Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

» Sadaka Ve Zekat

Sadaka Ve Zekat

Zekat vermenin bir şartı da borçlu olmamaktır; bir borçlu elindeki parayla önce borcunu ödemeli. Borçlu olana zekat farz değildir.
Paylas
Sadaka Ve Zekat
Sizden Gelenler - 28 Nisan 2020, Salı 23:56:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘’İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız’’.

Bu konular oldukça önemli olduğu için hiç gerçek anlamlarıyla gündeme getirilmez.Herkes halden memnun olduğu içinde kimse insanların anlayacağı biçimde anlatmaz.Zekat kimlere ne şekilde verileceği bütün İslamı anlatan kaynaklarda açıklanmıştır.Toplumumuzun okuma alışkanlığı olmadığı için bilgiler oralarda kalır.Halbuki Allah ne demiş ise insanlara peygamberler aracılığı ile bildirmiştir.Her Müslüman kendisini ilgilendiren bu tür konuları öğrenmek zorundadır.Öğrenmenin de ilk ve tek önemli yolu okumaktır.OKU ilk emirdir. Dinleyerek öğrenmek istersen anlatanın insafına kalmışsındır.

Kim ilim arama yolunda olursa, cennet de onu arama yolunda olur.

Kelime açıklamalarını ve muhatapların bilmesi gerekenleri ilgili kaynaklardan aldım ve aktardım.Doğruları sizlerle paylaşmak istedim.Zekat verende alanda suç işlemesin diye.Veren kişi doğru adrese vermeli.Alacaklı kişilerde haklarına kavuşabilmeliler.Bir takım kurum ve kuruluşların kendi haklarını yemelerini önlemeliler.Ya da haklarını kimlerin ne diye yediğini bilmelidirler.Kurum ve kuruluşların da fakirlerin/hak sahiplerinin ceplerinden ellerini çekmeleri gerektiğini bilmelidirler.İnanmayan bilmeyen gösterdiğim kaynakları okusun. Okuyarak ta ALLAH’ın ilk emrini de yerine getirmiş olsun.Ben bir şeyleri yeni keşfetmedim.Bir şeyi anladım ki;doğru kaynaktan okuyan doğruları öğrenir.

Haksızlık önünde eğilmeyiniz, o zaman hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz.

ZEKAT:Kelime olarak; temizlik, artmak, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak anlamına gelir. Dinî anlamıyla ise; nisap miktarı zenginliğe sahip olan Müslüman'ın Allah'ın HAKKI OLANLARA verilmesini emrettiği belli miktarda malı vermesidir.Veren kimseyi cimrilikten, kirlerinden ve günahlardan temizlediği ve malında berekete vesile olduğuna inanıldığı için, kelime manası ile dinî manası arasında bir bağ vardır.Örfte, mecburi olmayan küçük bağışlar için kullanılan sadaka kelimesi ile farklı anlamlara gelmektedir.Kur'an da ve hadiste zekât ve sadaka açık biçimde birbirlerinden ayrılmıştır.

SADAKA: Arap müelliflerine göre, ş-d-k kökünden iştikak eder ve doğruyu söylemek manasına gelir. Bir Müslüman’ın sadaka vermesi onun dininin doğruluğunu gösterir.Bu kelime ise,İbranice şedâkâ kelimesinin, ancak Arap harfleri ile yazılmış şekli olup, aslında hulus manasını ifade eder;dindar İsraillilerin esas vazifeleri, yani sadaka vermeleri için kullanılmıştır.Buna göre, kelimenin asıl manası insanın kendi ihtiyarı veya arzusu ile verdiği sadaka, hayırperverliktir.

Sadaka, Kur'an da çeşitli yerlerde bu manada kullanılmıştır.İslam'ın emirlerine göre sadaka, gösteriş için verilmemiş olmak şartı ile açıkça verilebilir. Fakat sadakanın gizli olarak verilmesi tercih olunur.

Zekâtın hükmü:Zekât, hicretin ikinci yılında, Ramazan orucundan sonra farz kılındı,İslam'ın beş şartından birisidir.Bunlardan biri;"İman edip iyi işler yapan, namaz kılan ve zekât verenler var ya, onların mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler." mealindeki Bakara Suresi, 277. ayetidir. Bu ayette beraber zikredilen namaz ve zekât kelimeleri Kur'an-ı Kerim'de aynı ifade ile birçok yerde daha tekrarlanmıştır.

Peygamberimiz Hz.Muhammed'in de bu konudaki hadislerinden birkaç örnek:"İslam, beş esas üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın peygamberi olduğuna şahadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek,Ramazan orucunu tutmak ve hacca gitmektir."

"Mallarınızı zekat ile koruyunuz. Hastalıklarınızı sadaka ile iyileştiriniz, bela dalgalarını dua ve niyaz ile karşılayınız."Ömer Nasuhi Bilmen

ZEKAT VERMENİN ŞARTLARI:Müslüman olmak.Akıllı olmak.Buluğ çağına girmek.Özgür olmak.Nisap miktarı mala sahip olmak.Nisap miktarı malın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir.Zekat verdiğin malın sahibi olmak.

Zekat vermenin bir şartı da borçlu olmamaktır; bir borçlu elindeki parayla önce borcunu ödemeli. Borçlu olana zekat farz değildir.

ZEKAT KİMLERE VERİLİR:Fakirlere verilir.Zekat toplayıcı tahsildarlara (memurlara) verilir. Müellefe-i kulube verilir. (Müellefe-i Kulub, İslam dinini yeni kabul etmiş kişilerdir.)Kölelere verilir.Borçlulara verilir.Düşkünlere verilir.Yolculara verilir.Geliri olmayan Kur'an ilmi tahsil edene verilir.

İçinde Bulunduğumuz salgın sebebi ile,herkesin bu konuda tanıdığı bildiği sadaka ve zekat almaya muhatap olan kişilere bizzat vermeleri ve yalnız olmadıklarını hatırlatmalılar.Ramazan ayını ve diğer günlerimizi iyi düşünüp değerlendirmeliyiz.Gülen yüzler hiç unutulmaz

Görüldüğü gibi;Ölüm çok yakın.Giderken hiçbir şey götürülmüyor.

Emir ŞENOL

Eğitimci

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2472

Toplam Oy:4912

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir