Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

» Nuhoğlu'ndan Çarpıcı İddia Güneyde Su İçin Savaşılıyor

Nuhoğlu'ndan Çarpıcı İddia Güneyde Su İçin Savaşılıyor

İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu TBMM’de görüşülmekte olan Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine yaptığı dün akşamki konuşmasında çarpıcı tespitlerde bulundu
Paylas
Nuhoğlu'ndan Çarpıcı İddia Güneyde Su İçin Savaşılıyor
Konuk Yazarlar - 01 Kasım 2019, Cuma 19:08:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu TBMM’de görüşülmekte olan Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine yaptığı dün akşamki konuşmasında çarpıcı tespitlerde bulundu. 48 yıl önce hazırlanmış olan kanunda yapılan değişikliklerin çözüm getirmeyeceğini belirterek ülkemizin güneyinde on yıllardır süren terör faaliyetlerinin ve Suriye savaşının asıl nedeninin “Su Kaynakları” olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE SU FAKİRİ BİR ÜLKEDİR

     Artan nüfusa rağmen su kaynaklarının aynı kaldığını bu nedenle de suyun 21'inci yüzyılda en stratejik maddelerinden biri hâline geldiğini belirterek, Türkiye’nin yakın bir gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı kalacağını ifade eden Nuhoğlu;

“Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 5 bin metreküp olmalıdır. Kişi başına düşen yıllık 1.430 metreküplük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye su fukarası bir ülkedir. Bir kıyaslama olsun diye bazı rakamlar vermek istiyorum: Irak 2.020 metreküp, Batı Avrupa ülkeleri ortalaması 5 bin metreküp, dünya ortalaması 7.600 metreküptür.

Türkiye'de yıllık kullanılabilir su arzı bugünkü büyüklükte kalırken nüfus artışı aynı hızla devam ederse, 2030 yılında Türkiye'de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yılda bin metreküpe düşecek ve Türkiye'nin pek çok bölgesinde orta ve yüksek seviyelerde su sıkıntısı yaşanacaktır.” tespitinde bulunarak yakın gelecekte Türkiye’nin susuzlukla karşı karşıya kalacağını işaret etti.AKARSULARIMIZ VE GÖLLERİMİZ KURUYOR

 Doğal su kaynaklarımızın ve göllerimizin durumunu da değerlendiren Hayrettin Nuhoğlu, çevre kirliliği ve bilinçsiz su kullanımı neticesinde su kaynaklarımızın kalitesinin giderek bozulduğunu ifade etti.

Türkiye’deki su kaynaklarının genel durumunu da dile getiren Nuhoğlu konuşmasında ;“Başta Ergene ve Sakarya Nehirlerimiz olmak üzere akarsularımızın büyük çoğunluğu kullanılamayacak derecede kirletilmiş durumdadır. Su havzalarımızın sanayi ve kentsel yerleşim bölgeleri hâline getirilmesi ve tarımda kullanılan çok miktarda kimyasalın bu sulara karışması su kalitesinin düşmesine yol açmıştır. Büyük Menderes, Gediz ve Kızılırmak gibi su havzalarımız kuraklık tehdidi altında olup göllerimizden bazıları da kurumaktadır. En büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü küçülüyor, Tuz Gölü küçülüyor, Bafa ve Van Göllerinin su seviyeleri düştü, Eşmekaya ve Ereğli Sazlıkları kurudu, Akşehir Gölü havzası çölleşmeyle karşı karşıya, Meke ve Sultansazlığı yok oldu. Ülkemizin yer altı suyu potansiyeli yeteri kadar araştırılmadan ve izleme sistemi kurulmadan tüketime devam ediliyor. Aşırı tüketim sonucu bazı yer altı suyu havzalarında da seviye hızla düşmektedir. Türkiye'de 90 bin civarında su kuyusu vardır ve bunlardan sadece yarısı ruhsatlıdır.” diyerek Hükümetin konuya ilişkin duyarsızlığını ve denetimsizliğini eleştirdi.

BİTMEYEN TERÖRÜN BİR NEDENİ DE SU’DUR

Ülkemizde ve güneyimizde yıllardır bitmeyen terör olaylarının ve savaşların görünmeyen en önemli sebeplerinden birisinin su olduğuna dikkat çekip İsrail’i işaret ederek savaşın aslında Su savaşı olduğunu ifade etti.

Batı basınında ve sosyal medyada yayınlanan bölge haritalarına dikkat çeken Nuhoğlu “Haritalarda görülen uydu terör devleti Dicle ve Fırat'ın açılım havzalarında gösterilmektedir. Orta Doğu'da su stratejilerini yöneten ülkelerin ileri karakolu İsrail'dir. İsrail, bölgede yürüttüğü saldırganlıkla sistematik olarak su kaynaklarını ele geçirmiş ve bu kaynakların yüzde 80'ini denetlemektedir. Şimdi sıra güneyimizdeki akarsuları ve havzalarını denetlemeye gelmiştir. Bu planı gerçekleştirmek için de öncelikle bir uydu devlet kurma hedefleri apaçık anlaşılmaktadır.” diyerek sonu gelmeyen terör eylemlerinin çatışma ve kargaşaların nedeninin bölgedeki su kaynaklarının kontrol edilmesini için yapıldığına dikkat çekti.

SU KAYNAKLARI TEK ELDEN YÖNETİLMELİ

    Suyla ilgili yapılması gerekenlere sıralarken yeraltı ve yerüstü kaynakların korunması ve çok amaçlı kullanılmasında millî güvenlik ve sosyal ihtiyaçlar gözetilerek hareket edilmesi belirterek kurumsal yapıdaki eksikliklerin giderilmesinin önemine değinen Nuhoğlu ayrıca;

     “İçme suyu, kullanma suyu, doğal yaşamı sürdürme suyu, hayvan sulama suyu, tarımsal sulama suyu, endüstri suyu, su ürünleri enerji temini ve ulaşım amaçlı bütün suların tespiti, gözetimi, denetimi, korunması, zararların önlenmesi, atık suların toplanması, arıtılması ve yeniden kullanılmasına yönelik politikaların başarılı olabilmesi için çalışmaların tek elden yürütülmesi sağlanmalıdır.” diyerek su kaynakların yönetimi yetkilerinin tek elde toplanması önerisinde bulundu.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir