Haber Kritik
» MHP'li Usta'dan Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'a Cevap

MHP'li Usta'dan Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'a Cevap

Samsun Milletvekili ve MHP grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın kendi bakanlığının bütçesi üzerine sunum yaptıktan sonra söz alarak Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ı eleştirdi
Paylas
MHP'li Usta'dan Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'a Cevap
Siyaset - 14 Aralık 2016, Çarşamba 18:20:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Usta, “ Sayın Bakan, yirmi beş dakika konuşma yaptı, bir dakika makroekonomi yok. Devlet Planlama Teşkilatından sorumlu Bakan çıkar burada, önce çatır çatır makroekonomi konuşur. Kalkınma Bakanlığı bölgesel Kalkınma Bakanlığı oldu, on beş dakikadan fazla bölgesel konular konuştu.
"Onuncu Plan tutuyor." diyorsunuz. Sayın Bakan, siz herhâlde kendi yayınladığınız orta vadeli programa inanmıyorsunuz. Orta vadeli programda Onuncu Kalkınma Planı'nda 1,3 trilyon dolar olarak hedeflediğiniz millî gelirin 815 milyar dolar olduğunu siz söylüyorsunuz. 2018 tahminlerinde bilmeyen arkadaşlar için söyleyeyim, bu rakamı 2017 yılı ortalama dolar kuru 3,17. Bu rakamın tutması da imkânsız neredeyse, çünkü gelecek yılın ortalaması 3,17. Yani, şimdiki 3,50'lik kurları falan alırsak 815 milyar dolar muhtemelen 600 milyar dolara düşecek.

 

Yatırım bütçesi diyorsunuz; 2015 yılında -yine sizin dokümanınızdan söylüyorum, lütfen bu dokümanın itibarı yoksa piyasalara söyleyin, piyasalar bilsin bunu- millî gelire oranı kamu yatırımlarının 5 diyorsunuz, 2017 yılında 5,1. Artış dediğiniz bu mu sizin? Bakın, sizden önceki hükûmetler döneminde kamu yatırımlarının -on üç yıl mukayesesi- millî gelire oranı 4,7'ydi, AKP hükûmetleri döneminde 4,1'e düştü. 3,8'lik rakamları biz sizin döneminizde gördük. Şimdi, bunları nasıl söyleyebilirsiniz yatırım bütçesi diye?
Türkiye yatırım yapmıyor, bunu açık açık az önce on dakika anlattık. Yani, hiç duymadım ben, hiç duymadım böyle on beş-yirmi yılın rakamsal analizini. Bir projeyi yatırım büyüklüğüyle konuşabiliriz ama bir ülkenin yatırımı, gerek ülkeler arasında dönemsel mukayeseler gerekse ülkeler arası mukayeseler tamamen millî gelir oranı üzerinden konuşulur. Yoksa o zaman siz şunu da söyleyebilirsiniz: Tasarruf-yatırım denkliği vardır. Niye o zaman "Tasarruflar düşüyor." diyorsunuz? Tasarrufun rakamlarına bakın, bir önceki yıla göre tasarruf, mesela 2016 yılında toplam tasarruf 288 milyar TL, 2015'te 279'muş. O zaman tasarruflarımız da artıyor. Ama hepimiz diyoruz ki, Başbakan da diyor, siz de diyorsunuz ki: "Tasarruf düşüyor. “Bu rakamlar konuşulmaz. Yani, hakikaten ben buna cevap vermekten biraz artık hayâ ediyorum, böyle bir şey olmaz.
Şimdi, diyorsunuz ki: "Efendim, Merkez Bankası hane halkı tasarruf oranları, işte, sekiz yılda..." Mukayese ettiğiniz dönem, kendi döneminiz; bir. İkincisi: Niye o zaman "13,5'e düştü Türkiye'deki toplam tasarruflar." diyorsunuz.
Türkiye'de tasarruflar düşüyor. Tasarruflar düşmüyor gibi burada bir çıkarsama yapmak son derece yanlış.

Türkiye'nin zaten yatırımları az yapıldı. Türkiye'nin toplam yatırımları tabloda görüldüğü gibi, AKP dönemlerinde 21,6'dan 20,4'e düştü. Niteliğine bakarsak da imalat sanayisi yok bunun içerisinde. O yüzden, imalat sanayisinin millî gelir içerisindeki payı yüzde 14'e düştü. Yatırım yapılsa düşer mi? Türkiye'nin potansiyel büyümesi düştü” dedi

Bunun üzerine, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan “Türkiye neyle büyüdü sorar mısınız? Yatırım yaparak büyüdü. Yatırımların büyümeye katkısı 1,6; sizin döneminizde 0,8'di. Bunu bile söylemedim ben. Tam 2 katı arttı” şeklinde sataştı.

Daha sonra Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Sayın Bakan bir başka rakam kullanıyorsa, TÜİK rakamları ve Kalkınma Bakanlığı rakamları yanlışsa onları söylesin, biz de onları kullanmayalım.
Bir ülkede yatırım yapılıyor, yapılmıyor kararını vereceğimiz şey, millî gelir oranlarına bakmaktır. Bu, çok net bir şeydir.
Eğer büyüme performansına bakacaksak o zaman gideceğimiz yer, emsal ülkelerle aramızdaki büyüme farkıdır. Onu da ben burada defaatle söyledim, 1990-2002 dönemi. Niye ona bakıyoruz? AKP'den önceki on üç yıl. Bakın, oradan buradan tek yıl alıp mesela şunu demiyorum ben: "Biz size 2002 yılında 6,2 büyüyen bir ekonomi devrettik, şimdi büyüme yüzde 2,5'a düştü." demiyorum. Tek yıl yanıltıcı olur, on üç yıl alıyorum, on üç yıl orada, on üç yıl burada. Emsal ülkelerde sadece 0,3, yıllık ortalamada az büyüyoruz. Şu anda büyüme farkı 1,5'a çıktı AKP döneminde ve IMF tahminlerine göre önümüzdeki dönemde de 1,5-1,6'lık fark devam edecek. Eğer büyüme diyorsak performansa buradan bakmalıyız” şeklinde sözlerini tamamladı.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
39
MİLLET İTTİFAKI
35

Toplam Oy:74

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir