Haber Kritik
» Anadolu’da Türk Hâkimiyeti, Anayasalar Ve Başlangıç Metinleri

Anadolu’da Türk Hâkimiyeti, Anayasalar Ve Başlangıç Metinleri - Yılmaz KOÇ

Paylas
Anadolu’da Türk Hâkimiyeti, Anayasalar Ve Başlangıç Metinleri
07 Mayıs 2021, Cuma 15:55:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkler Anadolu’ya yerleştikten sonra yüzyıllarca devlet yönetti. Bu coğrafyada devlet kuran Türkler öyle güçlendiler ki dünya tarihine de yön verdiler. 1071’de Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’ya giren Türklerin ilk devleti ise Danişmentler oldu. Bu devlet Amasya, Sivas, Niksar bölgesinde hüküm sürdürmüştü. Daha sonradan Mengücekler, Anadolu’da devlet kurdular. Ancak bir süre sonra Erzincan ve Divriği kolu olarak ikiye ayrıldı. Bu devletlerden sonra Saltuklular Artuklular, Çaka Beyliği kuruldu.

Selçuklu devleti kurulduktan sonra sınırlarını hızla genişletmekle birlikte yukarıda bahsettiğimiz bazı devletler varlıklarını sürdürdü. Selçuklu İmparatorluğu dağıldıktan sonra küçük beyliklere bölünen Türkler, Osmanlı devleti tarafından yine tek devlet haline getirildi ve dünyaya hükmeden bir imparatorluğa dönüştü.

Anadolu’yu yurt edinen Türkler kurdukları devletlerde beyler, Sultanlar ve Padişahlar tarafından yönetildi. Elbette ki bu Beyler, Sultanlar, Padişahlar Danışma Meclisleri de oluşturdu. Ancak sözü edilen devlet adamları, son sözü söyleme yetkisini hep kendilerinde bulundurdu.

Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında ilan edilen Tanzimat Fermanı ile birlikte Padişahların yetkilerinde kısıtlamalara gidilmeye başlandı. Birinci Meşrutiyetle birlikte 1876 yılında Kanun-i Esesinin kabul edilmesiyle birlikte Türkler, Parlamentolu hayatla tanıştı.

Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğunun dağılmaya yüz tutması ve İstanbul’daki meclisin işgal kuvvetlerince basılıp bazı milletvekillerinin tutuklanmasının sonucunda kapatılması, Ankara’da bir meclisin açılması sürecini ortaya çıkardı. Bu meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi adını aldı.

Kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra 1876 yılında yapılan sözü edilen meclis Kanuni Esasiyi değiştirme yoluna gitti. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1921 Anayasası adı da verilen ancak tam bir Anayasa metni olmayan, sadece 1876 Kanuni Esasisinin bazı maddelerini değiştiren 1921 Teşkilatı Esasiye kanununu kabul etti. 1921 Teşkilatı Esasiye Kanunuyla değiştirilen maddeleri dışında 1876 Kanuni Esasisi de yürürlüğünü korudu.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte 1924 Anayasası Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. 1924 Teşkilatı Esasiye kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte, 1876 Kanuni Esasisi ve 1921 Teşkilatı Esasiye Kanunu yürürlükten kaldırıldı.

1960 darbesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi içinde oluşturulan Kurucu Meclis ile 1961 Anayasasını yaptı ve bu Anayasa Milli Birlik komitesi ve Temsilciler Meclisinde de kabul edilerek yürürlüğe girdi.

1980 darbesinden sonra da yeni bir Anayasa yapma sürecine girildi. 1981 yılında Danışma Meclisi tarafından yapılan yapıldı. Kabul edildikten sonra Milli Güvenlik Konseyinde de kabul edilerek yürürlüğe girdi.

1981 Anayasası Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yapılan son Anayasa oldu. Çeşitli zamanlarda birçok kere değiştirilmesine rağmen 1980 darbesinin izleri silinemediği için o yıllardan beri yeni sivil bir Anayasa yapılması hep günden oluşturdu.

Elbette ki bu Anayasalar yapılırken bazılarında başlangıç metinleri bulunuyordu. Dünyada İkinci Dünya Savaşından sonra yapılan Anayasalarda başlangıç metninin bulunması bir teamül halini alırken, bizde de 1961 ve 1982 Anayasalarında başlangıç metni oluşturuldu. Ancak 1876 Kanuni Esasisinde, 1921 ve 1924 Teşkilatı Esasiye kanunlarında başlangıç metni bulunmuyordu. 1921 Teşkilatı Esasiye Kanunu görüşülürken ilk önce Türkiye büyük Millet Meclisi Beyannamesi kabul edildi. Bu metin, İkinci Dünya Savaşından sonra yapılan Anayasalarda teamül halini alan başlangıç metinlerini anımsatıyordu.

Başlangıç metni Anayasanın ruhunu yansıtmak açısından önemli bir olgu olarak görülmekle birlikte, 1961 ve 1982 Anayasalarının başlangıç metinleri devletin bölünmezliğine vurgu yapıyordu. Eğer yeni bir Anayasa yapılacaksa, devletin bölünmez bütünlüğüne vurgu açısından yeni Anayasada da başlangıç metnine yer verilmeli. Bununla birlikte Kurucu Meclis veya Danışma Meclisi adı altında uzmanlardan oluşan bir meclis kurulmalı.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir