Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

» AL GÖZÜM SEYREYLE

AL GÖZÜM SEYREYLE - Çetin ÇATAN

Paylas
AL GÖZÜM SEYREYLE
14 Mart 2012, Çarşamba 07:44:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir süreden bu yana, susmayı tercih ettik.! Bize göre ,nedenleri vardı! Söz gümüşse, yerine göre, susmak, altın sayılırdı.! Aklımıza,rahmetli,Üstadımız,ses ve saz sanatçısı,Nida Tüfekçi’nin, “Yozgat Sürmelisi “diye bilinen ve söylenen ,türkü ,sözleri  geldi.Türkünün son dörtlüğünde aynen şu “değişlere” yer verilmişti.!

 

“Yozgat’ı sel almış,Sorgun’u duman,

“Ölüp de,mezara girdiğim zaman,

“Ben susayım,kemiklerim konuşsun aman”

“Aman,aman,ben yandım aman”

 

  Devlet Sanatçısı  olan, Rahmetli Nida Tüfekçiyi, saygıyla andıktan sonra,gündeme yer vermeye çalışalım dedik!Bizler, bir süre,susmayı tercih ederken;yazmayı,çizmeyi  aksatmayan meslektaşlarımız  “Sitemizi” bilgi  ve haber akışlarıyla,  değerlendirmeye,aralıksız bir şekilde devam etmişlerdi.


PEKİ, İZLENME AÇISINDAN NERELERDEYİZ…!

 

 Merak ettik,SİTEMİZ izlenme oranı itibariyle nerelerde yer almaktaydı?

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre,Dünyanın en çok izlenen(veya ziyaret edilen) siteleri aynen şu şekilde sıralanmaktaydı.

/Söz konusu sıralama, Ocak/2012 ayına ilişkin olup,verilen rakamlar  bin kişi ilave edilmek suretiyle  aylık dönemler olarak sunulmaktaydı…

 

Mail Online…………21.841(Yirmibirmilyon sekizyüzkırbir ziyaretçi)

Guardian .co.uk…….16.384

Milliyet Com.tr……..11.784.

Hürriyet.com.tr…….11.092

Bild de……………   10.991 ve ilk (on’a) girenler sıralanmakta.Bize gelince,herhalde,biraz zaman geçmesi gerekecek diye düşünmekteyiz.

Liderlik yarışında,patron ülke İngiltere,Söz oralardan açılınca,bir iki,cümlede oralardan vermiş olalım.

Guardian Gazetesi,Bilindiği üzere,dünyanın en etkili,yayın organlarından biridir.Bundan kısa bir süre önce,adeta,sekiz sütuna sür manşet geçtiği haberde,aynen şu başlığı kullanmaktaydı!

 

İstanbul’un tarihi, yerle bir ediliyor……!

Bu haberle ilgili olarak,Alıntılar yapmaksızın,Al gözüm seyreyle demekteyiz. Haksızmıyız?

 

DÖRT,DÖRTLÜK HABERLER….!

 

Haber Kritikte imzanızı kullanmak zor iştir. Çünkü,geçilecek olan” metin”,Haber niteliği taşıdığı gibi,

“Kritik’te”olması icap etmektedir! Değilse,sür manşette kalmanız,onbeş dakikadan fazla zaman alamaz.!?

 

 

O halde,bizde ilginç olan haberleri  sunmaya çalışalım….

 

 Okurlarımızdan. Sn.K.Ercan, diyor ki:

 

“İyimserlerle , karamsarlar arasında tercih yapmamız gerekmez.Onlara her an ihtiyacımız söz konusudur. Örneğinin,İyimserler,uçağı icat ettiler,karamsarlarsa,derhal paraşüt kullanılması gerektiğini belirttiler.”

 

Bir iki örnek daha verelim ve  sonra, sözümüzü,dört,dörtlüğe getirmiş oluruz!.Şöyle ki:

 

Aldığımız,nefesi bile,geri veriyorsak,Demek ki;hiçbir şey bize ait değildir….!.

 

Kadınlar duyduklarına aşık olurlarmış,erkeklerde gördüklerine,O yüzden kadınlar makyaj yaparlar,erkeklerde yalan söylemeyi tercih ederlermiş!?

 


SÖZ KADINLARDAN AÇILINCA…..!

 

Geçtiğimiz günlerde, TBMM’de,Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddettin Önlenmesine Dair Kanunun

Görüşülerek,kabulü ve gerekli,usul ve esas işlemlerinin tamamlanmasından sonra,yürürlüğe girdi..Geç bile kalınmıştı.Hayırlı olması temennisinde bulunmaktayız.
Şimdi bu konuda “arşive aldığımız” bir kısım taze notları gözler önüne serelim. Daha sonra, haklı olarak bir kez daha soralım .”Al gözüm seyreyle” deme hakkımız var mı ? Yoksa,yanılıyormuyuz?

 

(Kaynak notlar aşağıda yer almaktadır)

 

1Ülkemizde,10 kadından biri okur yazar değil,

2Kadınlarımızın,yüzde,3,6 diplomasız,

3Kadınlarımızın,33,6 ilkokul mezunu,

4Türkiyemizde,kadınlarımızın sadece,yüzde 16’sı çalışıyor.!?

5/Kadınlarımızın,yüzde,37,5 hiçbir lokantada yemek yeme olanağı bulamamış!

6/Yüzde 53’ü hiç doğum günü kutlamamış

7/Yüzde,52.7 si,evlilik yıldönümünü kutlama hakkında bilgi sahibi değilmiş.

8/Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde,yüzde,46 orandaki kadınlarımız,hiç tatile gitmemiş!


DUR ARKADAŞ……..!

Bu bilimsel çalışmalardan çok çarpıcı nitelikte örnekler sunmakta mümkün. Okurlarımızın,rakam ve dökümlerden hoşlanmadıklarını bildiğimiz için,konuyu buralarda noktalamaya çalışıyoruz.

 

GELDİK;DÖRT ÇARPI  DÖRDE…..!

Veya dört,dörtlük konuya,Günlerden bu yana ülkenin gündemi sayılar üzerine 4 artı 4 mü olsun? Yoksa, dört artı dört, yetmez, bir dört daha mı olsun?Şahsi görüşümüzü özetleyelim.Eğiti,öğretim,ülkemiz için,çok,ama çok önemli bir konu! Hayati boyutta.Yeri gelmişken belirtmiş olalım. Akademisyen olarak,çok genç yaşlarda,

Yüksek öğrenimde,öğretim üyesi olarak da,görev üstlenmiştik.Bu konuda,bilgi sahibi olarak,şahsi görüşümüzü özetlemiş olalım. Tarafsız,iyi niyetli ve ülke gerçekleriyle örtüşmüş olsun.Şöyleki;

Yukarıda,sunmuş olduğumuz tablodan çıkan “acı sonuçlar ”dikkate alındığı zaman,iş, aile birliğine,

Sosyo/ekonomik kalkınmaya,  üretime dönük, yatırım alanlarının,biran önce yaratılması gerektiği, gerçeğine dayanmıyor mu.?Konu;çok çeşitli boyutlarda,ele alınmalı ,uzmanlarının yanı sıra,kamu oyunun “değerlendirilmesine” sunulmalı,tartışılmalı,ve her bakımdan yararlı olabilecek “ortak akıl”noktalarının

bulunması sağlanmalıdır.Çünkü,şu anda,20 milyonu bulan evladımız,öğrenci sıfatıyla,ilköğretimden

başlayarak,üniversiteye kadar uzanan “eğitim/öğretim zinciri içinde”yer almaktadır.Anne ve babalarıyla birlikte,bu rakam 40’ila, 50 milyonluk bir nüfusa eşit düzeydeki alan,ı bugün için, ilgilendirmektedir.

Yarınlarda,çok daha geniş bir kitlenin,varoluşundan bahsetmek bilmem, doğru bir yaklaşım olabilir mi?

 

SONUÇ;

           

 Daha sonra,açtık yürürlükteki Anayasamızı,”Cumhuriyetimizin Nitelikleri” Başlığı altındaki 2.Maddesini,bir kez daha dikkatlice okuduk.Siyasi mülahazalar taşımaksızın,son derece etkili ve güzel düzenlenmiş bir anayasa maddesi olarak,belleğimize bir kez daha aktardık!.Çokça tartışılan” laiklik ilkesiyle” ilgili olarak,aklımıza, bir dörtlük takıldı İçimizden 0” dörtlüğü de” mırıldandık Sizleri de, haberdar etmek , doğru olur diye düşündük.! Yazımızı 0 dörtlükle noktaladık.Günümüzde,her şey “dört dörtlük” devam edip gitmekteydi.Bizde, tekrarladık!Al gözüm seyreyle dedik.Bilmem yanıldıkmı? Ne dersiniz.? İşte cevabı.

 

Kalender meşrebim,dinsiz anlama,

Dini,ben öğrettim kendi babama,

Her ipte oynadım,cambazım ama,

Sır’at köprüsünden geçemem hocam!

 

(R.T.Bölükbaşı)

 

Sevgiyle kalın.

Notlar:

 

Kaynak:Bu ülkenin kadınları,Adil GÜR’!ün” Kadın Anketi” Milliyet 9 Mart 2012 Sayfa 17.

Teşekkür: Facebook başta olmak üzere,çeşitli iletişim kanalları ile,adresimize ulaşan,tüm arkadaş ve okurlarımızın,ilgi ve desteklerine,candan teşekkür etmekteyim.Bu dönemde ve şahsen, cevaplama fırsatım,maalesef, söz konusu olamadığı için gerçekten üzgünüm ve ayrıca, özür dilemekteyim.

Ç.ÇATAN

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir