Haber Kritik
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

» Özcan Yeniçeri'den Srebrenica Katliamı Açıklaması

Özcan Yeniçeri'den Srebrenica Katliamı Açıklaması

Kürt, Türk, Çerkez ve Laz ya da Alevi, Sünni diye Türk Milletini etnik ya da mezhep bazında ayrıştırarak konuşanlar Bosna Hersek modeli bir çatışmaya davetiye çıkaranlardır
Paylas
Özcan Yeniçeri'den Srebrenica Katliamı Açıklaması
Güncel - 13 Temmuz 2012, Cuma 20:54:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri Srebrenica Soykırımı ve Son Siyasi Gelişmelerle İlgili Olarak açıklamalarda bulundu.

Özcan Yeniçeri Tarafından Yapılan Açıklama:

Bilindiği gibi 11 Temmuz 1995 günü Bosna Hersek’in Srebrenica Kentinde Boşnak kardeşlerimize karşı Sırplar tarafından büyük bir soykırım gerçekleştirilmiştir. Srebrenica Katliamının 17. Yıldönümünü anmak için 10 Temmuz Salı günü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığındaki Türk heyetiyle birlikte Saray Bosna’ya gittik. Öncelikle Saraybosna ve Srebrenica gözlemlerimi kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.

Katliamın üzerinde 17 yıl geçmesine rağmen Srebrenica’da gördüklerimiz ve şahit olduklarımızdan insanlık adına ibret vericiydi ve alınması gereken derslerle doluydu.

Öncelikle şahit olduğumuz ve gördüğümüz manzarayı kısaca özetlemek istiyorum: Srebrenica’da ilk önce büyük, devasa ve hantal bir hangara gittik.  Burası o zaman akü fabrikasıymış. Srebrenica’yı güvenlik bölge ilan eden BM’nin Hollandalı askerlerinin de karargâhıymış. Bir ara Sırplardan kaçan Müslümanların sığındıkları yer olmuş. Bu hangarın duvarlarına soykırım döneminde orada yaşananları gösteren ibretlik tablolar asılmıştı. Bu tablolardan birisi de katledilen bir Boşnağın atıldığı çukurdan çıkan ve Allah’a açılmış eli ile elinin yanındaki Kuran-ı Kerim’di. İhtimal ki katledilen o ellerin sahibi son çare olarak ellerini Allah’a açmış ve elinde tuttuğu Kuran-ı Kerim’le birlikte katledilmişti.

Hangarın her köşesinden üzerimize çaresizlik boca eden insan çığlıkları arasında bir daha dönmemek üzere hangardan çıktık.

Srebrenica’da 11 Temmuz günü sıcaklık otuz beş derecedeydi, hava ise kurşun gibi ağırdı. Kente vardığımızda anmanın yapılacağı Potocari bölgesi çoğu kadın olmak üzere beyaz elbiseler içinde onbinlerce insan toplanmıştı. Daha önce şahit olmadığım ve bundan sonra da şahit olacağımı sanmadığım 520 yeşil tabutun başına toplanmış mahşeri bir kalabalık içine aldığı insanları ruhen eritiyordu.

Türkiye’de beş ya da on yeşil tabut başında ağlamışlığımız vardı ama beş yüz yirmi tabut başında ağlayanları görmüşlüğümüz hiç yoktu. İnsanlar 17 yıl önce kaybettikleri yakınlarından arta kalanları katledildikleri çukurlardan bulabildiklerini çıkararak içine doldurdukları tabutları toprağa vermek için toplanmışlardı. Orası yalnız insanlığın değil sözün de bittiği yerdi.

Birbiri peşi sıra defnedilmek üzere omuzlara alınmış binlerce tabut, onların ardından yürüyen binlerce vakur insan. Bir kentin yüz yılda doldurabileceği bir mezarı bir anda doldurma başarısını göstermiş bir kent burası…

Srebrenica’da yeşilin, doğanın ve kuşların cıvıltısı ile insanlığın ölümü çelişkili bir tokat gibi suratınıza çarpıyor. İnsanoğlunun Tanrı tarafından kendisine bahşedilmiş bir cennet gibi coğrafyayı nasıl cehenneme çevirdiğini gösteren ibretlik bir manzaraydı orası.

Srebrenica da gördüklerimiz Araftaki mahşerdi.

 

Srebrenica’da yaşanan gerçekler mevcut hali anlamada ve geleceği yönetmede bize büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle olanlara kısaca özetlemek yararlı olacaktır.

11 Temmuz 1995 günü BM, Bosna Hersek’te savunmasız Boşnaklara yönelik katliamı önlemek amacıyla Srebrenica dahil bazı yerleri güvenlikli bölge ilan etmişti. Sırpların saldırılarına açık yörelerde bulunan Boşnaklar’a da çağrıda bulunarak güvenlikli bölgelere sığınmaları önerilmişti.

Böylece Sırpların saldırılarından kurtulmak için ormanlar ve dağlara doğru kaçan Boşnaklar BM’nin güvenlikli bölge olarak ilan ettiği Srebrenica’ya kitleler halinde gelerek sığınmıştı.

 Bölgeyi ve Boşnakları savunmakla görevli Hollandalı askerlerin kendilerine sığınan Müslüman Boşnakların ellerinden silahları almışlar ve onları Sırplara teslim etmişlerdir. Sırplar da onları kitleler halinde katlederek, topluca açtıkları çukurlara gömmüşlerdir.

Ölümlerden doğrudan sorumlu olduğu suçlamasıyla karşı karşıya olan iki Sırp lider halen La Hey'deki Uluslararası Eski Yugoslavya Savaş Suçları Özel Mahkemesi'nde yargılanıyor. Bu insanlık düşmanı iki Sırp lider Radovan Karaciç ve Ratro Mladiç’tir.

Srebrenica katliamından ve Bosna Hersek’tan almamız gereken ibretlik dersler vardır. Onlara da kısaca değinmekte yarar görüyorum.

Bosna Hersek bugün siyasallaşmış, karşıt hatta düşman hale getirmiş etnisitelerin birbirlerinin açıklarını kollayan bölünmüş bir ülke manzarası göstermektedir. Etnisiteler üzerinden ülke fiilen bölünmüş durumdadır.

Buradan çıkarılması gereken dersler şunlar olmalıdır.

-1915 Ermeni tehcirini soykırım olarak niteleyenler, sapla samanı ayırmak için Srebrenica’ya giderek Soykırımın nasıl yapıldığını görmeleri gerekir.

- Etnisiteye, mezhebe ve bölgeye göre ayrışmak, etnisitenin siyasallaşması çatışma, soykırım ve göz yaşı anlamına gelmektedir. Bosna’da bugün yaşananlar bunun tipik örneğidir. 

-Etnik farklılıklar üzerine kurulmuş, ortak vatan ve ortak yönetim olarak örgütlenmiş Bosna Hersek yönetilememektedir.

 - Bir milletin kaderi hiçbir zaman BM dahil uluslar arası herhangi bir kuruluşa ya da kuruma emanet edilemez! Milletin istiklali ve varlığı ancak milletin iradesiyle sağlanır.

- Silahlı Kuvvetlerin gücü ve varlığı milletin can, mal ve ırz emniyetinin yegane kaynağıdır.

- Kürt, Türk, Çerkez ve Laz ya da Alevi, Sünni diye Türk Milletini etnik ya da mezhep bazında ayrıştırarak konuşanlar Bosna Hersek modeli bir çatışmaya davetiye çıkaranlardır.

Üzerinde durmamız gereken önemli bir husus da Akdeniz’de Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili olarak TSK’nın yaptığı açıklamadır. Bu açıklamada “Suriye makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçak tabiri tam anlamıyla skandaldır. TSK hala uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünden bile emin değil.

Önce Suriye tarafından, Suriye Hava sahasının dışında ve Füzeyle uçağın vurulduğu ve bunun bedelinin ödettirileceği söylenmişti.

Genel Kurmaydan yapılan yeni açıklamada elde edilen “malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline , organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır” deniliyor.

Uçağın düşmesinden bu yana yapılan her açıklama bir diğerini tekzip etmektedir. Türk kamuoyu uçağının düşüp iki pilotunun şehit olduğunu biliyor. Genel Kurmay ise uçağın kim tarafından, nerede ve ne ile düşürüldüğü konusunda tereddüt ediyor.

Eksik bilgi ve materyalle yapılan açıklamalar da eksik olmaktadır. Akdeniz’in derinliklerinde bulunan uçağın diğer parçalarına ya da İngiltere, Rusya ve ABD makamlarının vereceği bilgiler uçağın düşüşüne yönelik ayrıntıları ortaya çıkaracaktır.

Bu arada ABD büyük elçisi ellerindeki bütün bilgileri Türk Makamlarına verdiğini söyledi.

 

 

Ortada açık olan bir durum var: O da Türk savaş uçağı, Suriye makamlarının açıkladığı gibi, hiçbir uyarı yapılmadan düşürmüşlerdir. “Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen” de ne demek?

Elde edilen her bilgiye göre ayrı ve yeni bir açıklama yapmak Türkiye’de yetkililerin başvurduğu yeni bir usul olmuştur.

Bunun yeni ve somut bir örneğini Fransa ile Türkiye arasında sözde “Ermeni Soykırımını” suç sayan yasa tasarısıyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda da görüyoruz.

 

Brezilya'da Fransız Cumhurbaşkanı Hollande ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, Fransa ile , "Beyaz sayfa açıyoruz” anlamına gelen sözler etmişti. Hollande'ın olumlu tavrı üzerine, Erdoğan, Ermeni meselesi yüzünden Fransa'ya karşı kabul edilen yaptırımların düşürülmesi talimatını verdiği medyaya yansımıştı.

Geçtiğimiz hafta Paris'te Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile bir araya gelen Davutoğlu "Yeni bir dönemi başlatma iradesini göstermek için buradayız” diyerek “bu ziyaret sırasında Fransa parlamentosunun kabul ettiği yasanın ardından Türkiye'nin uygulamaya koyduğu tedbirlerin kaldırıldığını” açıkladı.

Fransız Dış İşleri Bakanı Fabius, Yeni hükümetin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısı hazırlığına girip girmeyeceğine ilişkin soruyu bu konunun Fransız siyasetçiler için hassas bir konu olduğunu ifade ederek "Daha önce bildiğiniz gibi parlamentoda kabul edilen yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Biz aynı yolu izlersek yine Anayasa Mahkemesi tarafından reddedileceği çok açık. Bizim aynı yolu izlememiz mümkün görünmüyor" dedi.

Bütün bu açıklamaların ardından Fransız Cumhurbaşkanı “François Hollande, seçim kampanyası süresince ve daha öncesinde söylediği gibi, “Ermeni soykırımını reddetmeyi suç sayan bir yasa çıkarma konusunda kararlı olduğunu” açıklıyor. Bunun için bir de Fransız medyasının verdiği bilgiye göre, Ermeni Konseyinden bir heyet Temmuz ayının sonuna doğru yasanın nasıl bir şekil alacağını konuşmak için Hollande ile görüşeceği açıklanıyor.

Günübirlik değişen kararlar, alel usul yapılan açıklamalar, sorunlara yüzeysel yaklaşım, sürekli birbiriyle çelişen açıklamalar Türkiye’nin izleyebileceği bir yöntem olamaz.

Uluslar arası ilişkiler ‘dost ve düşman’, ‘şeytan ve melek’, ‘mutlak doğru ve mutlak yanlış’, ‘ya hep ya hiç’ ya da ifrat ve tefrit temelinde ele alınamaz.

Hem dış işleri hem Genel Kurmaydan yapılan açıklamalar zamanlama, güvenirlik ve tutarlılık yönünden tartışmaya açık bir durum yaratıyor. Bu durum Türkiye’nin güvenirliğinin sürekliliğini etkiliyor.

İktidarı ve TSK’yı uluslar arası ilişkilerde “dene-yanıl” gibi acemi açıklamalardan, “dost ve düşman” gibi kesin hükümlü olmaktan; ‘koy ve kaldır’ gibi konjonktürel davranmaktan uzaklaşmaya çağırıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti büyük ve köklü bir tarihin mirasçısıdır.

Bir kez daha AK Parti iktidarını içine düştüğü şımarıklık ve laubalilikten kurtulmaya, Türk milletinin tarihine, coğrafyasına ve kültürüne uygun davranmaya çağırıyorum.

 OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir