Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4918

» Namus Ve Dürüstlük Kavramları

Namus Ve Dürüstlük Kavramları

Namus kelimesinin;Irz, doğruluk, kanun, din, iffet, edep, haya, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır.
Paylas
Namus Ve Dürüstlük Kavramları
Sağlık - 06 Ekim 2019, Pazar 20:29:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Namus güzelliğin sadakasıdır”.Hz.Ali

Ahlak kurallarına uygun davranan, doğru, dürüst, erdemli, iffetli (kimse).

Namus kelimesinin;Irz, doğruluk, kanun, din, iffet, edep, haya, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır.

Bir kimsenin mahrem,gizli sırları olup, işlerinin ve hallerinin iç yüzüne vakıf olana, onun namusu denir.Hayırlara ait gizli hallere vakıf olana da namus denir.Türkçe de genel olarak bu sözcük,diğer ülkelerde de olduğu gibi ahlak kurallarına bağlılık,dürüstlük,doğruluk ve benzerleri karşılığı anlamını taşır.

Namus olgusu evrensel olmakla birlikte bazı konuların ,bölgelere ülkelere, yörelere ve de zamana göre de değişiklikler görülebilir.

Bazı düşünürlerin namus kavramı ile ilgili düşüncelerini paylaşmak istedim.

“Kaybedilen para bir şey değildir,ama kaybedilen namus çok şeydir”.Alfred Krupp

“İnsanlar ne kadar namuslu olurlarsa, başkalarının namuslarından da o kadar zor kuşku duyarlar”. Çiçero

“Kadının bekçisi namustur”.Ovioius

“Namuslu kişiler ne aydınlıktan nede karanlıktan korkarlar”.Thomas Fuller

 “Namus ve ahlak hiç umulmadık zamanda mükafatını verir”. C.Perrault

 “Sahte bir namus, sahte bir şerefle gölgesiymiş gibi beraber bulunur”.Henry Fielding

Gerek düşünürlerin sözlerinde ve gerekse yarı bilimsel açıklamalarda namus kavramı içerisinde cinsellik hemen hemen bulunmamaktadır.

Hal böyle iken maalesef Ülkemizde namus kelimesi adeta cinsellikle eşdeğer tutulmakta,daha da ileri gidilerek namusun sadece kadınlar için var olduğu düşünülmektedir.Bilimsel hiç bir veriye dayanmayan bu düşüncenin önce cehaletten sonra sırasıyla, aşırı bir egemen erkek toplumu olmamızdan, özellikle  Arap kültürünün ülkemiz halkınca benimsenmesi veya zorla benimsetilmesi ve de yoğun baskısı yüzünden ilave olarak da ülkemizin Ortadoğu Bölgesi içinde bulunmasından kaynaklandığı kesindir.

Bilindiği gibi gerek Arap toplumlarında ve gerekse Ortadoğu ülkelerinde kadın hep ikinci sınıf vatandaş olarak görülmüş, arkada yürüyen, her zaman arkada ve kapalı alanda bulunması istenen kadının sadece iyi bir eş ve doğurgan olması gerektiği savunulmuştur.

Kelimenin anlamına göre doğruluk,dürüstlük önceliklidir.Sosyal hayatı yakından ilgilendiren Siyasette;Samimiyet,doğruluk, dürüstlük her kademede ki insanlarda olması gereken bir değer olmalıdır.İnsan olarak  gündelik hayatımızda da bu değerler önemli ve bağlayıcıdır.Bu kavramları özümseyerek yaşamak ise hem kendimize hem de çevremize değer kazandırır.Siyasi ahlak.Siyasi namus.Siyasi dürüstlük olmazsa olmazımız olmalıdır

Ülkemizde ve insanlarımızda bu değerler laftan öteye gitmeyecek aşamaya gelmiştir. Herkes konuşur ama yerine getirmemek içinde özel gayret sarf eder olmuş. Yapılan anketlerde görülmektedir ki;İnsanlarımız siyasetçilere güvenemez olmuştur. Siyaset içinde bulunan her insan da özel hayatında mutlaka bir vazifesi vardır. Dolayısıyle o alanlarda da güvensiz insanlar topluluğu oluşmaktadır.

“Namuslu görünmek için namuslu olmak şarttır”.Boileau

Önce insan olarak bu ulvi değerlere sahip olmalıyız ki,toplumun her kesimi  ve iş alanlarında kalite olsun.Kimse kendini kandırmasın.Kimse de birilerinden doğruluk dürüstlük kavramlarının asli tanımlarının özelliklerini beklemesin.Kendisini düzeltsin. Mesleki alanlarda doğru ve dürüst insanlar olalım ki herkes kendisini bulabilsin.Birey olarak,millet olarak, insanlık olarak bu değeri hayatımıza geçirmeliyiz.

Devlet yöneticilerini beğenmiyorsanız;Potansiyel aday olarak siz kendinizi test edin.Mesleki alanlarda ki çalışanları beğenmiyorsanız,siz kendi mesleğinizin en doğrusu,en dürüstü olmayı başarınız.Mesleğinin namusunu,ahlakını korumakla da insanlık namusunu korumuş olursunuz.

Dinimiz de bunu emretmektedir.Türk töresinde de bu ulvi değerler milletimizi tarih sahnesinde varlığını sürdürmede meşale olmuştur.Tarihimiz bu değerlerle doludur. Son yıllarda yanlış yönetimler ve dış programlarla erozyona uğrayan değerlerimize tekrar dönmek için herkes kendinden başlamalıdır.

Tembel insanın başka birisinden çalışkanlık beklemesi,beklentiden öteye gitmez.Her birimiz toplumun aynasıyız.Her birimiz topluma değer kazandıracak birer değeriz. Doğru kaynaktan beslenip.Doğru insan olmak kendi elimizde.Kimsenin himmetine muhtaç olmadan aklımızla doğruya ulaşabiliriz.Tarihimiz ve inancımız yani dinimiz islamın ‘’GÜZEL AHLAK’’ ölçüsü bize en iyi rehberdir.

Bir an evvel cehaletten kurtulmak için okumalıyız.Cehaleti atlatırsak her alanda namuslu insanlar oluruz.Hem kendimizi,hem geleceğimizi kötü hastalıktan kurtarmış oluruz.

“Namus görünmez bir cevherdir,çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler”. Shakespeare

EMİR ŞENOL

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2478

Toplam Oy:4918

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir