Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

» M.Hanefi Bostan:Kamplaşmadan Yana Değiliz

M.Hanefi Bostan:Kamplaşmadan Yana Değiliz

4+4+4 sistemi bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak. Ülkemiz maalesef her konuda olduğu gibi eğitim sistemi konusunda da bir kamplaşma içine itilmiş görünmektedir
Paylas
M.Hanefi Bostan:Kamplaşmadan Yana Değiliz
Yaşam - 28 Mart 2012, Çarşamba 07:23:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Eğitim-Sen, en başından buyana İktidarı uyarmış, eğitim öğretime siyasi bir gözle bakılmaması gerektiğini ifade etmiştir. Gerek TBMM Alt Komisyonunda gerekse televizyon programlarında ve basın açıklamalarında bu konudaki çekincelerimiz hem taraflara hem de kamuoyuna anlatılmıştır.

Geldiğimiz noktada bu tartışma tam bir kör dövüşüne dönüşmüş durumdadır. Bir orta nokta bulma gayretine girmekten kaçınanlar eğitim üzerinden bir güç gösterisine girişmiştir. İktidarın sayısal üstünlüğüne güvenerek, hiçbir bilimsel eleştiriyi kabul etmemesi, anlaşma yollarını tıkamış durumdadır.

Türk Eğitim-Sen olarak kesintili eğitimden yana olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. 4+4+4 sisteminin tüm öğretmen dengesini bozacağını, 90 yıllık bilgi birikimimizin çöpe atılacağını, müfredatların alt üst olacağını, okullarımızın fiziki yapısının alabora olacağını muhataplarımıza anlattık. Okul öncesi eğitiminin zorunlu eğitimden çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu, açık öğretim hakkının alternatif okul olarak düzenlenmesinin, öğrencilerimizi yüz yüze eğitimden uzaklaştırmak anlamına geleceğini vurguladık. Okula başlama yaşının 60 aya düşürülmesinin akılcı olmadığı gibi,  pedagojik olmadığını da savunduk.

Bütün bu uyarılarımıza rağmen Hükümet kuru bir inatla 4+4+4 sisteminden vazgeçilemeyeceğini açıkladı. Bakan Ömer Dinçer kendisinin de anlamakta zorluk çektiği, bu anlaşılmaz sistemi savunmak için, o televizyon senin bu televizyon benim, koşar adım, sistemi savunmaya çalıştı. Her açıklaması ile, kafalarda yeni soru işaretleri oluşturduğunu bile anlamadan, bir garip savunma anlayışı ortaya koydu.

Diğer yandan, bir kısım sendikalar "gerici eğitime hayır" sloganları ile yine bildik tepkilerle, imam hatiplere, din eğitimine karşı açıklamalar yaparak, olayın esas mecrasından çıkmasına katkı sağladılar. Bir sendika da, her zaman olduğu gibi, Hükümetten gelen her teklifi, aklama mekanizması olduğunu bir kere daha ortaya koyarken, öğretmenlerin, eğitim öğretimin ne duruma düşeceğini hiç göz önüne almadı. Sendikal sorumluluğunu yine unutarak, Hükümetin ön bahçesi olduklarını ispat etmek istercesine, 4+4+4 ipine sıkı sıkıya sarıldılar.

Türk Eğitim-Sen, 4+4+4 sistemine karşıdır. Bunun yerine, eğitimin kesintili olmasını ve 1+5+3+4 sisteminin uygulanmasını savunmaktadır. Türk Eğitim-Sen, doğru din algısının yerleşmesinin büyük bir ihtiyaç olduğundan hareketle, zorunlu olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinin yanında, değişik sınıflarda seçmeli Din Eğitimi ve seçmeli Kuran Derslerinin konulmasından yanadır. İmam Hatip Okullarının orta bölümlerinin açılmasından yanadır. Bütün bunların yapılmaması halinde, genç nesillerin bir takım mihrakların, yanlış anlayışların etkisiyle hareket edeceğine inanmaktadır. Bütün bu sebeplerle, Türk Eğitim-Sen, sağlıklı bir din eğitiminin, sağlıklı ve gerçek İslam anlayışının devlet kontrolünde çocuklarımıza verilmesinden yanadır. Bu anlayışı irtica olarak sunanlar, ülkemizde gerçek anlamda irticanın oluşmasının baş aktörleridir. İrtica ve Yüce dinimiz İslamı aynı cümlede kullanmanın dahi abesle iştigal olduğuna inanıyoruz.

Bütün bu sebeplerle, Türk Eğitim-Sen, yaşanılan kör dövüşün tarafı olmak, eğitim öğretim gibi bilimsel bir alanda ülkemizin kamplaşmasından yana değildir. Ya siyah ya da beyaz olacaksınız dayatmasına asla gelemeyiz. Bizlere eylem birliği teklif edenlerin, öncelikle hangi sayiklerle hareket ettiklerini açıklamaları gerekmektedir. Din=irtica noktasında bir değerlendirme içinde olanlar, 4+4+4=bilimsel eğitim diye kamuoyunu aldatanlar, bunların hiç biri doğru ve sağlıklı bir yaklaşım içinde değildir.

Türk Eğitim-Sen, bugüne kadar her şart altında doğruları savunmuş, değerlendirmelerini ideolojik körlük ve İktidar yalakalığı ile yapmamış tek sendikadır. 4+4+4 konusunda da bu duruşunu asla bozmadan, gerekli girişimlerine devam edecektir.

Bu vesile ile başta Sayın Başbakan olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve tüm AKP milletvekillerine bir kere daha hatırlatıyoruz; Bu kuru inattan vazgeçin,  eğitimi öğretim ve öğrencilerimizin geleceğini bir bilinmezliğin içine sürüklemek üzere olduğunuzu görün, TBMM’de bulunan teklifinizi geri çekin ve 1+5+3+4 sistemini yeniden değerlendirin, taraflarla tekrar bir araya gelin.

Türk Eğitim Sen, öğretmenler, öğrenciler ve bilimsel eğitimden yanadır ve bu tavrını her platformda savunacaktır. 

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir