Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

» ALTIN TAHT VE İLK OSMANLI MECLİSİNİN AÇILIŞI

ALTIN TAHT VE İLK OSMANLI MECLİSİNİN AÇILIŞI - Yılmaz KOÇ

Paylas
ALTIN TAHT VE İLK OSMANLI MECLİSİNİN AÇILIŞI
05 Ağustos 2012, Pazar 19:56:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı İmparatorluğu’nda en önemli günlerden birisi, Birinci Meşrutiyetin ilanıydı.

            Sultan İkinci Abdülhamit Han, Meşrutiyeti ilan edeceğini ilan ederek tahta çıktı. Hemen akabinde de Meşrutiyeti ilan ederek, Osmanlı Meclisinin açılması sürecini başlattı.

            Mithat Paşa tarafından hazırlanan Kanun-i Esasi (Anayasa) dâhilinde seçimler yapıldı ve 14 Mart 1877 tarihinde ilk Osmanlı Meclisi, Dolmabahçe Sarayı’nın, muayede salonunda yapılan törenle açıldı.

            Sadece bayram törenlerinde Topkapı Saray’ından çıkarılan altın taht, bu tören için özel olarak Dolmabahçe Sarayı’na getirildi.

            Yavuz Sultan Selim, altın tahtı 1512 yılında yapılan İran Seferinde, Şah İsmail’i yenerek elde etmiş ve İstanbul’a, Topkapı Sarayına getirmişti.

İmparatorluğun son yıllarında padişahların Dolmabahçe veya Yıldız Sarayı’nı kullanmaları sebebiyle, altın taht, bayramlarda bu saraylarda bulunan muayede salonlarına getirilir, törenler sırasında padişahlar bu altın tahta otururdu.

Tören bittikten sonra da altın taht tekrar Topkapı Sarayı’ndaki yerine geri götürülürdü.

Tören başladığında altın tahtın sağ tarafında Sadrazam Ethem Paşa ve Meclis-i Vükela üyeleri, sol tarafında ise Şeyhülislam Hasan Hayrullah Efendi ve yüksek devlet yöneticileri bulunuyordu.

Ayrıca tahtın arka kısmındaki sırada, Meşrutiyetin yani özgürlüğün nişanesi olarak İstanbul’un ruhani reisleri vardı.

Rum Patriki Yoakim, Ermeni Patriki Nerses Varjabetyan, Katolik Patriki Küpelyan Ohannes, Bulgar Eksarhı Entim, Protestan Vekili Matosyan, Hahambaşı Kaymakamı Musa Levi, iki Rum Metropoliti, Katolik Episkoposu, Eksarha Episkoposu Parteni, Haham Avram Eşkanazi törende hazır bulunmaktaydı.

Bunun yanında Meclis-i Mebusan’a ve Meclis’i Ayan’a seçilen birçok Gayrimüslim mebus da tören salonundaydı.

Divan Mahallinde herkes yerine gelip durduktan sonra, altın tahtın üzerindeki örtü kaldırıldı.

Umumi Teşrifat Nazırı Kamil Bey, Sultan İkinci Abdülhamit Han’ın bulunduğu oda kapısını açarak, kendisine tahtın yanına kadar eşlik etti.

Bu sırada Padişah, hademeler tarafından alkışlandı.

Padişahın yanında, ileride kendisinin yerine tahta geçecek olan kardeşi Veliaht Mehmet Reşat Efendi ve Şehzade Kemalettin Efendi müşir üniformalarıyla hazır bulunuyordu.

Abdülhamit Han da üniforması üzerine siyah bir pelerin almıştı. Sağ elinde okunacak nutku tutuyordu. Sol eliyle ise kılıcına dayanıyordu.

Abdülhamit Han, nutkunu Sadrazama, Sadrazam da okuması için Mabeyn Başkâtibi Sait Paşa’ya verdi. Padişah da nutuk okunduğu sürece ayakta durdu.

Nutkun okunması yarım saat sürdü. Nutkun okunması bitince,Padişah kısa bir selam vererek altın tahta oturdu.

Açılış töreni bitip Meclis dağılırken, İstanbul’un çeşitli yerlerinden ve karakol gemilerinden, Meclisin açılışı şerefine toplar atıldı.

Osmanlı İmparatorluğunda, Birinci Meşrutiyetin ilan ediliş sürecinin bir sonucu olarak, Parlamentolu hayata geçilmişti.

Böylece Türk Parlamento Tarihi de başlamış oluyordu.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir