Haber Kritik
» MHP'li Kalyoncu İzmir Körfezi’ndeki Kirliliği Meclis Gündemine Taşıdı!

MHP'li Kalyoncu İzmir Körfezi’ndeki Kirliliği Meclis Gündemine Taşıdı!

İzmir Körfezi Yüzden Fazla Kanal ve 12 Akarsudan Gelen Atıklarla Kirletilmiştir!
Paylas
MHP'li Kalyoncu İzmir Körfezi’ndeki Kirliliği Meclis Gündemine Taşıdı!
Eğitim - 20 Kasım 2021, Cumartesi 12:48:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan KALYONCU İzmir Körfezi'nde yaşanan kirlenmenin boyutları ve kaynaklarının araştırılması, kirliliğin önlenmesi ve giderilmesi için alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

İzmir Körfezi Yüzden Fazla Kanal ve 12 Akarsudan Gelen Atıklarla Kirletilmiştir!

İzmir Körfezi ekonomik gelişme, şehirleşme ve nüfus artışı ile sanayileşme etkisiyle çevre kirliliği olgusunu yaşamaya başlamıştır. Şehrin gelişmede sergilediği başarının şehirleşmeye yansımaması, örneğin kanalizasyonun olmaması, oluşan atık suların İzmir Körfezi’ne verilmesi, Gediz Nehrinin Körfez’e ulaşırken kirleticileri de taşıması ve iç kesimden atık su boşaltımlarını taşıyan küçük derelerin etkisi ve arıtma tesislerinin yeterli düzeyde olmaması ve yağmur suyu ile kanalizasyon sistemlerinin ayrılmaması Körfez’in başlıca kirlenme nedenleridir. 1960’lı yıllardan bu yana süregelen ve hızla artmaya devam eden kirlenme, başta Körfez olmak üzere İzmir’i olumsuz etkilemektedir. İzmir Körfezi, yıllarca Körfez’e açılan yüzden fazla kanal ve çeşitli kapasitede 12 akarsudan gelen atıklarla doğrudan kirletilmiştir.

Büyük Kanal Projesi Yetersiz Kalıyor!

Gediz Nehri Yönetim Planı Hızla Hayata Geçirilmelidir!

Kirlenmenin artmasıyla birlikte kirlilikle mücadele bilincinin de yaygınlaşmasına rağmen, yaklaşık 4.4 milyon insanın Körfez civarında yaşadığı günümüzde evsel, endüstriyel ve tarımsal atıkların ve diğer atıkların Körfez’e ulaşması sonucu özellikle iç kesimlerde biyolojik çeşitlilik giderek azalmıştır. Halbuki Körfez, denizin Batı Anadolu’nun içine doğru girmesiyle oluşan, jeolojik, morfolojik ve biyolojik özellikleriyle hem Körfezde hem de iç kesimlerde canlılığın gelişmesi ve üremesi için uygun bir ortam sağlamaktaydı. Günümüzde Büyük Kanal Projesi aracılığıyla İzmir’in kanalizasyonları, denize akan evsel ve endüstriyel atıklardan arıtılarak Orta Körfez’e verilmektedir. Fakat aşırı yağış durumlarında arıtma tesislerinin yetersiz kalması atık suların bütün kirletici yüklerini doğrudan Körfeze ulaştırmaktadır. Ayrıca çevre illerin atık sularını taşıyan Gediz Nehri ve 12 akarsudan gelen atıklar da denize akıtılmaktadır. Maalesef İzmir’deki kontrolsüz fosseptik de toprak, içme suyu havzaları ve Körfezi kirletmektedir. Bunun için Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan Gediz Nehri Yönetim Planının hızla hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Derelerin ıslahı ve temizlenmesinde uygulanan dere tabanının betonla kaplanması yöntemi hem su yatağını hesapsız şekilde daraltılmakta hem de derelerde taşınan kirliliğin önlenmesine katkı sunamamaktadır. Körfezdeki canlıların derelerden gelen doğal ve organik besinlere ihtiyaç duyduğu gerçeği, bugün biyo çeşitliliğin azalması ve deniz marulunun aşırı çoğalması, Red Tide olayları görülmekte olup gelecekte büyük sıkıntıların olacağının işaretidir. Bu kötüye gidiş, İzmir Körfezinin müsilaj oluşumuna ve benzer olaylara açık olduğunu göstermektedir.

Bu nedenlerle hızlı kentleşme, sanayileşme ve arıtma tesislerinin imkân ve ihtiyaçları doğrultusunda İzmir Körfezindeki kirlenmenin boyutları ve kaynaklarını tespit edilip, kirliliğin önlenmesi ve giderilmesi için alınabilecek tedbirleri belirlemek amacıyla bir komisyon kurulması gerekmektedir.OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir