Haber Kritik
» MEB Ve Üniversiteler Siyasi Tahakküm Altına Alınıyor

MEB Ve Üniversiteler Siyasi Tahakküm Altına Alınıyor

TBMM’de kabul edilen yeni MEB Yasası ile Milli Eğitim bütün kadrolarıyla AKP’nin siyasi tahakkümü altına alındı
Paylas
MEB Ve Üniversiteler Siyasi Tahakküm Altına Alınıyor
Magazin - 03 Mart 2014, Pazartesi 13:01:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bundan böyle AKP İL ve İLÇE BAŞKANLARININ ONAY VERMEDİĞİ HİÇ BİR KİMSE okul müdürü ve müdür yardımcısı olamayacak. Yine AKP’NİN ONAY VERMEDİĞİ HİÇ BİR KİMSE DE ÖĞRETMEN OLARAK ATANAMAYACAKTIR.

          Ülkemizde resmen Devletin Bütün Kurumlarını bir partinin hizmetine sunulmak üzere SİVİL DARBE yapılmış bulunulmaktadır. 28 Şubat Sürecinde yaşanan kargaşa ve hak gasplarından daha büyük ve daha şiddetli bir kıyım başlamış ve bütün şiddetiyle devam etmektedir. Milli Eğitimde yıllardır alın teri dökerek ve her türlü zorluğu aşarak belli bir yere yükselen bütün yöneticiler görevden alınmaktadır. Resmen öğretmenlerin kazanılmış hakları gasp edilmektedir. Cumhuriyet tarihimizde bugüne değin böyle bir kıyım, hak gaspı ve zulüm yaşanmamıştır. Milli Eğitim resmen felç edilmiştir. Böylesi insanlık dışı bir uygulama Dünyanın hiçbir yerinde de görülmemiştir.

          AKP, ülkede siyasal bir dikta rejimi oluşturmak için her yöntemi deniyor.  İnsan hakları, Anayasamız ve Evrensel Hukuk ayaklar altına alınıyor. 28 Şubat Sürecinde görülmeyen fişlemeler, sürgünler, kıyımlar, hak gaspları bütün şiddetiyle devam ediyor. Dershaneler kapatılarak Özel Teşebbüs Hürriyeti ayaklar altına alınıyor.  Sınav kazanarak, bilgi birikimi, liyakat ve yönetim becerisini ispatlayarak okul müdürü ve okul müdür yardımcısı olan bütün idareciler görevden alınıyor. MEB merkez teşkilatı yerle bir ediliyor. Eğitimimizin şekillenmesinde büyük katkısı olan Talim Terbiye Kurulu’nun yetkileri elinden alınarak sıradan bir kurum haline getiriliyor.

          Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Üniversiteler adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora yapmak üzere gönderilecek Araştırma Görevlileri sözlü sınavıyla belirlenmesi esas alınıyor. Yine “SÖZLÜ SINAV İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR KAYIT SİSTEMİ KULLANILMAZ. SÖZLÜ SINAV SORU VE CEVAPLARININ ÖNCEDEN HAZIRLANMASI ZORUNLU DEĞİLDİR” düzenlemesi Anayasamızın 125. Maddesinde belirtilen “İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır” hükmüne aykırıdır. AKP,  Anayasamıza ve İnsan Haklarına aykırı bu düzenlemeyle Araştırma Görevlisi kim olacak veya olamayacakları dahi belirlemeye kalkıyor.

          Bununla yetinmeyen AKP, YÖK’ün son olarak düzenlediği Yüksek Öğrenim Disiplin Yönetmeliğini değiştirerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer almayan “yönetim görevinden ayırma, görevinden çekilmiş sayma, üniversite öğretim mesleğinden çıkarma”  gibi cezaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa ilave ederek öğretim üyeleri üzerindeki baskıyı artırmayı ve disiplin cezalarına karşı idari yargıya başvurmanın önünü kesmeye çalışıyor.  AKP Hükümeti bu değişiklikle, kendisine yönelik en küçük muhalefeti dahi üniversiteden kovmayı öngörüyor.  Bu ülkede üniversite hocaları konuşmayacak da kim konuşacak? Üniversitesi susturulan ve üniversite hocalarının konuşturulmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilebilir mi?

          29 maddeden oluşan ve TBMM tarafından kabul edilen yeni MEB Kanununda 3. madde ve 6. Madde ile 1739 sayılı Kanuna eklenen “Geçici 4. Madde” hariç, geriye kalanın tamamı eğitim çalışanlarının ve halkımızın aleyhinedir. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul Teşkilatı olarak defalarca gündeme taşıdığımız ve sonunda bu Kanunun 3. maddesi ile düzeltilen ve ortadan kaldırılan haksızlık şudur: Yurt dışına yüksek lisans ve doktora yapmak üzere Üniversiteler tarafından gönderilen Araştırma Görevlilerinin bütün özlük hakları devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üniversiteler adına yurt dışına gönderilen Araştırma Görevlileri istifa ettirilerek yurt dışına gönderilmekte ve sıradan öğrenci muamelesine tabi tutulduklarından özlük haklarında büyük kayıplar oluşmaktaydı. İşte bu madde ile “Bu kişilerin yurtdışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılarak, bu sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir ve 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) fıkrasında öngörülen çalışma sürelerinin hesabında da dikkate alınır” hükmü getirilerek söz konusu çifte standart uygulama ve haksızlığın ortadan kaldırılması öngörüldü.

          Söz konusu Kanun, MEB’in tamamıyla siyasallaşmasını, kazanılmış hakları ortadan kaldırılmasını, kargaşayı ve zulmü esas aldığından Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmaması gerekmektedir. Uyarı bizden, vebal de Cumhurbaşkanına aittir.

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir