Haber Kritik
» Önce İnsan Olmak

Önce İnsan Olmak

Soran sorgulayan ve cevaplarını bulan insanlar yetiştirdiğimiz gün her şey yoluna girecektir.
Paylas
Önce İnsan Olmak
Siyaset - 08 Mayıs 2021, Cumartesi 18:22:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

’’Ey iman edenler. Şeytanın adımlarını takip etmeyin.Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı.Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir’’.Nur-21

Soran sorgulayan ve cevaplarını bulan insanlar yetiştirdiğimiz gün her şey yoluna girecektir.Ben bazı sorular hazırladım.Hazırladığım soruları kendim araştırarak cevaplandırmaya çalıştım.Araştırma yaparken de birilerinin emir eri olmak yerine farklı farklı kişi ve kaynaklar inceledim.

Öncelikle mutlak inanacağım güç ne olmalı dedim.Yaradılışın hikmeti. Bu kadar bilinmeyenlerin dolu olduğu alemin sahibi olmalıdır diye düşündüm.Canlıların, cansızların ve her şeyin yaratıcısı.Cevabı ALLAH.Kaynak olarak Kuranı Kerimi buldum ve onu defalarca içime sindirerek,anlayacağım dil ile okudum.

Allahın emirleri dururken yine Allahın kulu olan hiçbir özelliği olmayan insanlara inanmamayı öğrendim.Yani TÜRKÇE okudum.Türk gibi düşündüm.İlahiyatçıları dinledim.Neden ilahiyatçılar derseniz.Çünkü hepimiz çocuklarımızı çok okutup iş güç sahibi yapmak için uğraşıyoruz.Yani ne kadar çok okurlarsa o kadar kazançlı olacaklarını biliyoruz.O sebepten çok okuyup bilgi denizinden yüklenenlerin sözlerine ağırlık veriyorum her zaman.Allah’a inanmak ve dediklerini yapmak için, şekil değil de iman ve inanç olması gerektiğine öğrendim.İmanın şekli yönünü zaten Peygamberimize Cebrail aracılığıyla göstermiş.O sebepten şekil yerine imanın kalpten gelmesi gerektiğine inandım.Yaratılmışlığın hikmetini yavaş yavaş anlamaya başladım.Aracısız inanıp yaşanması gerektiği ortaya çıktı. İnsan olarak neler yapmam gerektiğini sordum kendime.

Önce insan vatandaş,baba,anne,çalışan,amir,memur,devlet adamı olarak değişik görevlerde ve konumlarda değerlendirdim kendimi.

İyi bir vatandaş olmanın gerekliliğini ve sorumluluklarını araştırdım.Seçme seçilme hak ve hukukum olduğu ortaya çıktı.Kimi seçmeliyim.Seçerken nelere dikkat etmeliyim.Küçücük menfaattim için herkesi sıkıntıya sokacak şekil de tercihte bulunursam,kul hakkı yemiş olur muyum.Komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışı ile tok yatmanın mesuliyetini öğrendim.İnsanları kandırmak için ya da yanlış bilgi vermek için aldatmanın,kandırmanın çok büyük günah olduğunu,cemiyet içinde de çok ayıp olduğunu öğrendim.

Allah ile aldatmanın olmaması gerektiğini öğrendim.Seçilirsem kime ve nasıl hizmet etmeliyim.İyi bir vatandaşın aynı zamanda iyi bir insan olduğu ortaya çıktı.Milleti idare etmenin aslında çok kolay olduğunu ama bunun da niyete bağlı olduğunu öğrendim.

Yönetici olmanın ateşten gömlek olduğunu öğrendim.Kendi çocuğumun çıkarından önce diğer vatandaşların çocuklarının ihtiyaçlarının düşünülmesi gerektiğini öğrendim.Çiftçinin bu ülke için çalıştığını,işçinin bu ülke için çalıştığını,memurun bu ülke için çalıştığını öğrendim.Bunları iyi idare edemeyen yöneticiler yüzünden kargaşanın çıktığını gördüm.Üniversite öğrencilerine istidam alanı açacak olanların devleti idare edenlerin görevleri arasında olduğunu öğrendim.

Devletin iç ve dış güvenliğini sağlayacak olan ordunun,ordu mensuplarının Anadolu insanlarından olduğunu öğrendim.Görevlerini tam yapamayan devlet çalışanlarının yüz kızartıcı suç işleyenlerden olmaması gerektiğini öğrendim. Devlet adına millet için çalışanların tertemiz insanlardan oluşması gerektiğini öğrendim.Sizde bu konular hakkında kendinize sorular sorup cevaplarını bulursanız o zaman Türkiye rahata huzura kavuşacaktır.İnsan olarak bizlerde mutlu olacağız.Çünkü kısmi mutluluk olmaz.Azınlık mutluluğu olmaz.Olur diyen varsa dünyanın gidişatı ortada.

Güçlü azınlığın,güçsüz çoğunluğa tahakkümü.Adı da demokrasi.Bu soruyu herkes kendisine sorup cevabını bulsun.

“Güven, itinayla dizilmiş inci kolye gibidir; Bir koparsa hepsi bir tarafa dağılır, toplayıp tekrar dizmeye kalksak ta eskisi gibi asla muntazam olamaz”.

Dostlar bu vatan zor kazanıldı. Bu coğrafyada durmak hayatını idame ettirmek bir millet için çok zordur.Zordur çünkü ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİDİR.Ya canlı kalacaksın.Ya da Müzelerde yaşayacaksın.Zoru başarmak keyiflidir.Zor kolay kazanılmaz.Çünkü zordur,zoru başarmak keyiflidir.1. Dünya harbini kazandık.Demek ki TÜRK milleti zoru başarabiliyor.

Haydi eğitim gönül seferberliğine.Kaliteli birey,kaliteli toplum,kaliteli devlet,kaliteli dünya.Bunu biz TÜRKLER başaracağız.Günümüzün bir saatini sorulara ve bulacağımız cevaplara ayırırsak kendimizi kurtardığımız gibi vatanımızı,vatandaşlarımızı, geleceğimizi de kurtaracağız.Bu söylediklerimin benden daha çok herkesin kendisine faydası dokunacaktır kanaatindeyim.Yol yakinken çareyi bulalım ve uygulayalım dostlar.

“Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan ve halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur”.Mustafa Kemal

EMİR ŞENOLOKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir