Haber Kritik
» Sözde Ermeni İddiaları Ve Osmanlı Mebusan Meclisi

Sözde Ermeni İddiaları Ve Osmanlı Mebusan Meclisi - Yılmaz KOÇ

Paylas
Sözde Ermeni İddiaları Ve Osmanlı Mebusan Meclisi
26 Nisan 2021, Pazartesi 20:28:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Osmanlı Mebusan Meclisinde Görev Yapan Ermeni Mebuslar Ve Faaliyetleri’ adlı yüksek Lisans tezimde, 1877 yılından 1918 yılına kadar Osmanlı Meclisinde görev yapan Ermeni Mebusların, Meclisteki konuşmalarına da yer verilmiştir. 1920 yılının Ocak ayında açılan ve Mart ayında bir daha açılmamak üzere kapanan İkinci Meşrutiyet dönemindeki dördüncü devrede ise hiç Ermeni mebusun Osmanlı Mebusan Meclisinde görev almadığı görülmektedir. Bu tarihler arasında Osmanlı Meclisinde bulunan Ermeni mebusların sözde soykırımdan bahsettikleri hiç görülmemiştir.

İkinci Meşrutiyet döneminin üçüncü devresinde, yani 1914 yılından 1918 yılına kadar olan dönemde de Ermeni mebusların toplu bir kıyımla karşılaştıklarını belirten bir konuşmaları olmamıştır.

Osmanlı Mebusan Meclisinde görev yapan Ermeni Mebusların meclis içi faaliyetleri incelenirken, o dönemde on mebusun görev yaptığı görülmektedir. Bu on mebusun beşi ise hiç konuşma yapmamıştır.

Aydın mebusu Emanuelidi, Çatalca mebusu Tokinidis ve İzmir mebusu Vangel, 4 Ekim 1918 tarihinde, Hükümeti sabıkanın icraatı hakkında sual takriri vermişlerdir. Bu takririn birinci maddesinde bir milyon nüfus, kadınlar ve çocuklar da dâhil katil ve itlaf edilmiştir denilmiştir. Dâhiliye Nazırı Fethi Bey’in sadece gayrimüslimlerin değil, Türklerin de gayrimüslimlerden daha çok katil ve itlaf edildiğini söylemesi üzerine, Emanuelidi Efendi, buna itiraz etmemiş, Türk unsurunun mağduriyetinden de aynı surette üzüntü duyduğunu söyleyerek Fethi Beyi doğrulamıştır.

Trabzon mebusu Mehmet Emin Bey’in, bir milyon rakamının abartılı olduğunu söylemesi üzerine Sinop mebusu Hasan Fehmi Efendi yaraları deşmeyelim demiş, Ermeni mebus Artin Boşgezenyan Efendi de yaraları tazelemeyelim demekle birlikte, Mehmet Emin Beyin abartılı sözüne itiraz etmemiştir.

Osmanlı Mebusan Meclisinde hiçbir Ermeni mebus sözde soykırımdan söz etmediği gibi, Rum mebustan başka kimse rakam vermemiştir. Bu rakamın de abartılı olduğu söylendiğinde hiçbir Ermeni mebus itiraz etmemiştir. Ayrıca Rum mebuslar olsun, Ermeni mebuslar olsun, Türklerin katledildikleri söylendiğinde itirazda bulunmamışlardır.

Osmanlı Meclisinde 1915 yılındaki tehcirden yaklaşık üç sene sonra yapılan konuşmalarda bir milyon Ermeni’nin katle uğradığı dillendirilmiş, ancak bu konuşmalarda Mehmet Emin Bey, İngiliz Konsolosunun bir milyon iki yüz bin Ermeni’den bahsettiğini, bunun Ermenilerin Osmanlı topraklarındaki bütün Ermenilerin nüfusu olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Mehmet Emin Bey, bir milyon Ermeni’nin katledilmesinin mümkün olmadığını belirtmiştir. Katledilenlerin de kesinlikle Ermeni oldukları için değil, devlete başkaldırdıkları için katledildiklerini ifade etmiştir. Emanuelidi Efendinin takririni verirken Türklere karşı yapılan muameleleri de yazması gerektiğini söylemiştir. Bu konuşmaya karşılık Ermeni mebus Artin Boşgezenyan Efendi sadece Allah zalimleri kahretsin diye cevap verebilmiştir.

Osmanlı Meclisindeki bu konuşmalardan da anlaşılacağı gibi zulümler tek taraflı yapılmamıştır. Türklere de Ermeniler ve Rumlar tarafından katliamlar gerçekleştirilmiştir. Devlete ve Türklere karşı ayaklanan ve katliamlar yapan Ermeni ve Rumlara karşılık verildiği görülmektedir. Ancak bu karşılıklı kıyımlara soykırım demek aymazlıktır.

1909 yılında gerçekleşen Adana olaylarına ise Osmanlı Meclisi tahkikat için Agop Babikyan ve Milli Mücadele Döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan Yusuf Kemal Beyi gönderilmiştir. Adana’da, Ermeni mahallesinden açılan ateş sonucunda olayı incelemeye gelen İngiliz konsolos yardımcısı Dought Wylie’nin kolundan vurulduğu da Meclis zabıtlarına girmiştir. Tahkikatı bitmesinden sonra Yusuf Kemal Bey, İstanbul’da İngiliz konsolos yardımcısının raporunu şahitlerin bulunduğu ortamda Babikyan’a verdiğini fakat Babikyan’ın raporu kendisine geri verirken bir sayfa eksik verdiğini söylemiştir. Raporun eksik olduğunu belirten Yusuf Kemal Beye daha sonra bir görüşmelerinde Babikyan gizlice çocuklarıma acı demiştir.

Yusuf Kemal Bey raporunu hazırlayarak Meclise vermesine rağmen şüpheli bir biçimde evinde ölü bulunan Babikyan’ın imzası olmadığı için rapor Mecliste görüşülmemiştir. Hatta Talat Paşa, Adana olaylarını bizzat Ermenilerin tahrik ettiğini Babikyan’ın kendisine söylediğini ifade etmiştir.

Görülüyor ki sözde soykırım olarak nitelendirilen olayların tek taraflı olmadığı, karşılıklı katliamların ve zulümlerin yaşandığı ortadadır.

Ermeniler, Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı Devletinin karşısında yer alan Rus ordusu ile birlikte hareket etmiştir. Rus ordusuyla savaşan Osmanlı ordusuna birçok yerde arkadan saldırılar düzenlemiş ve Rus ordusuna avantaj sağlamıştır. Savaş zamanı normal halk ile isyancıları ayırmakta zorlanan Osmanlı Devleti tehcir kararı almayı uygun görmüştür. Bu muvakkat yani geçici kanunun içeriğinde savaş bölgesinde yer alan Ermeniler ifadesi kullanılmıştır. Bu olaylar bize tehcir kanununun savaş zamanında güvenlik sebebiyle alındığını göstermektedir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir