir çıkmaza doğru sürükleyeceği muhakkaktır. Gün geçtikçe üniversite mezunu bir sürü genç hayata atılmakta ancak kendisini işsizlik girdabının içinde bulmaktadır. Eğitimini aldığı dalda çalışan birkaç meslek haricinde diğer meslek dallarında eğitimini tamamlayanlar, kendi meslekleri dışında işlerde çalışmaktadır.

Her öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için devletin harcadığı miktar ile ailelerin çocuğumuz üniversite mezunu olsun diye harcadıkları meblağ göz önünde tutulacak olursa ne ülkemizin, ne de ailelerin giderleri bütçeyi sarsacak düzeydedir.

On sekiz yaşları civarında lise öğrenimini bitiren bir genç, üniversiteye gittiği takdirde en az yirmi bir, yirmi iki yaşlarında okulunu bitirebilmekte ve hayata atılabilmektedir. Ortaya çıkan maliyet ise iyi bir eğitim ve mesleğini yapabilme zorluğu içinde heba olmaktadır.

Ülkemizde iki yüzden fazla üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin yarısı devlet, yarısı da vakıf ve özel üniversiteleridir. Bu senenin başında ülkemizde üniversite okuyan gençlerin sayısı da sekiz milyonu aşmış durumdadır. Ekonomisi bizden kat kat iyi olan Almanya’da ise üç milyona yakın üniversite öğrencisinin olduğu söylenmektedir. Bizim üniversite öğrenci sayımız, Almanya’nın üç katı kadardır.

Elbette ki eğitim düzeyinin yüksekliği ülkemizi ileriye götürecek etmenlerden birisidir. Ancak okuduğu dalda meslek sahibi yapamayacağın bir öğrenciyi fazladan üç, dört sene okutmanın bir anlamının da olmadığı gerçeği ortadadır. Bir de bu durumun ülke ekonomisine ve aile bütçesine getirdiği yükü düşünecek olursak, bu maddi külfetin heba edildiğini de görmezden gelmememiz gerekmektedir.

Sıkça rastladığımız öğretmenin kafede garsonluk yaptığı, mühendisin lokantada çalıştığı haberleri eğitim sistemimizi toptan değiştirmemiz gerektiğinin bir işareti olarak görülmelidir. Bu işi organize etmesi geren yer ise İstatistik Kurumudur. İstatistik Kurumu ülkemize yıllık hangi dalda ne kadar işgücü gerektiğini hesaplamalı, Üniversitelerin bölümlerinde okuyacak öğrenci sayısının da bu verilere göre ayarlanması gerekmektedir.

Eğitimde fazlalık değersizliği de yanında getirecektir. Gereğinden fazla iktisatçı, gereğinden fazla öğretmen, gereğinden fazla işletme mezunu verilmesi durumunda o mesleklerin de değerinin azalacağı muhakkaktır. Nasıl gereğinden fazla üniversitenin olmasıyla, üniversitelerin değerinin azalacağı, verdikleri eğitim düzeyinin düşeceği görülecekse, bunların yeterli miktarda olması verilen eğitim kalitesini de artıracaktır.

İki yüzden fazla üniversitede istihdam edilen öğretim üyelerinin yerine lise düzeyine daha önem verilerek öğretim üyesi sayısının üç, dört katı öğretmen ataması yapılabilecektir.

Eğer üniversite sayısı azaltılır ve kaliteleri de yükseltilirse, bu üniversitelerden mezun olacak öğrencilerin iş hayatına atıldıktan sonra da başarılarının arttığı görülecektir. Ara eleman sıkıntısı çeken işletmeler için de lise düzeyinde mesleki eğitim verilerek işsiz gençler bu alana sevk edilebilecektir. Lise döneminden sonra üniversiteye gidemeyen öğrencinin mesleki eğitim ile ara eleman olarak işletmelerde çalışması işsizliğin de önüne geçecektir.

İş hayatı da düzene sokularak, yetiştirilen ara elemanların işletmelerde istihdam edilmeleriyle genç yaşta iş hayatına atılacak olmaları ülke ekonomisi için de aile bütçesi için de kazanç olacaktır.

Genç yaşta iş hayatına atılan gençlerin de çalıştıkları işlerde tecrübe kazanmaları ve başarılı olmaları sağlanabilecektir.

Görülmektedir ki eğitim sistemimiz ve öğrencileri yönlendirme bakımından ülke olarak sınıfta kaldığımız bir gerçektir. Eğitim sistemimizin baştan düzenlenmesi gerekmektedir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
36297
MİLLET İTTİFAKI
36026

Toplam Oy:72323

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir